Budowa domu - porady – lista artykułów
Dlaczego dom z certyfikatem jest lepszy?
Jako jedną z ostatnich ustaw w V kadencji, Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo budowlane wdrażającą zapisy europejskiej Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD).
Ile kosztuje budowa domu?
Pojęcie kosztu budowy domu jest uwarunkowane od wielu czynników, i jednoznacznie trudno określić je w sposób ogólny.
W jaki sposób należy przygotować teren budowy?
Zarówno przygotowanie jak i zabezpieczenie terenu budowy to czynności mające na celu usprawnienie robót budowlanych i zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa pracowników jak i osób trzecich.
Prawa i obowiązki kierownika budowy wynikające z prawa budowlanego
Kierownik budowy jest uczestnikiem procesu budowlanego, na którym spoczywa większość obowiązków związanych z realizacją procesu inwestycyjnego.
Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów
Teren budowy według definicji legalnej zawartej w prawie budowlanym to przestrzeń na której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.
W jaki sposób planować roboty i prace budowlane oraz zapotrzebowanie na materiały?
Podstawowym celem planowania jest wyznaczenie zadań dla poszczególnych jednostek organizacyjnych w powiązaniu z niezbędnymi środkami produkcyjnymi. Cele i zadania muszą być dokładnie skoordynowane we współdziałaniu tych jednostek.
Czy w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą można określić procedury odbiorów prac budowlanych?
Przed przystąpieniem do prac budowlanych inwestor wraz z wykonawcą spisują umowę określając w niej co jest przedmiotem zamówienia, podają terminy ukończenia prac, określają przedstawicieli stron na placu budowy.
Czy wykonanie przyłączy infrastruktury technicznej na potrzeby budowy wymaga specjalnego pozwolenia?
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem budowlanym dokonanie przyłączy infrastruktury technicznej nie wymaga pozwolenia, lecz jest reglamentowane słabszym środkiem administracyjnym jakim jest zgłoszenie.
Co w praktyce oznacza podjęcie obowiązków kierownika budowy?
Kierowanie budową jest według prawa budowlanego (ustawa z dnia 7 lipca 1994r, Dz.U.1994 Nr 89 poz. 414) jedną z samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie a kierownik budowy to jeden z uczestników procesu budowy, obok inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta.
Dziennik budowy – wymagania formalne
Zgodnie z art. 45. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.