Brukarz. Praca warta uwagi.
Brukarz to praca, która nie należy do łatwych, jest jednak warta uwagi. Jakie są plusy i minusy tej pracy? Czy jest to zawód dla każdego?
Czytaj dalej
Brukarz.
Czym zajmuje się brukarz?
Brukarz to pracownik pracujący w gałęzi drogownictwa, może też po prostu realizować się w branży usługowej. Naprawia, rozbiera i brukuje powierzchnie chodników, placów, a nawet skarp i przejazdów. Bardzo często również zajmuje się brukowaniem na zlecenie właścicieli domów i innych nieruchomości, z powodzeniem więc może działać świadcząc takie usługi zainteresowanym osobom.
Praca zespołowa to podstawa.
Bardzo rzadko zdarza się praca, którą mógłby wykonywać jeden brukarz. Bez względu na to czy chcemy działać na własny rachunek, czy szukamy zatrudnienia w tej branży, trzeba liczyć się z koniecznością pracy zespołowej. Zatrudniając się w takiej pracy, bez wątpienia zostaniemy przydzieleni do jednej z brygad i będziemy wykonywać pracę pod nadzorem brygadzisty. Podejmując się pracy brukarza, trzeba się z tym liczyć. W tego typu pracy umiejętności pracy w zespole są więc bardzo istotne.
Czytaj również: Nowoczesne BHP, czyli jak się chronić?
Praca dla silnych i zdrowych.
Brukarstwo to branża, w której pracują tylko mężczyźni, najczęściej charakteryzujący się dużą siłą. Nie ma w tym nic dziwnego - usługi brukarskie bowiem to praca ciężka. Wymaga dużej siły i sprawności fizycznej i z tym należy się liczyć. Nie sprawdzą się zatem w tej pracy osoby słabe fizycznie.
Kto może zostać brukarzem?
Brukarzem może zostać osoba z wykształceniem zawodowym, nie jest to jednak generalna zasada. Atutem jest wykształcenie budowlane, jednak nie każdy pracodawca go wymaga. Wskazane jest posiadanie świadectwa ukończenia kursu BHP. W przypadku wielu ofert pracy, bardzo istotne jest doświadczenie zawodowe. Praktyka na stanowisku brukarza lub podobnym. Nie jest jednak tajemnicą, że osoby bez doświadczenia i zawodu, również mogą się w tej pracy sprawdzić.
Plusy i minusy pracy brukarza.
Pogoda.
Usługi brukarskie to praca wykonywana na wolnym powietrzu, problemem zatem może być pogoda, zmieniające się warunki atmosferyczne. Oczywiście w bardzo ekstremalnych, najczęściej praca jest wstrzymywana, chcąc pracować jako brukarz, trzeba jednak się liczyć z pracą w upale, deszczu, wietrze czy w chłodzie.
Czas pracy.
Czas pracy brukarza z reguły nie przekracza ustawowych ośmiu godzin dziennie. Dzieje się tak z wielu przyczyn, również z uwagi na charakter tej pracy. Nie jest łatwa, wymaga wysiłku fizycznego, co w wielogodzinnej pracy może być pewnym problemem. Dla osób preferujących stałe godziny pracy, atutem będzie to, że praca odbywa się w dzień. Konieczność pracy w nocy, praktycznie nie występuje.
Gdzie pracować?
Szukając pracy w charakterze brukarza, warto zainteresować się ofertami krajowymi, ale i zagranicznymi. W kraju, najczęściej w rejonie naszego miejsca zamieszkania, z pewnością uda się znaleźć zatrudnienie, nie można jednak w takiej sytuacji liczyć na bardzo wysokie zarobki. Oczywiście jest szansa na zarobienie zadowalających sum, trzeba jednak mieć świadomość, że praca za granicą może być płatna o wiele lepiej.
Czytaj również: Jadalnia dla Twojego kochanego czworonoga?
Cechy dobrego brukarza.
Siła.
