Budowa domu - porady – lista artykułów
Co w praktyce oznacza podjęcie obowiązków kierownika budowy?
Kierowanie budową jest według prawa budowlanego (ustawa z dnia 7 lipca 1994r, Dz.U.1994 Nr 89 poz. 414) jedną z samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie a kierownik budowy to jeden z uczestników procesu budowy, obok inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta.
Dziennik budowy – wymagania formalne
Zgodnie z art. 45. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.
Dokumentacja obiektu–zawartość i wymagania formalne dla dokumentacji budowlanej oraz eksploatacyjnej
Projektowanie, budowa i eksploatacja budynków związana jest również ze znaczną ilością dokumentacji. Dokumentacja ta powstaje na różnych etapach powstawania obiektu począwszy od prac przygotowawczych a skończywszy na rozbiórce obiektu
Jaka dokumentacja jest związana z przejęciem i zabezpieczeniem placu budowy?
Przystępując do prac budowlanych na budowie, podmioty biorące udział w planowanej inwestycji mają obowiązek zgłosić swój akces odpowiednim organom w postępowaniu administracyjnym.
Sieć a instalacja gazowa
Istnienie domowej instalacji gazowej na gaz ziemny, w przeciwieństwie do wodociągowej, kanalizacyjnej i grzewczej, jest całkowicie zależne od dostępności sieci gazowej.
Jak przygotować się do kontroli?
Dziennik budowy jest urzędowym dokumentem mówiącym o przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.
Jakie są warunki wykonania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych?
Budynek lub budowla wraz z instalacjami i urządzeniami stanowią całość techniczno-użytkową.
W jaki sposób przeprowadzać roboty na wysokości?
W każdym elemencie procesu produkcyjnego na budowie mogą wystąpić roboty na wysokości. Dotyczą one zarówno różnicy wysokości jak i miejsc zwanych strefą niebezpieczną, w których występują zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.
Kto odpowiada za zabezpieczenie obiektu pod względem PPOŻ?
Obowiązek zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej środowiska, obiektu budowlanego lub terenu każdorazowo obciąża również podmiot z niego korzystający
Bezpieczeństwo obiektu budowlanego w trakcie realizacji
Odpowiedzialnymi za zapewnienia bezpieczeństwa budowli w trakcie jej realizacji są uczestnicy procesu budowlanego inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy.