Budowa domu - porady – lista artykułów
Co należy do obowiązków właściciela domu?
Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń. Na co zatem powinien zwracać szczególną uwagę właściciel domu jednorodzinnego?
Jak wykończyć poddasze?
Adaptacja poddasza na cele użytkowe stwarza wiele problemów wykonawczych. Skosy, dostęp do szkieletu dachu, nietypowy sufit, warstwa termoizolacyjna. Te wszystkie elementy przed przystąpieniem do prac wykończenia i aranżacji wymagają dodatkowej okładziny.
Montowanie okien i drzwi jesienią oraz zimą
Zmieniająca się aura pogodowa coraz częściej daje o sobie znać, a poranne i nocne przymrozki skutecznie blokują prace budowlane prowadzone na zewnątrz. Niekiedy jednak konieczność zamontowania drzwi lub okien zmusza do kontynuowania robót nawet w niesprzyjających warunkach.
Kilka rad dla indywidualnych inwestorów budujących dom
Blisko 57% domów w Polsce budują inwestorzy indywidualni. Dla wielu z nich to największy i najważniejszy projekt w życiu. Nie zawsze codzienna obecność na budowie jest możliwa, ale są takie etapy, których absolutnie przegapić nie wolno.
Jak bardzo szybko sprawdzić stan ocieplenia?
Już we wrześniu mogliśmy usłyszeć, że czeka nas w tym roku zima stulecia. Prognozy się sprawdzą lub nie, pogodę przewidzieć efektywnie można zaledwie na kilka kolejnych dni. Pewne jest jednak jedno – by uniknąć szczękania zębami i odchudzenia portfela, warto dokonać inspekcji domowych elewacji już teraz.
Jak budować tanio?
Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela.
Świadczenie usług budowlanych
Decydując się na budowę domu stajemy przed wyborem między samodzielnym postawieniem domu, a zleceniem kompleksowego wykonania budynku profesjonalnej firmie.
Piękno i wygoda, czyli zalety domów parterowych
Prezentują się wspaniale, jednak przez wielu z nas są uznawane za niezbyt funkcjonalne. Czy tak jest w rzeczywistości? Wbrew pozorom atrakcyjny wygląd nie jest jedyną zaletą takiego budynku, a wybór projektu dopasowanego do potrzeb całej rodziny może sprawić, że dom parterowy zapewni wszystkim warunki mieszkaniowe na najwyższym poziomie. Jakie zalety mają zatem takie domy? Dla kogo dom parterowy może się okazać najlepszym rozwiązaniem?
Domy szeregowe - popularne i funkcjonalne rozwiązanie
Przy wyborze i zakupie swoich własnych czterech kątów często targają nami wątpliwości – wolnostojący dom wydaje się zbyt drogi, natomiast mieszkanie w bloku w pewnym stopniu ogranicza naszą prywatność. Warto więc zastanowić się nad ostatnio popularną i funkcjonalną zabudową szeregową, która w niebanalny sposób łączy zalety obu opcji.
Jak budować, aby wybudować?
W Polsce stoi wiele niewykończonych domów. Niejednokrotnie powodem przerwania budowy jest zła sytuacja finansowa inwestorów. Okazuje się bowiem, że budując systemem gospodarczym nie jesteśmy przygotowani na szereg niespodzianek, na które natrafiamy.