Bez względu na to, jakie prace brukarskie będziemy wykonywać, nie będą one łatwe. Przygotowywanie podłoża pod bruk, noszenie kostek, czy krawężników, układanie, posługiwanie się narzędziami i maszynami, wymaga dobrego stanu zdrowia i tężyzny fizycznej. Każdy brukarz lub kandydat na brukarza, powinien zatem wiedzieć, że bez wysiłku fizycznego, pracować w tym zawodzie się po prostu nie da.
Dokładność.
Praca brukarza to nie tylko wysiłek. Wskazana jest też duża dokładność. Pozornie jest zbędna, ale tylko pozornie. Złe przygotowanie podłoża, nieodpowiednie położenie kostki, nie zachowanie odpowiedniego poziomu kostki lub nieodpowiedni jej spad to problemy, które najczęściej wynikają z niedokładności pracy i mogą rzutować na ocenę realizacji zlecenia Takich sytuacji oczywiście warto unikać, by nie narażać się na zarzuty zleceniodawcy, dlatego dokładność w tej pracy jest jak najbardziej wskazana.
Zmysł estetyczny.
W przypadku układania jednolitej kostki, jest mniej istotny, jednak dzisiejsze brukarstwo to zupełnie inna praca. Bardzo często brukowanie wiąże się z układaniem z kostki wzorów, ozdób i innych elementów. To już nie jest brukowanie płaskiej i jednolitej powierzchni. Zmysł estetyczny, w takich sytuacjach po prostu się przydaje. Ma tez bardzo duże znaczenie w przypadku realizacji zleceń na terenach prywatnych nieruchomości.
Praca z przyszłością.
Praca w tym ciekawym, choć trudnym zawodzie, jest pracą, z którą można wiązać przyszłość. Branża budowlana przeżywa nieustanny rozwój, można więc liczyć na to, że pracy w tym zawodzie nie zabraknie. Planując prace w tym zawodzie, warto jednak obrać jakiś kierunek. Zdecydować czy nastawiamy się na prace w kraju i na etacie czy planujemy pracować za większe pieniądze i trochę inaczej. W pierwszym przypadku, wystarczy znaleźć firmę, w której będziemy pracować. W drugim, wskazane jest nabywanie doświadczenia w brukowaniu różnych miejsc, rozwijanie się w tym zawodzie i oferowanie swoich usług klientom w Polsce lub za granicą. Brukarz to zawód jak każdy inny - spełniając warunki konieczne do pracy w tym zawodzie i wykonując go dobrze, możemy liczyć na ciekawe doświadczenia zawodowe i zadowalające zarobki, przekraczające minimalną pensję, a nawet zbliżające się do średniej krajowej. W przypadku pracy za granicą, na pieniądze dużo wyższe. Warto więc rozważyć dłuższą pracę w tym zawodzie.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Bruk-Garden Marcin Magnuszewski z Wrocławia specjalizującą się w usługach brukarskich. |
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Firma Budowlana Warszawa Woj. Mazowieckie Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Ja natomiast skorzystałem z usług firmy Domix, która specjalizuje się w domach szkieletowych. Polecam szczerze!
- Bramy garażowe – rodzaje i zastosowanie Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Jeżeli jesteśmy w temacie bramy garażowej to polecam zgłosić się do profesjonalistów. ja znam taką firmę i jest to bramy tczew i ja zamawiałem u nich taką bram...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re...
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...
- Modernizacja windy Liczba postów: 120 Grupa: Budowa i re... Jeśli chodzi o remonty, dostawę części zamiennych, modernizację wind to sprawdzi wam się firma Spel-Rem z Wrocławia https://www.spel-rem.com.pl/oferta To doskon...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Ale to nie jest praca sezonowa? Obserwowaliśmy to - http://www.gowork.pl/praca/torun;l i oferty pracy pojawiły się dopiero niedawno. W sumie na logikę w jaki sposób kłaść kostkę brukową zimą. W tej branży praca zaczyna się dopiero od marca?