Budowa domu - porady – lista artykułów
Dom i otoczenie domu bezpieczne dla małych dzieci - na co powinniśmy zwrócić uwagę projektując dom?
Dzieci to nasza przyszłość, dlatego staramy się je chronić na każdym kroku. Dbamy o ich bezpieczeństwo, rozwój oraz zdrowie. W jaki sposób dostosować również i otoczenie do potrzeb dzieci?
Budowa domu w czasie pandemii - na jakie utrudnienia musimy być przygotowani?
W ubiegłym roku pandemia znacznie utrudniła Polakom budowę domów. Co trzeci inwestor był zmuszony zrewidować budżet, a co dziesiąty dokonał zmian w projekcie swojej nieruchomości – wynika z raportu Oferteo.pl. Aż 60% badanych napotkało problemy w kontakcie z pracownikami urzędów, natomiast prawie połowa zrezygnowała z pojawiania się w nich osobiście.
W jaki sposób zaprojektować swój dom, by żyło się lepiej? Coraz więcej powstaje inteligentnych domów
W 2020 roku ludzie spędzili w swoich domach wyjątkowo dużo czasu. Według danych platformy Voex, sami Amerykanie przez rezygnację z dojazdów z mieszkania do biura dodatkowo przebywali w swoich czterech ścianach ponad 60 milionów godzin dziennie[2]. Lockdown i brak możliwości podróżowania spowodowały, że w niektórych krajach częstotliwość lotów spadła o prawie 100 proc.[3] Ponieważ pewne elementy pracy zdalnej i zakaz zagranicznych wyjazdów jeszcze przez jakiś czas pozostaną codziennością, warto zaprojektować swoją przestrzeń w ten sposób, by sprostała wymaganiom nowego stylu życia. W związku z tym niektórych mogą nurtować pytania, jakie trendy zapanują w domach w 2021 roku i dlaczego ludzie coraz chętniej korzystają z innowacyjnych gadżetów typu smart home?
Zanim zamieszkasz w swoim domku wybierz najlepszy projekt
Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku. Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego mieszkania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.
Jakie elementy składają się na to, że dom jest energooszczędny?
Zimy są coraz cieplejsze, a zapowiadane, arktyczne mrozy trwają nie dłużej niż kilka dni. Pomimo tego powinniśmy wiedzieć, co zrobić, aby nowo budowany lub remontowany budynek był jak najbardziej energooszczędny, czyli ekologiczny. Bowiem nowoczesny dom to dom tani w utrzymaniu, a więc również najefektywniejszy w ogrzaniu i generujący jak najmniej gazów cieplarnianych. Przede wszystkim z uwagi na ten ostatni argument energooszczędność budynków także w dobie zmian klimatycznych jest wiodącym tematem.
Czym jest komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach mieszkalnych?
Odpowiednie warunki panujące w domu to podstawa dobrego samopoczucia. I nie chodzi tu wyłącznie o to, w jaki sposób urządzone są jego wnętrza, a o jakość powietrza, którym w nich oddychamy, zależną w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych? Lepiej ich unikać. Kiedy powstają i w jaki sposób możemy im zapobiec, by mieszkać w zgodzie z filozofią healthy living? Spieszymy z odpowiedzią.
Dlaczego budując dom warto zastosować wytyczne programu Multi Comfort
Żyć komfortowo to mieć zapewniony dostęp do światła dziennego, dobrej jakości powietrza, odpowiednich warunków termicznych oraz akustycznych. Te cztery czynniki wpływają na samopoczucie człowieka oraz jego poprawne funkcjonowanie.
Prezentacja domu wybudowanego w systemie gospodarczym
Budowanie domu systemem gospodarczym wciąż jest w naszym kraju bardzo popularne. Rozwiązanie to wybierają osoby, które chcą zaoszczędzić na budowie, ale często taki sposób realizacji inwestycji daje też pewność, że zostaną zastosowane dokładnie takie rozwiązania i produkty, jakie sobie wymarzyliśmy i nie ma mowy o żadnych kompromisach. Tymi dwoma przesłankami kierowali się inwestorzy domu w okolicy Balic pod Krakowem.
Budowa domu w gęstej zabudowie miejskiej
Ochota to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy, która kusi dużą ilością terenów zielonych, licznymi restauracjami i bogatą ofertą kulturalną. Tak atrakcyjne miejsce przyciąga wielu szukających swojego miejsca na ziemi. Inwestorzy planujący budowę wymarzonego domu muszą jednak stawić czoła szeregowi wyzwań, z których największym jest gęsta zabudowa.
Przybliżamy projekt Domu Optymalnego w Radostowicach
Dom Optymalny to pierwszy projekt powtarzalny stworzony przez Roberta Koniecznego. Architekt znany z innowacyjnego i „poszukującego” podejścia do architektury nie zaproponował jednak obiektu podobnego do tych, jakich na pęczki znaleźć można w katalogach. W jego propozycji udało się połączyć niewielki budżet z rozwiązaniami energooszczędnymi i zrównoważonymi.