Budowa domu - porady – lista artykułów
Projekty domów jednorodzinnych Karola Nieradki łamią stereotypy o prefabrykacji
W obliczu rosnących kosztów budowy i wyzwań środowiskowych, coraz więcej prywatnych inwestorów zwraca się w stronę domów prefabrykowanych. W porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, domy złożone z wyprodukowanych wcześniej komponentów mogą powstać w krótszym czasie, a ponadto wyróżniają się ekonomią procesu budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Jednak czy to wszystko może iść w parze z wysokiej jakości architekturą? Najlepszym tego przykładem są projekty polskiego architekta, Karola Nieradki.
Sprawdzamy, z jakich dofinansowań można skorzystać w 2023 roku na budowę lub remont domu
Końcówka roku to dobry moment na zaplanowanie kolejnych działań. Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?
Budowa domu w dobie kryzysu – czy to możliwe?
W dobie przekonania o panującym kryzysie coraz rzadziej decydujemy się na zaciąganie kredytów na budowę domu. Budować czy nie budować? Oto jest pytanie!
Wzrost cen i niestabilna sytuacja na rynku powodują, że weryfikujemy dotychczasowe plany dotyczące budowy lub remontu domu. Z drugiej strony nie chcemy już odkładać inwestycji we własne „cztery kąty” na później. Ważne więc, żeby przygotować dobry plan działania i wybrać odpowiednie rozwiązania.
Dlaczego do konstrukcji dachu drewno suszone komorowo (KD) jest dużo lepszym wyborem niż mokra tarcica (AD)?
Więźba dachowa często stanowi aż 60% całej konstrukcji budynku. Warto więc wiedzieć, z jakiego konkretnie materiału powstaje. A jedyny, słuszny wybór na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe? Drewno suszone komorowo! Dlaczego ten materiał jest polecany do wykonywania tego typu prac? Co różni go na tle mokrej tarcicy (AD)? Na te pytania odpowiada Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.
Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych?
Aranżacja poddasza to dobry pomysł na powiększenie przestrzeni mieszkalnej budynku. Decydując się jednak na realizację takiego projektu, należy pamiętać o doborze materiałów, które zapewnią nowopowstałej strefie odpowiednią izolację akustyczną i termiczną, a także bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Poddasze domu dobrze zabezpieczone przed pożarem
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego od początku 2020 roku wydano w naszym kraju ponad 280 000 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Choć z powodu pandemii Polacy zaczęli masowo wcielać w życie marzenia o własnym domu z ogródkiem, tylko niewielka część skupiła się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem pożarowym stawianych budynków. Jak wynika z badania zrealizowanego przez BCMM na zlecenie firmy Saint-Gobain, aż 90 proc. inwestorów nie potrafi wskazać poprawnych wymagań dotyczących odporności ogniowej dla zabudowy poddasza użytkowego. Tymczasem to właśnie ta część budynków jednorodzinnych ma szczególnie istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa pożarowego.
Błędy na budowie - jak uniknąć odchyleń od normy podczas odbioru budynku?
Poprawność wykonania robót murarskich to często punkt zapalny na linii inwestor - wykonawca. Poważne uchybienia mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowania obiektu, mniejsze nie pozostają bez znaczenia w kontekście prowadzenia późniejszych prac wykończeniowych i ostatecznej estetyki wnętrz czy elewacji. Robert Janiak – Product Manager firmy H+H wyjaśnia, które z sytuacji mogących budzić niepokój mieszczą się w normie, a które stanowią realne zagrożenie.
Kolejne etapy budowy domu jednorodzinnego
Firma budowlana z kompleksowymi usługami realizuje wszystkie niezbędne etapy budowy domu. Ważne jest przy tym przestrzeganie harmonogramu budowy domu oraz zachowanie ustalonej kolejności prac budowlanych. Dzięki czemu oszacować można jak długo trwać będzie budowa domu oraz kiedy prace zostaną zakończone.
Jak walczyć z syndromem chorego budynku?
Nawet 30 % nowych budynków na całym świecie, może przyczyniać się do problemów zdrowotnych u swoich mieszkańców. Powodem tego może być złe oświetlenie, niewłaściwa wentylacja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura a także, nieodpowiednie materiały wykorzystane do budowy.
Budowa domu w Gdańsku - od czego zacząć?
Budowa domu niezależnie od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy, jest obecnie związana z bardzo dużymi kosztami. Galopująca inflacja bardzo mocno dotknęła podstawowych surowców wykorzystywanych w budownictwie takich jak stal czy drewno i to właśnie dlatego ostateczny koszt budowy zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Ważne więc, by zabezpieczyć się odpowiednią umową z firmą budowlaną, by zapewnić sobie stałą cenę robót na każdym etapie inwestycji.