Budowa domu - porady – lista artykułów
Dom murowany czy szkieletowy?
Decydując się na własny dom, stajemy przed dylematem, jaką technologię wybrać? Tradycyjny dom murowany na mocnych fundamentach czy lekką konstrukcję na cieńszych tym samym tańszych fundamentach?
Piękno w prostej formie
Nowoczesny przestronny dom o nietuzinkowej i świeżej formie położony w urokliwej, a przy tym spokojnej okolicy spełnił dziecięce marzenie architekta Viktora Černego, o własnym kącie nieopodal wielkiego miasta
Montaż stolarki budowlanej
Okno, drzwi czy bramę garażową do naszego domu dobieramy nie tylko pod kątem parametrów termicznych i bezpieczeństwa antywłamaniowego, lecz także wygody użytkowania oraz estetyki –z tych rozwiązań będziemy przecież korzystać niemal codziennie, przez długie lata. Komfortową obsługę stolarki budowlanej, poza wysoką jakością samych wyrobów, zapewni ich dobry montaż.
Jak pozbyć się waty szklanej z ubrania?
Wata szklana to popularny materiał budowlany służący do termoizolacji budynków. Produkt ten posiada wiele zalet, ale mimo to nie jest pozbawiony wad. Przepisy BHP nie określają warunków pracy podczas ocieplania budynku przy pomocy waty szklanej, jednak warto zadbać o odpowiednie odizolowanie ciała, ponieważ bezpośredni kontakt skóry z tym tworzywem powoduje nieprzyjemne uczucie swędzenia, "gryzienia" a nawet powstawanie wysypki.
Jak zrobić balkon na poddaszu?
Dziś balkon bezpośrednio na poddaszu to nie tylko marzenie, lecz realna szansa na odrobinę luksusu i to niezależnie od konstrukcji dachu. Dzięki nowoczesnym oknom dachowym mieszkańcy poddasza mogą cieszyć się świeżym powietrzem, pięknym widokiem i korzystać na swoim tarasie z uroków lata.
Ubezpieczenie domu od powodzi – co musisz wiedzieć?
Kiedy szukamy lub kupujemy ubezpieczenie mieszkania, to mamy wrażenie, że tego typu polisa zagwarantuje ochronę majątku od wszelkich zdarzeń losowych oraz wypadków. To prawda, jednak nie należy zapominać, że wiele ofert, przynajmniej tych standardowych, ogranicza się do ochrony murów i wyposażenia, które zostają wymienione w OWU. Zabezpieczenie na wypadek powodzi jest tzw. dodatkiem, czyli klient musi zaznaczyć podczas zawierania umowy, że chce aby jego nieruchomość była chroniona od tego zdarzenia. Nie zawsze jednak można taką umowę zawrzeć. O czym zatem trzeba wiedzieć decydując się na takie ubezpieczenie?
Silikaty w budownictwie pasywnym i energooszczędnym
W celu optymalnego spełnienia zarówno wymogów energooszczędności, jak i pozostałych funkcji przegród budowlanych konieczne jest całościowe spojrzenie na proces budowy, w którym szczególnie istotną rolę pełni odpowiedni projekt i dobór materiałów budowlanych oraz staranne wykonawstwo.
Termomodernizacja dla każdego
Słońce przyjemnie grzeje, ale wakacyjne upały z czasem ustąpią miejsce jesiennym chłodom. Są jednak sposoby by w domu było zawsze ciepło, niestety wiążą się one z koniecznością poniesienia znaczących kosztów.
Przydomowa ziemianka, chłodnia na żywność i schron na awaryjne sytuacje
Zanim wynaleziono chłodziarki, żywność przechowywano między innymi w podziemnych piwniczkach. Panująca pod powierzchnią ziemi stała, niska temperatura, ułatwiała zabezpieczenie warzyw i owoców przed psuciem się bez potrzeby ich przetwarzania (suszenia, kiszenia, wędzenia itd.).
Zdążyć przed zimą, czyli budowa domu w kilka miesięcy
,,Wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna” – to powiedzenie jest chyba znane nam wszystkim. Legendarne są też opowieści o czasochłonnej budowie domu. Niekompetencja ekipy budowlanej, wymuszone przerwy spowodowane warunkami atmosferycznymi czy związaniem poszczególnych elementów – to najczęstsze przyczyny opóźnień w budowie domu. Oto kilka metod, pozwalających na wybudowanie budynku gotowego do wprowadzenia nawet w kilka miesięcy.