Budowa domu - porady – lista artykułów
Czym jest instalator systemowy i dlaczego warto korzystać z jego usług budując dom?
Intensywny rozwój rynku budowlanego i rosnące potrzeby inwestorów wytworzyły zapotrzebowanie na kompleksowe usługi związane z instalacjami. Od tego typu firm wymaga się zaawansowanej i kompleksowej wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Czy powierzenie opieki nad całością prac jednej firmie to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę, weryfikując jej kompetencje?
5 prostych zasad, które warto wprowadzić w domu, aby żyło się zdrowiej mieszkańcom
Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach. Mają one olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie energię życiową. Jak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów” przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.
Budowa domu - na jakie produkty i usługi otrzymamy gwarancję
Decyzja o budowie domu należy do jednych z najważniejszych w naszym życiu, a na pewno do tych przełomowych. Wydarzenie to wzbudza z reguły same pozytywne emocje, ale może być także powodem wielu problemów – szczególnie jeżeli zdecydujemy się powierzyć nasze „cztery ściany” niesprawdzonym producentom i wykonawcom. Zadbaj o to, aby wszystkie ustalenia zostały spisane w umowie i skup się tylko na przyjemnych aspektach tworzenia swojego domu. Nie daj się zaskoczyć i śpij spokojnie!
Dom na planie tradycyjnej stodoły - rozwiązania aranżacyjne
Architektura – podobnie jak moda – to nieskończony splot różnorodnych trendów, które zmieniają się w czasie. Rozwiązania stosowane w danym momencie nie przepadają jednak raz na zawsze. Zapomniane style co pewien czas są wydobywane na światło dzienne. W taki oto, nieraz zaskakujący sposób, przeszłość łączy się z przyszłością. Popularnym ostatnio trendem w architekturze jest tzw. nowoczesna stodoła. Stanowi ona połączenie tradycji z nowoczesnością – w bryle przypominającej swym kształtem sielską zabudowę wykorzystywane są najnowszej generacji materiały budowlane. Warte uwagi jest też podejście do zagospodarowania wnętrz – ma być ładnie, komfortowo i funkcjonalnie.
Budowa drewnianego domu prefabrykowanego - na czym zaoszczędzimy i jakie korzyści przyniesie
Średnio o 20% przekraczane są koszty budowy domu zakładane na początku całego przedsięwzięcia. Co sprawia, że inwestor musi dokładać do kosztorysu? Czy istnieją technologie pozwalające uniknąć niespodzianek? Ile można zaoszczędzić na budowie drewnianego domu z prefabrykatów?
3 sposoby, które znacznie przyspieszą budowę wymarzonego domu
Budowa domu jednorodzinnego może trwać od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat. Dokładny czas realizacji inwestycji jest uzależniony od wielu czynników – przygotowania właściciela domu, zebranych funduszy czy współpracy z ekipami budowlanymi. Duży wpływ na tempo prac ma także wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań.
Jak budować dom, aby w przyszłości był zdrowy dla domowników?
Zdrowy styl życia to najlepsza profilaktyka przeciwko wielu chorobom – wie o tym każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że podstawą dbania o dobre samopoczucie jest nie tylko zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, lecz także przyjazny mikroklimat wnętrz oraz jakość powietrza, którym w nich oddychamy. Dlaczego jest to tak istotne? Co możemy zrobić, by móc dobrze czuć się we własnych czterech kątach oraz co wspólnego z tym wszystkim ma Mały Książę – postać stworzona przez Antoina De Saint Exuperiego?
Czym się sugerować w procesie wyboru koloru elewacji, dachu i okien?
Wybór odpowiednich materiałów jest priorytetem przy budowie domu. Kwestie kolorystyki w pierwszych etapach schodzą zwykle na dalszy plan, dlatego potem może się okazać, że nasza elewacja nie pasuje do stolarki okiennej czy dachu. Odpowiednio zestawione odcienie poszczególnych elementów wpływają na finalny wygląd i charakter domu. Dobrze, jeśli pomyślimy o nich wcześniej, by potem nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem.
Budujemy dom - co kupić pierwsze: działkę czy projekt?
Według danych Eurostatu w ostatniej dekadzie Polacy częściej decydowali się na kupno lub budowę własnego domu. Schody, poddasze, przestronny balkon – przy zmianie mieszkania na dom chętnie decydujemy się na efektowne rozwiązania i dodatkowe metry. Paradoksalnie, inwestorzy budujący drugi dom zwykle wybierają parterowy, o wiele mniejszy i najczęściej niskoenergetyczny. Czy budowa według wytycznych standardu certyfikacji jest problematyczna?
Jak wybrać projekt na działkę z wjazdem od południa?
W ogólnej opinii panuje przekonanie, iż najlepszym rozwiązaniem dotyczącym działki i znajdującego się na niej domu, jest usytuowanie ich frontem od strony północnej lub wschodniej. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli działek z wjazdem od południa, podpowiadamy na co zwracać uwagę, aby nowy dom był w pełni funkcjonalny. Udowadniamy tym samym, że lokalizacja działki nie jest żadną przeszkodą w znalezieniu idealnego projektu.