Budowa i remont – lista artykułów
Co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych?
Z domami jest tak, że pojawiają się niekiedy projekty budynków, które w znaczny sposób zmieniają historię architektury, oraz takie, które stylem i klimatem nawiązują do nowych wzorców. Warto wiedzieć, co jest obecnie „modne” w projektach domów jednorodzinnych—nawet jeśli nie zdecydujemy się na jakieś awangardowe rozwiązania podczas budowy własnego. Decyzja o wyglądzie domu powinna być przemyślana i pewna, gdyż jest to zazwyczaj wybór i inwestycja na lata.
Technologia producji cegły klinkierowej
Potrzeba jest matką wynalazków. U zarania cywilizacji w miejscach gdzie brakowało naturalnego kamienia do budowy ludzkich siedzib, materiałem budowlanym stały się muł i glina. Życiowy przymus umożliwił epokowe odkrycie w technice budowlanej. Cegły suszone na słońcu, a z czasem wypalane w ogniu okazały się wyjątkowo trwałe i mocne.
Ściany zewnętrzne - Budujemy dom z bloczków Ytong - odcinek 4
Jak fachowo łączyć ściany zewnętrzne z wewnętrznymi nośnymi?
Bloczki YTONG - budujemy dom – pierwsza warstwa - odcinek 1
Właśnie zaczyna się sezon budowlany a wraz z nim wzmożona aktywność wielu z nas, którzy podjęli życiową decyzję o budowie własnego domu. Brak fachowej wiedzy może skutkować popełnieniem wielu błędów. Dlatego warto zasięgnąć rady fachowca...
Czy dachówka Braas to doby wybór? - trójwarstwowa budowa dachówki
Cisar jest najnowocześniejszą technologią produkcji dachówek. Doświadczenie Braas i ciągły rozwój myśli technicznej pozwoliły na opracowanie rozwiązania, które spełnia najwyższe kryteria pod względem trwałości oraz estetyki dachu.
Okiennice aluminiowe - okna z charakterem
Stary dworek, wiejski domek – budownictwo z dawnych lat ma swój niepowtarzalny urok. To detale budują klimat i nadają charakter.
Renowacja dachów płaskich – sposób na oszczędność ciepła przed wejściem w życie świadectw energetycznych budynków.
Od 1 stycznia 2009 r. budynki oddawane do użytkowania oraz wprowadzane do obrotu muszą posiadać świadectwa energetyczne. Obowiązek taki wynika z nowelizacji ustawy Prawo budowlane (Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane), oraz z dyrektywy Unii Europejskiej (dyrektywa 2002/91/WE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Głównym celem dyrektywy jest obniżenie zużycia energii, oraz związane z tym obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Inteligentna instalacja elektryczna - sterowanie oświetleniem
W poprzednim artykule rozpoczęliśmy cykl artykułów poświęconych technologii magistralnej w standardzie KNX. Zostały w nim zostały przedstawione kulisy narodzin technologii KNX/EIB będącej europejskim standardem w dziedzinie inteligentnych instalacji elektrycznych; podkreślono, że jest to standard otwarty oraz że wykorzystywane są w nim urządzenia blisko dwustu producentów, których liczba stale rośnie. W dalszej części artykułu podano obszar zastosowania instalacji z podziałem na obiekty budowlane oraz omówiono funkcjonalność z przykładami realizowanych zadań.
Niniejszy artykuł omówi wykorzystanie technologii KNX/EIB do sterowania oświetleniem, gdzie dla zobrazowania i opisania różnych funkcji instalacji jako przykład przyjęto dom mieszkalny jednopiętrowy.
Okna – wizytówką domu
Okna stanowią nierozerwalną część budynku, a do najpopularniejszych należą okna wykonane z plastiku (PCV), aluminium oraz drewna.
Strop podstawą każdego domu
Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domów jest strop. To właśnie od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników.