Bliźniak, szeregowiec, dom wolnostojący - jaki rodzaj zabudowy wybierają Polacy

Bliźniak, szeregowiec, dom wolnostojący - jaki rodzaj zabudowy wybierają Polacy

Planując zakup domu jednorodzinnego jedną z wielu decyzji jaką musimy podjąć jest wybór typu zabudowy. W celu sprawdzenia jaki wybór mają kupujący dla kilku wybranych lokalizacji przeprowadzono analizę ofert sprzedaży domów jednorodzinnych. Pod uwagę wzięto budynki w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wolnostojącej.

 

Z analizy ofert sprzedaży domów położonych na terenie aglomeracji warszawskiej wynika, iż największą ich część stanowiły domy o zabudowie wolnostojącej. W samej Warszawie odsetek domów wolnostojących był zdecydowanie mniejszy niż na terenie otaczających ją powiatów. O ile w stolicy ten typ zabudowy reprezentował nieco ponad 40% oferty, tak w wypadku powiatów warszawskiego wschodniego i warszawskiego zachodniego zdecydowanie dominował, stanowiąc niemal trzy czwarte wszystkich domów w sprzedaży. Ponad jedną trzecią domów wystawionych w sprzedaży na terenie stolicy stanowią bliźniaki, a domy w zabudowie szeregowej odpowiadają za niespełna jedną piątą dostępnej oferty. W powiatach okalających stolicę pozostałe typy zabudowy są znacznie mniej rozpowszechnione. Analiza wykazała również, iż domy w zabudowie bliźniaczej stanowią nieco większy odsetek oferty zlokalizowanej na terenie powiatu warszawskiego wschodniego niż zachodniego. Z kolei w przypadku domów w zabudowie szeregowej sytuacja jest odwrotna.

 

Czytaj również: Czy jesień to dobry moment na budowę?

 

Kraków charakteryzuje się wysokim udziałem domów wolnostojących na tle pozostałych porównywanych miast. Zdecydowanie dominują one w ofercie stanowiąc 61% ogółu. Niewielki wybór ofert odnosi się do domów w zabudowie szeregowej, których znajduje się tam zaledwie 11%. Jeśli chodzi o strukturę oferty to udział domów wolnostojących zlokalizowanych na terenie powiatu krakowskiego podobnie jak dla okolic stolicy sięga niemal 75%. Uwagę zwraca natomiast bardzo mały wybór domów w zabudowie szeregowej – zaledwie 3%.

 

Czytaj również: Gmina a gospodarka mieszkaniowa

 


 

W samym Wrocławiu, jak i na terenie powiatu wrocławskiego również dominują domy w zabudowie wolnostojącej. W przypadku powiatu wrocławskiego widać, iż w porównaniu do powiatów około warszawskich i krakowskiego oferta obejmująca pozostałe typy zabudowy kształtuje się na relatywnie wysokich poziomach.



Czytaj również: Spadek cen spowodował znaczny wzrost sprzedaży mieszkań


Popularność domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej nie powinna dziwić, gdyż jest to najbardziej tradycyjny typ zabudowy. Jest on również najbardziej pożądany i ceniony przez potencjalnych kupujących. Ten rodzaj zabudowy ma bowiem wiele zalet, wśród których wymienić warto chociażby komfort użytkowania, wysokie poczucie prywatności, prestiż, itd.  Z drugiej strony jest on najbardziej wymagający jeśli chodzi o powierzchnię działki, koszt realizacji i późniejszej eksploatacji. Stąd też szczególnie w przypadku kurczących się zasobów atrakcyjnych działek i rosnących kosztów związanych z ich zakupem wzrasta popyt na alternatywy, którymi w pewnym sensie są domy w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Ich udział będzie najszybciej wzrastał w największych aglomeracjach, gdzie budową takich domów na szerszą skalę zajmują się deweloperzy.

2013-10-23
Źródło: Emmerson Realty S.A. / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >