Brama uchylna czy segmentowa?

Brama uchylna czy segmentowa?

Jeszcze kilka lat temu najchętniej wybieranymi bramami do garażu były modele rozwierane. Choć wciąż są szeroko dostępne i na ich korzyść przemawia niska cena, to jednak nie mogą się równać funkcjonalnością i estetyką z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednocześnie coraz szerszy wybór na rynku sprawia, że podjęcie decyzji może być nieco utrudnione. Na szczęście istnieje kilka czynników, które pozwalają stosunkowo łatwo rozstrzygnąć, czy lepiej postawić na bramę uchylną, czy na segmentową. Warto jednak najpierw poznać właściwości obu z nich.

 

Brama garażowa uchylna – wady i zalety

Skrzydła w takich bramach są z reguły wykonane ze stali ocynkowanej bądź aluminium, choć z zewnątrz mogą być też wykończone drewnem lub PVC. Przykładowo firma Hormann posiada w ofercie bramy garażowe uchylne z wypełnieniem z drewna świerka kanadyjskiego lub skandynawskiego. Dlatego każdy klient może zdecydować się na takie rozwiązanie, które najbardziej mu odpowiada.

 

Brama garażowa uchylna posiada całkiem prosty mechanizm. Skrzydło, dzięki prowadnicom, unosi się ruchem uchylnym do góry i w chwili, kiedy drzwi są całkowicie otwarte, częściowo chowają się wewnątrz garażu. Ponieważ całość jest wyposażona w solidne sprężyny, praca bramy przebiega sprawnie, ponadto podczas obsługiwania ręcznego nie będziemy potrzebowali dużo siły. Oczywiście w bramie uchylnej jak najbardziej można zamontować napęd elektryczny, dzięki czemu wjazd do środka będzie możliwy bez konieczności wychodzenia z samochodu. Drzwi garażowe uchylne nie wymagają wysokiego nadproża, a jak wiadomo jest to częstym problemem właścicieli garażu. 

 

Brama uchylna czy segmentowa?

 

Czytaj również: Brama z kontrolą dostępu

 

Tego typu bramy są dostępne zarówno w wersji ocieplonej, jak i nieocieplonej. Ta pierwsza będzie bardziej opłacalna wówczas, gdy garaż jest ogrzewany i na dodatek pozostaje bezpośrednio połączony z domem. Niestety w przypadku drzwi uchylnych często pojawia się zarzut, że nie są zbyt szczelne i nawet pomimo wykorzystania warstwy ochronnej z pianki poliuretanowej zimne powietrze i tak może przenikać do środka. Prawdopodobnie jeśli wybierzemy bramę u uznanego producenta, będzie można tego uniknąć.

 

Brama garażowa uchylna nie sprawdzi się jednak w przypadku krótkich podjazdów. Kiedy skrzydło zaczyna się otwierać, wysuwa się na ok. 0,5-1 m, dlatego musi być zachowana odpowiednia odległość, żeby nie uszkodzić samochodu. Trzeba też wziąć pod uwagę, że takie drzwi zajmują nieco miejsca pod sufitem, więc jeśli nie chcemy ograniczyć wolnej przestrzeni w garażu, to powinniśmy zdecydować się na jakąś alternatywę. 

 

Może brama segmentowa do garażu?

Budowa bram segmentowych polega na połączeniu kilku stalowych lub aluminiowych paneli, które dodatkowo są zabezpieczone uszczelkami. Jeśli nie podoba nam się metalowe wykończenie, możemy wybrać drzwi pokryte farbą proszkową albo okleiną z tworzywa sztucznego czy drewna. Bramy segmentowe występują zresztą w wielu wzorach i kolorach, dlatego bez względu na to, w jakim stylu został utrzymany nasz dom, zawsze znajdziemy coś odpowiedniego.

 

W zależności od potrzeb brama segmentowa może otwierać się do góry lub na bok. W tej pierwszej wersji skrzydło po otwarciu przylega do stropu, zaś w drugiej – wysuwa się i wsuwa z boku. Boczne drzwi to doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających niskie garaże, ponieważ wówczas potrzebujemy jedynie wolnej ściany obok, przestrzeń w środku nie będzie w żaden sposób ograniczona. 

 

Takie bramy możemy obsługiwać zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Wersja z napędem jest zdecydowanie bardziej komfortowa, choć trzeba pamiętać, że wówczas zapłacimy nieco więcej.

 

Bramy segmentowe są najczęściej ocieplane styropianem i pianką poliuretanową. Ze względu na swoją budowę tworzą niezwykle szczelną powłokę, która maksymalnie ogranicza utratę ciepła z domu, a przy tym zapewnia izolację akustyczną. Skrzydło wykazuje także sporą odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. 

 

Co lepsze: brama uchylna czy segmentowa?

Tak naprawdę oba te modele doskonale się sprawdzą do zabezpieczenia garażu. Istnieje tylko kilka nadrzędnych kwestii, o których musimy pamiętać. Po pierwsze: budżet. Wszystko zależy od producenta, jednak najczęściej to brama garażowa uchylna jest tańsza, będzie zatem korzystniejszym wyborem dla osób, które nie chcą wydawać zbyt wiele. Po drugie: długość podjazdu. Jeśli jest dość krótki, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się brama segmentowa, ponieważ ani w wersji bocznej, ani górnej nie zajmuje przestrzeni na zewnątrz. Po trzecie: rozmiar garażu. Dla tych szczególnie niskich dedykowane są bramy segmentowe wysuwane z boku, które będą najbardziej komfortowe. No i po czwarte: nasze preferencje. To my mamy być zadowoleni z użytkowania i efektu estetycznego, dlatego zdania mogą być bardzo podzielone.

 

Czytaj również: Dobrze dopasowany kolor bramy garażowej do elewacji domu

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Profesjonalne ubranie robocze, zwłaszcza w dziedzinach wymagających wzmocnionej ochrony i rozpoznawalności, jest niesamowicie ważne. Nie tylko zapewnia bezpiecz...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 585

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >