Budowa i remont – lista artykułów
Jak bardzo szkodliwy jest pył powstający przy pracach budowlanych? Czy najnowsze urządzania wytwarzają go mniej?
Obecnie ludzie mają świadomość tego, jak szkodliwe dla zdrowia jest wdychanie cząsteczek okrzykniętego złą sławą azbestu. Jednak nadal niewiele osób wie o zagrożeniu, jakim jest unoszący się na placach budowy pył, który powstaje w procesie cięcia, wiercenia i szlifowania betonu, cegieł oraz podobnych materiałów budowlanych.
Skuteczny klej do materiałów ociepleniowych: styropianu i wełny mineralnej
Chcesz ocieplić budynek? Zanim przejdziesz do tynków, będziesz potrzebował dobrego kleju do zamocowania płyt izolacyjnych i do zatopienia siatki. Eksperci polecają uniwersalne kleje do systemów ETICS o doskonałej przyczepności można stosować pod i na różne rodzaje wełny i styropianu. A biała odmiana ze względu na kolor, zawartość włókien i brak konieczności gruntowania pod tynki, to prawdziwy rarytas wśród klejów elewacyjnych.
Brama uchylna czy segmentowa?
Jeszcze kilka lat temu najchętniej wybieranymi bramami do garażu były modele rozwierane. Choć wciąż są szeroko dostępne i na ich korzyść przemawia niska cena, to jednak nie mogą się równać funkcjonalnością i estetyką z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Jednocześnie coraz szerszy wybór na rynku sprawia, że podjęcie decyzji może być nieco utrudnione. Na szczęście istnieje kilka czynników, które pozwalają stosunkowo łatwo rozstrzygnąć, czy lepiej postawić na bramę uchylną, czy na segmentową. Warto jednak najpierw poznać właściwości obu z nich.
Jak się buduje fasady wentylowane bez mostków termicznych
Wiodący producent nośnych elementów izolacyjnych, bazując na unikalnych właściwościach włókien szklanych, opracowała kotwy termiczne Isolink TA-S zastępujące jednocześnie konsole podkonstrukcji elewacji wentylowanej oraz kotwy montażowe. Parametry termoizolacyjne kotew zostały potwierdzone certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych.
W przyszłości tradycyjne grzejniki odejdą do lamusa - zastąpi je energooszczędne ogrzewanie ścienne
Sezon grzewczy to z jednej strony trudny okres dla naszego zdrowia – wysokie stężenie smogu na zewnątrz i suche oraz zakurzone powietrze w mieszkaniu, a z drugiej wysokie koszty, które w dodatku ciągle rosną. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, tylko w tym roku cena energii cieplnej wzrośnie o kilkanaście procent. Dlatego inżynierzy poszukują nowych, ekologicznych i efektywnych energetyczne rozwiązań grzewczych. Zdaniem ekspertów Europejskiego Instytutu Miedzi, oba te założenia spełnia ogrzewanie ścienne, oparte na rurach miedzianych. Pozwala ono zaoszczędzić nawet 18% na rachunkach za ciepło!
Czym się różnią panele fotowoltaiczne od solarnych? Na które rozwiązanie się zdecydować?
W ciągu godziny do ziemi dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych, aby zaspokoić potrzeby energetyczne planety przez cały rok. Dostęp do energii słonecznej jest znacznie łatwiejszy niż do tej wytwarzanej z ropy naftowej czy gazu ziemnego. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii nie przynosi ponadto negatywnych skutków dla środowiska. Energię słoneczną można zamienić na energię użyteczną dla gospodarstwa domowego za pomocą instalacji fotowoltaicznej lub solarnej. Sprawdź, czym różnią się oba systemy i jak działają.
Co należy brać pod uwagę ocieplając dach?
Przy rosnących systematycznie kosztach ogrzewania nieruchomości, istotne jest aby uniknąć strat ciepła. Najwięcej ucieka go przez niezaizolowany lub niewłaściwie zaizolowany dach. Dlatego tak ważne jest, aby budując dom lub izolując poddasze wybrać materiały termoizolacyjne o odpowiednich parametrach i wyeliminować wszystkie potencjalne błędy montażowe.
Które części do maszyn budowlanych trzeba regularnie wymieniać?
Maszyny budowlane to sprzęt, który na co dzień pracuje w ekstremalnych warunkach. Deszcz, kurz, mróz, błoto to tylko niektóre z nich. Dlatego tak istotna jest prawidłowa i systematyczna konserwacja. Brak przeglądów może skutkować poważnymi awariami, które mogą spowodować przymusową wymianę całej maszyny. Regularne dbanie o wszystkie komponenty, wymianę elementów eksploatacyjnych oraz przegląd podzespołów jest również o wiele tańszą opcją niż naprawa poważnej usterki. Jakie elementy wymagają zatem szczególnej uwagi i które trzeba wymieniać najczęściej?
Jeśli w tym roku chcemy jeszcze ocieplić dom - to jest to ostatni moment na przeprowadzenie takich prac
Wiele domów w Polsce jest pozbawionych odpowiedniej termoizolacji, co uniemożliwia racjonalne zarządzanie energią. Generuje to znaczne straty ciepła, jest niekorzystne zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska – z powodu smogu. Skuteczne rozwiązanie stanowi inwestycja w ocieplenie ścian zewnętrznych. Dzięki temu zyskamy komfort termiczny w sposób możliwie najbardziej energooszczędny – bez konieczności ponoszenia dużych kosztów na ogrzewanie pomieszczeń.
Budowa hali – od projektu do realizacji
Budowa hali to złożony proces, który wymaga precyzyjnego zgrania organizacyjnego. Nic dziwnego, że najlepiej radzą sobie z tym zadaniem firmy o dużym doświadczeniu, wykorzystujące nowoczesne technologie. Jakie są poszczególne etapy realizacji tego rodzaju inwestycji?