Biznes – lista artykułów
Czy początkujący przedsiębiorca może uzyskać kredyt na rozpoczęcie działalności?
Kredyt staje się oczywistym rozwiązaniem, kiedy brakuje środków na rozpoczęcie działalności. Początkujący przedsiębiorcy powinni jednak wiedzieć, że banki niechętnie decydują się na pożyczanie szczególnie większych sum firmom z krótką historią, także tą kredytową. Kredytodawcy najczęściej wymagają, by przedsiębiorca miał już przynajmniej 12 lub 24-miesięczny staż w prowadzeniu biznesu. Dzięki temu, bank może sprawdzić, jakie wyniki firma osiągnęła w poprzednim roku podatkowym i przez to ocenić jej wiarygodność jako kredytobiorcy.
15-10-2018
Kiedy nie ma funduszy na zakup sprzętu budowlanego lepiej kupić na kredyt czy wziąć w leasing?
Branża budowlana jest obecnie w nie najlepszej sytuacji ekonomicznej, choć paradoksalnie popyt na jej usługi wciąż rośnie. Powodem jest m.in. brak pracowników, a także rosnące ceny materiałów. Firmy, które kilka lat temu wygrały przetargi na długoterminowe inwestycje, znalazły się w zupełnie innej sytuacji ekonomicznej niż w czasie podpisywania umów. Jeżeli w kontraktach nie uwzględniły możliwości zmiany wynagrodzenia z powodu wzrostu cen np. materiałów, teraz mogą mieć problemy z ukończeniem inwestycji czy ze znalezieniem środków na zakup niezbędnych do przeprowadzania robót budowlanych maszyn. W sytuacji, gdy firma nie jest w stanie sfinansować sprzętu z własnych funduszy, wyjściem może okazać się skorzystanie z kredytu, jednak nie zawsze jest to możliwe.
05-10-2018
Dlaczego warto kontrolować budżet domowy i jak się za to zabrać?
Rozpoczęcie życia na własny rachunek i pierwsze miesiące zarządzania finansami osobistymi, są nie lada wyzwaniem. Jest to o tyle trudniejsze zadanie, że osoby będące na początku kariery zawodowej, mogą liczyć przeważnie na niewielkie zarobki. Taka sytuacja z kolei zmusza do dyscypliny w kwestii wydatków i oszczędzania. Na co warto więc zwrócić uwagę, układając przemyślany budżet domowy, dzięki któremu pod koniec miesiąca w portfelu nie zabraknie nam pieniędzy i nawet będziemy mogli zgromadzić oszczędności?
19-09-2018
Obrót bezgotówkowy korzystny dla przedsiębiorców i konsumentów
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że obecnie wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi ponad 200 mld PLN. Pieniądze te najczęściej „nie pracują”, w dodatku – ze względu na inflację – tracą realnie na wartości. Z kolei dla Państwa obrót gotówkowy generuje koszt w wysokości około 1% PKB. Jest to kwota porównywalna do wydatków z budżetu państwowego na badania i rozwój w skali roku. Bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji stają się impulsem do rozwoju całej gospodarki.
12-09-2018
Co warto wiedzieć o zakupach przez Internet - prawa e-konsumenta
Jak wynika z raportu „E-commerce 2018”[1], już blisko 55 proc. polskich internautów, czyli ok. 14 mln osób kupuje w sieci, a wartość rodzimego rynku handlu on-line na koniec tego roku może wynieść nawet 50 mld zł. Zakupy w sklepach internetowych są szybkie i wygodne, dlatego decyduje się na nie coraz więcej konsumentów. Jednocześnie, blisko 4 na 10 kupujących ankietowanych przez Gemius[2] przyznaje, że takie transakcje wiążą się z ryzykiem. Problemy z realizacją zamówienia, np. możliwość otrzymania przesyłki po ustalonym czasie, wadliwy towar lub trafienie na nieuczciwego sprzedawcę, który uchyla się od wysyłki mimo zapłaty, są ciemną stroną zakupów on-line i podobne „przygody” mogą spotkać każdego e-klienta. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują w takich sytuacjach kupującemu, by nie narażać się na straty finansowe i nie płacić za zakupy dwa razy.
10-09-2018
Bezpieczny biznes - jak sprawdzić czy kontrahent jest wypłacalny?
Zatory płatnicze są coraz większym problemem polskiej gospodarki. Z Europejskiego Raportu Płatności z 2018 r. przygotowanego przez Intrum[1] wynika, że aż 9 na 10 przedsiębiorców w naszym kraju płaci rachunki po terminie. Do tego niechlubnego grona należą przede wszystkim podmioty z sektora MSP, ale również i największe korporacje. Wartość nieodzyskanych do tej pory należności stanowi prawie 2 proc. rocznego dochodu rodzimych firm. To zjawisko nie tylko skutecznie hamuje rozwój przedsiębiorstw, ale w dalszej perspektywie może nawet zmusić wiele z nich do wycofania się z rynku, jeżeli z powodu nieuczciwych kontrahentów utracą płynność finansową. Przed współpracą z niewypłacalnym partnerem biznesowym można jednak próbować skutecznie się uchronić. Podpowiadamy, jak go wybrać, by potem nie żałować.
05-09-2018
Jak sprawdzić wiarygodność przyszłego kontrahenta?
Zdobycie idealnego kontrahenta to – w dobie wciąż rosnącej konkurencji oraz wzrostu gospodarczego – nie lada wyzwanie, a przecież stały i wiarygodny partner biznesowy jest dziś podstawą prawidłowego funkcjonowania biznesu. Jak rozpoznać firmę godną zaufania i nawiązania współpracy? Gdzie warto szukać informacji?
17-07-2018
Wywiad z Radosławem Zacheją, prezesem firmy Bright Lights
W swoich projektach łączy systemy oświetleniowe, multimedia, sztukę i technologie. Tworzy w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Radosław Zacheja, prezes firmy Bright Lights o oświetleniu wie wszystko. W rozmowie z nami opowiedział o swojej fascynacji światłem, doświadczeniu i inspiracjach.
14-07-2018
Grupa Oras pozyskała większościowy pakiet akcji firmy Amphiro
Fińska Grupa Oras, czołowy producent armatury sanitarnej, od lat konsekwentnie dąży do udoskonalania swoich produktów i wprowadzania do przestrzeni łazienkowej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Teraz pozycja marki na rynku wzmacnia się jeszcze bardziej! Oras nabył większościowy pakiet akcji Amphiro – start-upu ze Szwajcarii.
11-07-2018
Jakie zmiany dla przedsiębiorców wprowadziła Konstytucja Biznesu?
W pierwszej połowie roku weszło w życie pięć ustaw dotyczących działalności gospodarczej, składających się na tak zwaną Konstytucję Biznesu. Ich celem jest przede wszystkim zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności w Polsce.
10-07-2018