Budowa domu - porady – lista artykułów
Budowa domu: wybudować dom na pokolenia
Raty kredytu hipotecznego – 30 lat. Co 10 lat remont. Dom to skarbonka. Czy dziś da się jeszcze budować tak, by posłużył on również kolejnym pokoleniom?
Budowa domu: projekt domu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych
Niezwykle mało jest możliwości wyboru projektu domu jednorodzinnego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Większość firm projektowych pozostawia niejako ten problem z boku. Wg danych GUS z 2002 pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego, niepełnosprawnych w Polsce jest 5,5 mln.
Gdzie wybrać dom? Moda na dom na obrzeżach metropolii
Hałas, spaliny, a za oknem balkon sąsiada lub ogromne kominy. Te oraz inne argumenty skłoniły niejednego mieszkańca metropolii na zmianę otoczenia i przeprowadzę na peryferie miasta. Okolice aglomeracji stały się trendy. Wiele osób chce mieć śliczny ogródek, płot wokół domu i świadomość tego, iż sąsiad nie zaglądnie mu w okna.
Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego - jak je uzyskać
Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba poświęcić dużo czasu na zgromadzenie
i uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dokumentów. Zawsze trwa to kilka miesięcy. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć budowę swojego domu z początkiem wiosny, lepiej zacząć załatwiać formalności już na jesieni.
Budowa domu: porady dotyczące inwestycji budowy domu. Budowanie własnego domu z inwestorem zastępczym
Jeśli marzysz o własnym domu, ale przeraża Cię myśl o bieganinie od urzędu do urzędu, problemach z kredytem, materiałami, ekipą budowlaną itd., pomyśl o współpracy z inwestorem zastępczym. Na polskim rynku funkcjonują firmy, które budują murowane domy jednorodzinne w standardzie „pod klucz” już w przeciągu dziesięciu miesięcy!
Budowa domu realizacja marzeń
„Wybudować dom, posadzić drzewo, spłodzić syna…” to podobno kluczowe zadania w życiu mężczyzny. O ile w dwóch ostatnich kwestiach każdy radzi sobie sam, to w pierwszej musi liczyć na pomoc innych. Dotychczas budowa domu kojarzyła się jednoznacznie z mnożącymi się formalnościami, problemami finansowymi, kłopotami z ekipą budowlaną, z materiałami itd. Warto jednak zrezygnować z „tradycyjnego” sposobu budowania i zaufać inwestorowi zastępczemu, który szybko i efektywnie zajmie się tak ważnym dla Ciebie przedsięwzięciem. Co istotne – nie tylko wybuduje dom, ale też zapewni Ci kompleksową obsługę przy wypełnianiu wszelkich formalności.
Większy komfort życia - własny dom
Masz już dość miejskiego hałasu, przestrzeń mieszkania w bloku zaczyna Cię przytłaczać, podobnie jak stale rosnące ceny mieszkań, gdy szukasz większego. Może budowa domu? – ale kto tak naprawdę ma czas na codzienne dojeżdżanie na plac budowy i doglądnie ekipy która na nasze pytania o terminy, grozi wyjazdem do Anglii.. Może więc warto rozejrzeć się na rynku wtórnym domów, szczególnie jeśli będzie to alternatywą dla poszukiwania większego mieszkania w mieście.
Kierownik budowy - jak jest z praktyką?
Co w praktyce oznacza podjęcie obowiązków kierownika budowy? Kierowanie budową jest według prawa budowlanego (ustawa z dnia 7 lipca 1994r, Dz.U.1994 Nr 89 poz. 414) jedną z samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie a kierownik budowy to jeden z uczestników procesu budowy, obok inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta.
Jak znaleźć dobrego wykonawcę ocieplenia domu?
W jaki sposób należy postępować, aby poznać, że wykonawca, który ma nam zamontować docieplenie, jest profesjonalistą, a nie laikiem?
Co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych?
Z domami jest tak, że pojawiają się niekiedy projekty budynków, które w znaczny sposób zmieniają historię architektury, oraz takie, które stylem i klimatem nawiązują do nowych wzorców. Warto wiedzieć, co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych—nawet jeśli nie zdecydujemy się na jakieś awangardowe rozwiązania podczas budowy własnego. Decyzja o wyglądzie domu powinna być przemyślana i pewna, gdyż jest to zazwyczaj wybór i inwestycja na lata.