Budowa basenu przydomowego krok po kroku

Budowa basenu przydomowego krok po kroku

Urlop trwa zaledwie 26 dni, lato znacznie dłużej. Ostatnimi czasy klimat zdecydowanie nas rozpieszcza, chociaż niekoniecznie w dniach wypoczynku. Jednym słowem idealnym oraz nie najdroższym, zważywszy czas wykorzystania mierzony w latach, jest przydomowy basen, własny ośrodek sportu i rekreacji. To, czy budowa będzie prowadzona we własnym zakresie, czy też z wykorzystaniem doświadczonej ekipy zależy od budżetu i zapału właściciela, natomiast warto w tym miejscu skupić się, na podstawowych zasadach pamiętając, że woda nie znosi niedoróbek i nieprofesjonalnego podejścia. Czytaj dalej

Budowa basenu zgodnie z prawem.

Przepisy stanowią, że basen wkopany w ziemię, bez względu na materiał, z jakiego został wykonany, jest obiektem budowlanym, i jako taki podlega stosownym wymogom prawnym.

 

Wyróżnia się dwa typy basenów:

  • Powierzchnia przekracza 30 m²;

  • Powierzchnia do 30 m².

 

W pierwszym przypadku wymagane będzie typowe pozwolenie na budowę. Wiąże się to z koniecznością wykonania projektu przez osobę do tego uprawnioną oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

 

Opcja druga, czyli basen o powierzchni do 30 m² można budować na podstawie zgłoszenia budowlanego, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapki oraz szkicu planowanych robót.

 

Budowa basenu przydomowego krok po kroku

 

Czytaj również: Myślisz o basenie w swoim ogrodzie? Na te 3 elementy koniecznie zwróć uwagę

 

W obu przypadkach inwestor ma 24 miesiące na podjęcie stosownych prac. W przeciwnym razie procedurę należy rozpocząć ponownie.

 

Budowa basenu przydomowego z wykorzystaniem bloczków betonowych.

Jedną z najszybszych metod budowy basenu w gruncie, a jednocześnie bezpieczną z punktu widzenia trwałości inwestycji jest budowa wykorzystująca bloczki betonowe jako podstawowy materiał tworzący powierzchnie ścienne basenu.

 

Dla lepszego zobrazowania poszczególnych etapów prac podzielmy je na osobne sekwencje:

  • Wykop.

Chociaż z pozoru wydaje się to najłatwiejszą operacją, wymaga wręcz zegarmistrzowskiej precyzji oraz zdolności planowania. Trzeba pamiętać, że wykop powinien odpowiadać kształtem przyszłej budowli, oraz obliczając wymiary, należy uwzględnić przestrzeń, jaką będą zajmować ściany i dno basenu.

  • Zbrojenie ogólne.

Dno gotowego wykopu należy wypełnić podsypką żwirową, na której wykonuje się siatkę zbrojeniową. Całość zakrywa spust denny, z którego wyprowadzone zostają zbrojenia na trzpienie.

  • Obudowa niecki.

Rozpoczyna się faza murowania niecki, podczas której można wykorzystać bloczki do budowy basenów HIRSCH Porozellcharakteryzujące się niską wagą, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia nacisku ogromnej masy wody. Styropianowe bloczki HIRSCH Porozell nie poddają się czynnikom zewnętrznym wynikającym ze stałego kontaktu ze środowiskiem wodnym. Istnieje także możliwość wypełnienia ich mieszanką betonową celem zwiększenia wytrzymałości konstrukcyjnej.

  • Tynkowanie.

Wymurowaną w ten sposób nieckę należy poddać tynkowaniu wewnątrz, następnie osadzić niezbędne elementy wyposażenia basenu. Mowa tutaj o reflektorach, przejściach przez mur, skimerach (urządzenie wyłapujące większe zanieczyszczenia opadające do wody) itd.

  • Izolacja zewnętrzna.

Strona zewnętrzna niecki wymaga izolacji oraz docieplenia. Będzie to miało istotny wpływ na zdolność utrzymywania stałej temperatury wody w basenie, szczególnie w przypadku jej podgrzewania. W tym przypadku po raz kolejny uwidaczniają się zalety bloczków styropianowych z uwagi na wysokie właściwości izolacji termicznej, jaką cechuje się styropian.

  • Wykończenie niecki.

Tak przygotowana niecka powinna zostać pokryta wykładziną geodezyjną, by następnie pokryć krawędzie listwami w celu mocowania folii. Kolejny etap, to montaż reflektorów, dyszy, skimerów i innych akcesoriów. Po tych zabiegach można przystąpić do stopniowego napełniania basenu wodą.

  • Obudowa wierzchnia.

Prace końcowe, polegające na zagospodarowaniu przestrzeni wokół basenu oraz założeniu tarasów wokół akwenu.

Pozostaje jedynie uzdatnić, ewentualnie podgrzać wodę, by bez przeszkód cieszyć się własnym basenem przez wiele sezonów.

 

Czytaj również: Wanna w ogrodzie - SPA w domowym zaciszu

 





Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 137

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >