Budowa i remont – lista artykułów
Osuszanie budynków – techniki i technologie
Zawilgocenie budynków potrafi być prawdziwą zmorą lokatorów. Utrzymywanie się wilgoci w przegrodzie budowlanej może stać się przyczyną powstawania i rozwoju korozji biologicznej, obniżenia trwałości muru, pogorszenia parametrów mikroklimatu i warunków zdrowotnych. Duża wilgotność powoduje też zwiększenie strat ciepła oraz powstawanie wtórnego zawilgocenia, wywołanego kondensacją pary wodnej na powierzchni i wewnątrz ścian.
Drenaż domu
Wody gruntowe to rodzaj wód podziemnych zalegających płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli okaże się, że znajdują się na poziomie planowanych fundamentów, woda będzie dopływać do budynku. Nadmierna ilość wody może zagrażać fundamentom oraz całej konstrukcji domu. Zagrożeniem są również wody gruntowe zalegające poniżej poziomu fundamentów. W związku z opadami, ich poziom zmienia się w ciągu roku – latem jest najniższy, a wiosną może się podnieść o ponad metr. Może to zagrozić piwnicy. Jej zalewanie to nie tylko uciążliwe wypompowywanie wody, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla ścian i fundamentów. Przy wysokim stanie wód gruntowych posiadanie drenażu (nawet gdy mamy wykonaną zaawansowaną hydroizolację ścian piwnic i fundamentów) jest na dobrą sprawę koniecznością.
Ścianki działowe, rodzaje
Nienośne wewnętrzne ścianki działowe służą do podziału przestrzeni na pomieszczenia, nie pełniąc funkcji statycznych. Powinny one jednak być w stanie przejąć ciężar własny oraz obciążenie działające na powierzchnię i przekazać je na nośne elementy konstrukcyjne. Przy odpowiedniej konstrukcji, ścianki te powinny spełniać ponadto wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przed hałasem, przed wilgocią i stanowić wystarczającą izolację cieplną.
Stropodach niewentylowany
Budynki pokryte są dachami lub stropami, pełniącymi jednocześnie funkcję dachu, czyli tzw. stropodachami. Jednym z rozwiązań są stropodachy niewentylowane. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta. Najpierw, bezpośrednio na stropie układa się warstwę betonu, a następnie wodoszczelne pokrycie (na przykład papa termozgrzewalna), chroniące budynek przed zalaniem deszczem lub wodą z topniejącego śniegu. Pokrycie dobrze jest ułożyć ze spadkiem, aby woda mogła swobodnie spływać do rynny lub studzienek dachowych. Spadek uzyskuje się przez odpowiednie uformowanie warstwy betonu. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko gdy pomieszczenie pod stropodachem jest nieogrzewane, gdyż stropodach bez odpowiedniego ocieplenia nie chroni budynku przed ucieczką ciepła.
Stropodachy wentylowane
Stropodach jest to dach płaski spełniający jednocześnie rolę stropu nad ostatnią kondygnacją budynku. Stropodachy wentylowane są uważane za poprawne rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego.
Wybór drewna na więźbę dachową
Drewniana więźba dachowa należy do najstarszych rozwiązań w budownictwie. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia własnego dachu, a także jego pokrycia czy naporu wiatru.
Tynki maszynowe gipsowe
Wewnętrzne sufity i ściany do niedawna były wykańczane tynkami tzw. tradycyjnymi czyli cementowo-wapiennymi. Ze względu na swoje walory użytkowe, coraz większą popularność zyskują obecnie tynki gipsowe. Dzielą się one na tynki ręczne i maszynowe. Tynki maszynowe sprawdzają się w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach, wszelkich pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu ludzi i nie tylko. Stosować można je zarówno w pomieszczeniach o zwykłej wilgotności powietrza, jak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.
Po co nam rynny?
Gdyby nie rynny, elewacje domu byłyby mokre i brudne, a wokół budynku tworzyły by się kałuże. Ich celem jest odbieranie wody i odprowadzanie jej w odpowiednie miejsce. Rynny trzeba zamontować w taki sposób, aby w całości odbierały wodę spływającą z dachu, a zimą nie poddały się naporowi lodu i śniegu.
Doświetlenie domu poprzez oranżerię
Ogród zimowy wciąż jest dość rzadkim elementem architektury budynków mieszkalnych. Jego zaletą jest niewątpliwie to, że doświetla pomieszczenia, oraz stwarza wrażenie bezpośredniego związku z przyrodą. Istnieje możliwość dobudowania ogrodu zimowego przy już istniejących budynkach, ale warto uwzględnić oranżerię w projekcie wymarzonego domu.