Budowa i remont – lista artykułów
Dwukolorowe okna sprawdzą się w budynkach, gdzie kolor okien regulują przepisy
Klimatyczne mieszkania w kamienicy stwarzają nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Gdy zatem zakupimy takie lokum, tylko od naszej pomysłowości zależy, w jaki sposób zagospodarujemy wysokie, przestrzenne wnętrze. Jedyną przeszkodą w realizacji śmiałych planów architektonicznych może być… wspólnota mieszkaniowa lub konserwator zabytków. W wielu budynkach istnieją bowiem zalecenia co do doboru koloru okien. Rozwiązaniem tego problemu mogą być okna dwukolorowe, tzw. bikolor, dzięki któremu rama okienna i ościeżnice od wewnętrznej strony budynku różnią się od tych zewnętrznych barwą.
Co zyskują nasze rodzime gatunki drewna w procesie termowania?
Planując budowę tarasu, altany czy wykończenia elewacji naturalnym drewnem, bierzemy pod uwagę jego żywotność i odporność na działanie czynników zewnętrznych. W takich przypadkach naszym naturalnym wyborem staje się więc drewno egzotyczne lub modrzew syberyjski. Rodzime gatunki wypadają na ich tle znacznie gorzej – ale tylko do chwili, kiedy myślimy o drewnie surowym. „Wygrzane” deski z sosny, buku czy jesionu nie odstają parametrami od swoich egzotycznych krewnych.
O czym należy pamiętać podczas planowania instalacji wodnej w domu jednorodzinnym?
Jakość wody dostarczanej do naszych domów jest ściśle regulowana nie tylko przez polskie prawo, ale także rozporządzenia Unii Europejskiej. Jednak, żeby z kranu leciała higienicznie czysta i bezpieczna woda, niezbędny jest projekt i technicznie sprawna instalacja wewnętrzna. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas montażu nowej lub modernizacji istniejącej instalacji wodnej w domu.
Kiedy instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym jest opłacalna?
Fotowoltaika przeżywa w naszym kraju swoisty boom. Dzięki systemowi upustów i programom finansowania zwrot z inwestycji wynosi od 6 lat, a oszczędność na rachunkach zauważalna jest od razu. Co sprawia, że Polacy zaufali fotowoltaice i jak oszczędzać na darmowym prądzie?
Klimakonwektor - połączenie grzejnika i klimatyzatora w jednym
Latem narzekamy na upały, zimą na uciążliwy chłód. Wciąż szukamy rozwiązania, które zadba o utrzymanie komfortowej temperatury w naszych domach przez cały rok. W tym celu niektórzy decydują się na montaż klimatyzacji, a inni szukają rozwiązania, które nie będzie wymagało wykonywania dodatkowej instalacji. Klimakonwektor idealnie sprawdzi się do domu i w biurze, ponieważ zimą pełni rolę grzejnika, a latem chłodzi. Ten zamknięty w obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem podłączony do instalacji grzewczej oraz chłodniczej, wyróżnia się nie tylko wydajnością, ale przede wszystkim lekką formą prostopadłościennej bryły.
Jak rozsądnie zaplanować budowę domu?
Budując dom, często skupiamy się przede wszystkim na liczbie, wielkości i rozplanowaniu pomieszczeń. Tymczasem o komforcie późniejszego mieszkania decydują detale, o których albo nie pamiętamy, albo nie mamy świadomości, że należy na nie zwrócić uwagę dużo szybciej. Na szczęście na etapie projektowania lub wczesnej budowy wiele rzeczy można sprawdzić, skonsultować i zaplanować bez wychodzenia z domu. O czym trzeba pamiętać? Jakie rzeczy najczęściej umykają?
Rekuperacja, mechaniczny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła - czyste powietrze w domu
Odkurzamy, regularnie wycieramy kurze i wietrzymy pomieszczenia. Mimo to, grzyby, bakterie i wirusy wciąż rozprzestrzeniają się w wilgotnych i ciepłych zakamarkach naszych domów. Jak możemy je powstrzymać? Czy regularne sprzątanie wystarczy, aby zadbać o czyste powietrze? Rekuperacja może nam to ułatwić.
Nowoczesne kotły wiszące - nowe standardy w technice kondensacyjnej
Od momentu wejścia do sprzedaży pierwszych kotłów stały się one przebojem rynkowym zarówno w Europie, jak i w Polsce. Dzięki zachowaniu bezkompromisowej jakości wykonania i najwyższych osiągów, pozostają w czołówce najbardziej zaawansowanych urządzeń grzewczych na rynku. Bezpieczne, bezawaryjne i efektywne użytkowanie kotła kondensacyjnego zależy od jego prawidłowego montażu i stworzenia odpowiednich warunków pracy. Zarówno wymiana kotła starej generacji na kondensacyjny, jak i pierwsza instalacja w nowym budynku powinny być dokonywane przez specjalistów, którzy zadbają o regulację parametrów działania i, jeśli to konieczne, dokonają drobnych zmian w budowie instalacji grzewczej.
Mikrocement – co warto wiedzieć przed aplikacją? Podstawowe informacje
Coraz więcej osób decyduje się na mikrocement w mieszkaniu. Ze względu jednak na to że w Polsce jest stosowany dopiero od około 10 lat i stopniowo zdobywa coraz szersze grono zwolenników, nie każdy wie, jak go poprawnie zaaplikować, jakie materiały będą do tego potrzebne oraz jakie inne informacje okażą się tutaj przydatne. Jeśli i Ty nie masz wiedzy na ten temat, spróbujemy rozwiać w tym artykule Twoje wątpliwości i podpowiemy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.
Zabezpieczenie drewna przed pożarem - malowanie maszynowe oraz impregnacja NRO
Ochrona przeciwpożarowa to nie tylko odgórny wymóg podczas budowy domu. Drewniany taras, elewacja, wiata parkingowa lub elementy architektury ogrodowej — każdy z tych elementów warto zabezpieczyć przed niszczącym wpływem ognia. W jaki więc sposób chronić drewniane elementy naszych domów przed szkodliwym działaniem promieni UV i potencjalnym zagrożeniem pożarowym?