Budowa domu - porady – lista artykułów

Nowy rok może przynieść wiele zmian i zaskoczeń podczas budowy domu

W nowym roku liczba oddanych mieszkań wzrośnie do 207,7 tys., wynika z analiz PMR Market Experts.[1] Sprawi to, że specjaliści związani z branżą architektoniczną i budowlaną oraz osoby budujące własny dom będą w jeszcze większym stopniu zaangażowane w wybór produktów do budowy i wykończenia. Najwięcej o trendach w nowym roku wiedzą sami producenci. Sprawdziliśmy, jakie zmiany według liderów w swoich branżach będą najważniejsze w budowie dachu, wyborze podłóg, okien czy narzędzi.

Czy warto budować dom na zgłoszenie, czy lepiej z pozwoleniem na budowę?

Budowa domu do 70 m² bez pozwolenia cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju, szczególnie po zmianach w prawie budowlanym. Inwestorzy mogą realizować takie projekty w oparciu o uproszczone procedury, co obniża koszty i skraca czas realizacji. Jednak przed podjęciem decyzji co do tego, czy ubiegać się o pozwolenie na budowę, czy też nie, warto dokładnie zapoznać się z możliwościami oraz ograniczeniami tego rozwiązania.

Nadzór budowlany a odbiór inwestycji – jakie aspekty są sprawdzane przed oddaniem budynku do użytkowania?

Nadzór budowlany pełni bardzo ważną funkcję w procesie realizacji przedsięwzięć związanych ze stawianiem różnego rodzaju budynków. Od niego zależy, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a efekty będą nie tylko zgodne z oczekiwaniami, ale i obowiązującymi standardami oraz normami. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, czy jest nadzór budowlany oraz co dokładnie obejmuje.

Zadbaj o swój dom, zanim zrobi się zimno i mokro

Tegoroczne prognozy pogodowe przewidują zimę cieplejszą niż zwykle, jednak częściej mają występować opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazuje, że temperatura w całym kraju ma być nieco wyższa niż średnia z lat 1991-2020. To jednak nie oznacza braku wyzwań. Częstsze i bardziej intensywne opady deszczu będą wymagać przygotowania naszych domów na nadchodzące warunki pogodowe.

Uwaga - budowa! Od czego zacząć budowę domu?

Własne cztery kąty to marzenie wielu osób, jednak większość słysząc słowo budowa, wyobraża sobie totalny chaos, setki nieprzespanych nocy i użeranie się z niekompetentnymi fachowcami. Faktycznie marzenie o własnym domu wymaga organizacji wielu spraw, załatwiania rozmaitych formalności i spełniania wytycznych, nie jest to jednak niewykonalne. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę zabierając się za budowę domu!

Kiedy, bez obaw o zdrowie własne i rodziny można bezpiecznie wrócić do domów zalanych przez powódź?

Powódź, która kilka tygodni temu dotknęła Polskę, przyniosła znaczne zniszczenia, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. Mieszkańcy wielu miejscowości mierzą się teraz nie tylko ze skutkami zalania, ale także z trudnymi decyzjami dotyczącymi powrotu do domów i rozpoczęcia napraw. - Chęć szybkiego przystąpienia do remontu jest zrozumiała, ale pochopne działania mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości – od nieumyślnego zakrycia uszkodzeń konstrukcji, po późniejszy rozwój pleśni i grzybów. Aby uniknąć takich zagrożeń, należy postępować ostrożnie i z rozwagą, dokładnie oceniając stan budynku i współpracując z fachowcami, aby odbudowa była bezpieczna i trwała – tłumaczy Jakub Jędrzejczak, specjalista ds. doradztwa technicznego, ATLAS.

Jak wybrać rzetelną firmę budowlaną? Podpowiadamy!

Wybór firmy budowlanej należy do jednej z ważniejszych decyzji przy budowie naszego domu. Jak wybrać taką, która sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom?

Jak zbudować samodzielnie dom?

Większość ludzi pragnie mieszkać w pięknych i dużych domach. Niestety w wielu przypadkach nas na to nie stać. Powodem są rosnące, od wielu lat, koszty gruntów i materiałów budowlanych oraz robocizny wykonawców.

Jak można zapobiegać awariom i katastrofom budowlanym spowodowanym warunkami atmosferycznymi?

Jak wynika z najnowszych danych GUNB, w latach 1995-2022 odnotowano w Polsce 9573 katastrofy budowlane, z czego 663 w 2022 roku. Główną przyczyną tych ostatnich były zdarzenia losowe, które stanowiły 90,8% wszystkich tego typu zdarzeń[1]. Najczęściej składało się na nie kilka czynników atmosferycznych, np. silny wiatr i intensywne opady. Niektórych katastrof można było jednak uniknąć. Chodzi o te, które powstają na skutek błędów uczestników procesów budowlanych. W jakich obszarach najczęściej się je popełnia? Jaki plan naprawczy wdrożyć, gdy dojdzie do katastrofy? O tym poniżej.

Jak bezstresowo przeprowadzić remont?

Z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania w 2024 r. wyniesie około 200 tys. i będzie najniższa od 2018 r[1]. I chociaż w styczniu 2024 r. wydano o 34,1% więcej pozwoleń na budowę niż w roku ubiegłym[2], to optymizm związany z większą liczbą mieszkań dostępnych na rynku, studzą rosnące ceny, a kupno lokum, to tylko jedna składowa wszystkich kosztów. Dodatkowym i znaczącym wydatkiem jest koszt wykończenia, czy remontu mieszkania. Okazuje się, że są to również jedne z najbardziej obciążających emocjonalnie sytuacji w życiu, a według raportu przeprowadzonego na zlecenie OLX i Fixly stres przy remoncie towarzyszy 58% badanych osób[3].


Stron: 61 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >