Budowa domu - porady – lista artykułów
Dom z nowoczesnej perspektywy - "Dom dziurawy"
Pewne formy już dziś są klasyczne, a im więcej lat mija od ich ustalenia, tym bardziej kultowe się stają. Nie każdego stać na zmierzenie się z klasyką i zaadaptowanie jej do aktualnych trendów i wymogów. Jest to zabieg zwyczajnie ryzykowny.
Kalkulator energetyczny – sprawdź, ile możesz zaoszczędzić
Nowe, wygodne narzędzie Dobrych Domów pomoże w przygotowaniu szybkiej charakterystyki energetycznej wybranego projektu domu. Dowiedz się, jak duże mogą być oszczędności.
Budowa domu krok po kroku
Jeżeli decydujemy się na budowę naszego domu musimy być świadomi tego, że bez względu na to czy nasz budynek będzie mały czy duży, niski bądź wysoki, musimy przyłożyć się z całych sił do procesu jego powstawania, bowiem jeżeli odpuścimy jakiś detal w najdrobniejszej nawet kwestii związanej z kolejnym etapem budowy domu, w przyszłości będziemy mieć z tego powodu problemy, których rozwiązanie będzie bardzo trudne i drogie a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Warto więc dokładnie wiedzieć, jak powinna wyglądać budowa domu krok po kroku.
Efektywność energetyczna
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił drugą edycję Programu Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce PolSEFF2. Na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii za pośrednictwem uczestniczących w programie banków dla polskich firm z sektora MŚP przeznaczone jest 200 mln Euro. Do programu dołącza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jakich informacji o materiałach szukać, gdy budujemy dom?
Dostęp do pełnej i wiarygodnej informacji o wyrobach budowlanych jest potrzebny na każdym etapie budowy. Od właściwości poszczególnych produktów zależy bowiem bezpieczeństwo konstrukcji domu, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna i akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.
Kary za użytkowanie budynku bez pozwolenia
Bardzo wysokie kary grożą za przystąpienie do użytkowania budynku bez dopełnienia wszystkich formalności. W przypadku części obiektów potrzebne jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, dla innych wystarczy zgłoszenie zakończenia robót i odczekanie 21 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu.
Budowa co do centymetra
Kwestia różnic powierzchni w budynkach projektowanych do faktycznie wybudowanych budzi liczne spory i kontrowersje. Na próżno deweloperzy starają się wyjaśnić, że ze względów czysto technicznych wybudowanie mieszkania z dokładnością co do centymetra jest praktycznie niewykonalne.
Jak wybrać odzież chroniącą przed działaniem wysokiej temperatury i płomienia?
Różnorodność nadaje życiu smak a dokonując wyborów dobrze jest mieć kilka możliwości. Nie inaczej jest w przypadku doboru odzieży chroniącej przed działaniem wysokiej temperatury i płomienia, która ma za zadanie zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo. Jednak w tej sytuacji absolutnie niezbędne jest dokładne zrozumienie różnic między dostępnymi rozwiązaniami.
Gdzie budować osiedla jednorodzinne?
Przegląd ofert sprzedaży nieruchomości pod budownictwo jednorodzinne w powiecie poznańskim zamieszczonych z serwisach gratka.pl i otodom.pl pokazuje, że aż 79 procent z nich nie zawierało podstawowych informacji ważnych z punktu widzenia kupujących.
Jakie domy buduje się w Polsce?
Murowany, o powierzchni nieprzekraczającej 150 m2, pokryty dachówką. Z analizy zapytań ofertowych pojawiających się na portalu Oferteo.pl wynika, że właśnie taki dom najczęściej budowali Polacy w 2013 roku.