Budowa i remont – lista artykułów
Do jakich obciążeń wystarczy kołek, a kiedy trzeba zastosować kotwę
Domowe majsterkowanie i samodzielnie wykonywanie prac montażowych wymaga użycia niezawodnych i bezpiecznych mocowań, które dobieramy odpowiednio do rodzaju podłoża i planowanego obciążenia. Kiedy wybrać kołek, a kiedy sięgnąć po kotwę?
Jak fachowo izolować cokół fundamentowy?
Ze względu na położenie w przyziemiu cokół uchodzi za jeden z trudniejszych do ocieplenia elementów budynku. Jakich zasad przestrzegać i jak dobrać materiały, aby stworzyć trwałą warstwę izolacji w tej strefie?
Kompleksowo przeprowadzona termomodernizacja obejmuje także stolarkę okienną i drzwiową
Czy sposób i jakość montażu okien i drzwi w budynku może mieć wpływ na nasze samopoczucie? Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco. Z wyrobów stolarki otworowej korzystamy na co dzień – dobrze zainstalowane mogą skutecznie chronić przed stratami ciepła i zawilgoceniem. Ich nieprawidłowy montaż może jednak skutkować nie tylko zwiększeniem rachunków za ogrzewanie, lecz także wyraźnym obniżeniem komfortu użytkowania obiektu.
Jak najprościej uzupełnić pęknięcia i rysy na elewacji budynku?
Rysy, pęknięcia i odspojenia tynku to najczęstsze defekty pojawiające się na elewacjach zewnętrznych. Mimo że nie stanowią zagrożenia dla całego budynku, warto jednak zająć się nimi od razu, szczególnie, że nadchodzące zimowe miesiące z pewnością przyczynią się do ich pogłębienia. Jesień to ostatni dzwonek na renowację spękanych fasad, w której pomoże specjalna farba hybrydowa.
Jak skorzystać z dotacji rządowej do ocieplenia domu i jakie kwoty przysługują?
Niższe rachunki za ogrzewanie, wysoki komfort cieplny, wyższa wartość nieruchomości… To największe zalety przemawiające za wykonaniem termoizolacji budynku. Co ważne, gospodarstwa domowe mogą teraz liczyć na dofinansowanie tego typu inwestycji. 19 września br. ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Innymi słowy, właściciele mogą liczyć na dopłaty!
Co ubrać - kiedy trzeba pracować na zewnątrz i w deszczu?
Jak się ubrać, aby móc pracować w deszczu? Jest kilka zasad, którymi warto się kierować. Podczas całodniowej, intensywnej pracy w ulewne dni należy wybierać oddychającą i wodoszczelną odzież z klejonymi szwami. Do prac o niskiej intensywności w mocnym deszczu lepsza będzie wodoszczelna odzież powlekana poliuretanem (PU) ze zgrzewanymi szwami. Natomiast w trakcie mżawki wystarczy podstawowa ochrona przed wodą, którą zapewnia odzież „oddychająca” i wodoodporna. Gdy na zewnątrz nie tylko pada, ale jest także zimno, konieczne będzie założenie ocieplanej kurtki.
Zielony beton, innowacyjny produkt, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków
Testowany na budowie specjalny beton ma za zadanie czynnie walczyć z miejskim smogiem. Jak? Najnowsze rozwiązania nauki sprawiają, że beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.
Kalkulator Łączników SSO do pobrania bezpłatnie
Na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń udostępniony został nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym Kalkulator Łączników SSO. Narzędzie wprowadza innowacyjną metodologię obliczeń wymaganej liczby i układu łączników mechanicznych na elewacji – zależnie od ciśnienia wiatru w poszczególnych strefach ściany, znajdujących się w różnym oddaleniu od naroży. Dzięki temu można określić prawidłowe mocowanie mechaniczne termoizolacji w systemach ociepleń ETICS.
Dlaczego warto zdecydować się na kupno okien drewnianych?
Drewniane okna wyróżniają się wyjątkową estetyką. Stanowią niezwykle atrakcyjny element wystroju, który nadaje wnętrzom indywidualny charakter. Jednocześnie cechują się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Są ciepłe, wytrzymałe i trwałe.
Hydroizolacja fundamentów domu
Poprawne zaizolowanie fundamentów i ścian fundamentowych przed oddziaływaniem wilgoci, zawartej w gruncie oraz wody opadowej ma ogromne znaczenie dla trwałości domu i jego energooszczędności.