Budowa budynków publicznych – zadanie dla profesjonalistów

Budowa budynków publicznych – zadanie dla profesjonalistów

Budynek użyteczności publicznej jest dostępny dla wszystkich – a to oznacza, że musi być bezpieczny i funkcjonalny dla każdego, także dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. To wprowadza pewne ograniczenia w jego projektowaniu. Jak zrealizować inwestycję, która sprosta tym szczególnym wymogom? Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie kompetencji firm specjalizujących się w projektowaniu i budowie budynków publicznych. Czytaj dalej

Jakie obiekty zalicza się do budynków publicznych?

Większość osób potrafi intuicyjnie wskazać przynajmniej kilka rodzajów budynków użyteczności publicznej. Są to szkoły, przedszkola, placówki kulturalne, obiekty sportowe, szpitale czy urzędy.

 

Budowa budynków publicznych – zadanie dla profesjonalistów

 

Czytaj również: Historyczna Elektrownia Powiśle w nowoczesnej odsłonie

 

Co je łączy? Budynek użyteczności publicznej to taki, który jest powszechnie dostępny dla ludności, a jego głównym celem jest dostarczanie różnego rodzaju udogodnień społeczności lokalnej.

 

Czym różni się projektowanie i wykonawstwo budynków publicznych od realizacji innych inwestycji?

Projektanci budynków publicznych nie mają pełnej swobody, jeśli chodzi o konstrukcję czy wyposażenie takich obiektów. Projektowanie i wykonawstwo budynków publicznych podlegają ścisłym zasadom, ujętym w trzech aktach prawnych:

 

  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
  • Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;
  • Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

W powyższych dokumentach można znaleźć informacje na temat tego, jakie budynki muszą spełniać wymagania dla obiektów użyteczności publicznej, a także na temat dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz wymogów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

To wszystko pokazuje, że realizacja inwestycji związanych z budownictwem publicznym nie jest łatwym zadaniem, wymaga nie tylko ogólnej wiedzy, ale szczegółowej znajomości przepisów.

 

Generalne wykonawstwo – wygodne rozwiązanie dla inwestorów

Jak zrealizować projekt w terminie, według obowiązujących przepisów , a jednocześnie tak, by był zgodny z najnowszymi trendami? Aby sprostać tym wymogom, inwestorzy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usługi generalnego wykonawstwa.

 

Jakie wsparcie zapewnia generalny wykonawca w przypadku budynków użyteczności publicznej? Klienci takich firm mogą liczyć na:

 

  • doradztwo techniczne – propozycje funkcjonalnych, bezpiecznych i opłacalnych rozwiązań;
  • przygotowanie projektu zgodnego z przepisami, a jednocześnie pasującego do koncepcji inwestora;
  • opracowanie harmonogramu i kosztorysu i przestrzeganie tych ustaleń na wszystkich etapach wykonawstwa budynku publicznego;
  • pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę i dopełnieniu innych formalności;
  • realizację inwestycji – od przygotowania terenu, poprzez wzniesienie budynku, aż po oddanie go do użytku.

 

W przypadku budowy budynków publicznych ważne jest coś jeszcze – inwestorzy bardzo często muszą działać w ramach ograniczonego budżetu. Przy realizacji takich inwestycji oszczędności szczególnie się liczą.

 

Warto wiedzieć, że generalne wykonawstwo pozwala ograniczyć koszty o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To możliwe dzięki zmniejszeniu liczby wykonawców inwestycji – za wszystkie etapy odpowiada bowiem jedna firma.

 

Czytaj również: Pełna rozmachu inwestycja Bernardyńska położona w zabytkowej części Wrocławia

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 500

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >