Budowa domu - porady – lista artykułów
Wybierając projekt przyszłego domu warto brać pod uwagę jego efektywność energetyczną
Inwestor, który zdecyduje się na budowę swojego wymarzonego domu, musi wziąć pod uwagę wiele aspektów związanych m.in. z lokalizacją działki czy źródłem finansowania, ale także podjąć najważniejszą decyzję, czyli wybrać optymalny projekt domu. Podczas selekcji, przyszły właściciel domu w pierwszej kolejności skupia się na jego wielkości, walorach architektoniczno-estetycznych czy funkcjonalności. Niestety zdarza się często, że zapomina o tak istotnej kwestii jak efektywność energetyczna budynku, która gwarantuje nie tylko zdrowy i komfortowy klimat wnętrz, ale także oszczędności pieniędzy na ogrzewaniu.
Jak się obecnie buduje domy jednorodzinne - poznaj 3 obowiązujące trendy
Budownictwo to branża, w której od zawsze najważniejsze są jakość wykonania i ponadczasowe rozwiązania. Nie znaczy to jednak, że nie jest ona podatna na trendy. Domy energooszczędne, minimalistyczne i przede wszystkim funkcjonalne – to najpopularniejsze tendencje w budownictwie w 2019 roku. Architekci zebrali najciekawsze trendy nowego roku i wyjaśnili, jak wykorzystać je podczas budowy domu.
Dlaczego warto zbudować dom z betonu komórkowego?
Beton komórkowy to bardzo popularny materiał budowlany, a architekci coraz częściej w swoich projektach sugerują jego wykorzystanie. Dlaczego beton komórkowy jest tak chętnie wybierany i jakie są jego zalety?
Budując dom warto wykorzystać poddasze użytkowe
Skosy sprawiają, że poddasza użytkowe to miejsca trudniejsze do zaaranżowania, a jednocześnie wyjątkowe pod względem wizualnym. W jaki sposób zaplanować pomieszczenia na poddaszu, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń?
Budowa domu w zimie - co możemy robić w tym okresie, aby prace nie stały w miejscu
Większość prac związanych z budową domu planujemy na wiosnę, lato i początek jesieni. Nasze założenia czasami weryfikuje rzeczywistość i wydłużające się terminy. Warto wtedy pamiętać, że część działań możemy zrealizować nawet późną jesienią lub zimą, kiedy temperatura mocno spada. Kluczowy jest dobór odpowiednich materiałów.
Projekt czy działka budowlana — czyli co najpierw?
Wiele osób, które podejmuje decyzje o budowaniu domu dla swojej rodziny, popełnia jeden z podstawowych błędów, które mogą znacząco wpłynąć nawet na to, czy kiedykolwiek zamieszkamy w naszym wymarzonym domu. Kiedy decydujemy się najpierw na wybranie projektu domu, a dopiero później kupujemy działkę, którą na siłę próbujemy dostosować do tego projektu, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, z jakim ryzykiem się to wiąże. Sprawdź zatem, co robić i czego nie robić tuż przed rozpoczęciem budowy.
Wykańczamy nasz wymarzony dom co jest najważniejsze?
Przystępując do prac wykończeniowych domu prędzej czy później stajemy przed dylematem: solidnie czy tanio? Często przy tym zapominamy, że prawdziwą oszczędnością jest inwestycja w materiały najwyższej jakości. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Oto 6 wskazówek, które ułatwią ci zaplanowanie solidnego i stylowego wykończenia domu.
Dom kostka - dlaczego ta forma architektoniczna jest tak bardzo popularna wśród inwestorów i architektów
Nowoczesne projekty domów kojarzą nam się z prostą formą i minimalizmem. Duże przeszklenia, otwarte przestrzenie i sporo technologicznych rozwiązań. Dlaczego domy-kostki stały się tak popularne i czy trend będzie się utrzymywał?
Dlaczego czasami lepiej wybudować dom od podstaw niż remontować stary?
Wielu inwestorów jest zdania, że zakup i remont starego domu to dobra inwestycja. Jednak w praktyce może okazać się, że po drodze napotkamy wiele nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą kosztować nas dużo nerwów, czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Czy korzystniej byłoby zbudować wymarzony dom od podstaw?
Budowa domu z płaskim dachem - jakie rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę
Płaskie dachy nie muszą kojarzyć się już wyłącznie z nudnymi, szarymi blokowiskami z wielkiej płyty. Teraz są one wyrazem najwyższej estetyki architektonicznej i odzwierciedleniem niezwykłej wrażliwości inwestora na to, co proste i nieskomplikowane. Dach bowiem, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu całościowej bryły budynku, a odpowiednio zaprojektowany potrafi także znacząco zwiększyć jego funkcjonalność.