Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję

Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję

Stawiając ogrodzenie wokół domu, zwykle wybieramy między jednoczęściową bramą przesuwną a rozwierną dwuskrzydłową. Nie wszyscy inwestorzy wiedzą jednak, że jest jeszcze jedna opcja, łącząca zalety dwóch pozostałych rozwiązań. Brama przesuwna składająca się z dwóch zbieżnych elementów to propozycja godna polecenia szczególnie, gdy zależy nam na szerokim wjeździe. Czytaj dalej

                                                                                                                   

W ostatnich latach posiadanie dwóch samochodów w rodzinie staje się powoli standardem, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających za miastem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej przy domach jednorodzinnych powstają dwustanowiskowe garaże. Aby zapewnić sobie komfort codziennego korzystania z aut, właściciele decydują się również na budowę szerokiego podjazdu. A co z bramą wjazdową na taką posesję? 


Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję

 

Wymiar minimalny a komfort

- Minimalna szerokość bramy wjazdowej to 3 m, ale jest to wymiar, który wymaga od kierowców sporej dozy ostrożności – wyjaśnia Mateusz Tiuchty, specjalista ds. techniczno-handlowych firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jeśli więc warunki na działce na to pozwalają, inwestorzy chętnie decydują się na pozostawienie w ogrodzeniu otworu o większym świetle. Aby zapewnić sobie swobodny przejazd, potrzebujemy bramy o szerokości co najmniej 4 m.  Natomiast taka o szerokości 6 m w świetle wjazdu pozwoli w sposób komfortowy korzystać z garażu dwustanowiskowego i minąć się dwoma samochodami. 


Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć automatyczną bramę wjazdową przed skutkami zimy


Jaki typ bramy wjazdowej wybrać, jeśli chcemy zamykać nią tak duży otwór w ogrodzeniu? Standardowa, jednoczęściowa brama przesuwna w tym przypadku potrzebuje dużo wolnej przestrzeni wzdłuż linii ogrodzenia. Posiada ona przeciwwagę, a więc brama o szerokości wjazdu 6 m do wykonania pełnego zakresu pracy wymaga 8m wolnego miejsca z jednej strony. Warto też zwrócić uwagę, aby nie kolidowała ona z furtką. Natomiast skrzydła bramy rozwiernej, które otwierają się do środka posesji, muszą mieć co najmniej 3 m wolnej przestrzeni na podjeździe. Pamiętajmy też, że będą dość ciężkie, a więc spowodują konieczność zamontowania siłowników o odpowiedniej mocy, jeśli będziemy taką bramę chcieli zautomatyzować. W przypadku bramy dwuskrzydłowej należy jeszcze pamiętać o wznoszeniu się terenu od linii ogrodzenia w kierunku garażu - jeżeli różnica poziomów jest duża, nie zamontujemy tego typu bramy.


Jest trzecia opcja

Nie każdy inwestor prywatny bierze pod uwagę to, że jest jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie zamknięcie wjazdu dwoma skrzydłami przesuwnymi, które zsuwają się na środku i rozsuwają w przeciwne strony. Częściej stosuje się je w przypadku terenów przemysłowych, pozwala bowiem na pozostawienie przejazdu o świetle nawet 24 m. Nie ma jednak przeciwskazań, by wykorzystać je przy grodzeniu domu jednorodzinnego. 


Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję

 

Czytaj również: Jakie ogrodzenia domu Polacy wybierali najczęściej w 2020 r.


- Tak zwana brama zbieżna ma wiele zalet – stwierdza ekspert firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Posiada wszystkie walory użytkowe jednoczęściowej bramy przesuwnej, a co więcej czas jej pełnego otwarcia jest o połowę krótszy.  Nie zajmuje miejsca na podjeździe i jest świetnym wyjściem, gdy nie mamy dużo wolnej przestrzeni po jednej stronie.  Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku bram automatycznych potrzebne są dwa napędy do takich bram. Jest to rozwiązanie droższe od standardowych, ale z pewnością rozwiązujące wiele problemów przy małych posesjach.


Automatyka do bramy zbieżnej 

Dwuskrzydłową bramę przesuwną oczywiście można zautomatyzować. Skrzydła poruszane są przez dwa siłowniki, ale można je obsługiwać za pomocą jednego pilota. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, żeby jednocześnie zaczęły się otwierać lub zamykać. Co więcej, ustawienia automatyki można tak skonfigurować, aby mieć też możliwość poruszania każdym ze skrzydeł z osobna. Jeśli nie potrzebujemy pełnego otwarcia bramy, np. gdy chcemy przez nią przejść lub wjechać wózkiem, wystarczy otworzyć tylko jedną jej część. 


Brama zbieżna, żeby dwa auta mogły swobodnie wjechać na posesję


- Prawidłowo zamontowana i właściwie skonfigurowana brama zbieżna będzie działała bez zarzutu – zapewnia Mateusz Tiuchty z Plast-Met. – Nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, warto więc taką bramę zakupić u sprawdzonego sprzedawcy, który nie tylko dostarczy nam produkt, ale też w fachowy sposób go zamontuje i ustawi automatykę.       

 


Źródło: Orchidea / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >