Budowa i remont – lista artykułów
Jakie oszczędności możemy osiągnąć z technologią smart home?
Niemal 25% miesięcznego budżetu statystycznego Polaka pochłania utrzymanie mieszkania – na co olbrzymi wpływ mają koszty zużycia energii. Jak to zmienić?Jak wynika z szacunków GUS, w styczniu 2017 roku wydatki na mieszkanie na głowę wzrosły do średnio 275 zł – czyli 1100 zł w przypadku czteroosobowej rodziny. Z kolei według statystyk Eurostatu na utrzymanie mieszkania wydajemy co czwartą złotówkę (niemal 25% budżetu). To stawia nas w czołówce krajów Europy, gdzie mieszkanie zalicza się do najdroższych. Jaki jest tego efekt i jak można to zmienić?
Innowacyjne systemy integracyjne w inteligentnym domu
Automatyka domowa steruje za nas oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy osłonami okiennymi. Oszczędzamy dzięki niej bezcenny czas. Ograniczeniem każdego systemu jest jednak metoda wydawania poleceń poszczególnym maszynom. Jak zintegrować rozwiązania różnych producentów w centralny, inteligentny system.
Rodzaje silikonów dostępnych na rynku - który wybrać?
W domu i na budowie wypełniają szczeliny i łączą przeróżne materiały. Nie obejdzie się bez nich ani biały montaż, ani obróbki blacharskie na dachu. Silikony, bo o nich mowa, są jednymi z najczęściej stosowanych produktów chemii budowlanej. Przedstawiamy ich poszczególne rodzaje.
O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu?
Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Mamy wtedy ochotę na zmiany i więcej chęci do działania, dlatego dobrze wykorzystać ten zapał do planowania
i przygotowywania dużych inwestycji. Jeżeli myślimy o budowie domu to jest właśnie najlepszy czas, aby dokładnie przemyśleć każdy krok – wybór działki, projektu, budowę.
Sprawdzamy komin po zimie - dlaczego nie można tego lekceważyć?
Wzrost temperatury powietrza oznacza rychłe zakończenie sezonu grzewczego. To najlepszy moment na spełnienie obowiązku każdego posiadacza domu, czyli przeprowadzenia przeglądu i oczyszczenia układu wentylacji. Niestety, zdecydowana większość posiadaczy domów jednorodzinnych lekceważy ten przepis i naraża siebie, i swoje rodziny na niebezpieczeństwo.
Adaptacja poddasza – jakie okna wybrać, ile zamontować
Zacznijmy od podjęcia decyzji, czy na naszym poddaszu potrzebne są okna z otwieraniem dolnym czy górnym. A to jest uzależnione od wysokości ścianki kolankowej. Drugi krok to ocena, ile okien należy zamontować, by strych był odpowiednio doświetlony.
Planujemy budowę domu pasywnego - krok po kroku
Zmieniające się przepisy prawa budowlanego oraz rosnąca świadomość społeczeństwa powodują, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania energooszczędne. Niemniej, aby wszystkie założenia budownictwa pasywnego zostały w pełni zrealizowane, nie można poprzestać jedynie na wyborze właściwych materiałów budowlanych. Idea domu pasywnego powinna bowiem towarzyszyć nam na każdym z etapów, począwszy od wyboru działki, poprzez tworzenie projektu, aż po budowę i prace wykończeniowe.
Nowe wzory drzwi panelowych
Kolejne 27 nowych wzorów paneli do aluminiowych drzwi wejściowych. Wszystkie są dostępne w dowolnym kolorze z palety RAL, a także w 20 odcieniach drewnopodobnych.
Kilka mitów i faktów na temat systemu rynnowego schowanego w elewacji.
O tym, że rynny wystające poza obrys budynku stanowią problem dla inwestorów, świadczyć może fakt, że już kilkadziesiąt lat temu eksperymentowano
z odwodnieniem podwieszanym na krawędzi dachu lub montowanym na gzymsie. Takie realizacje można zaobserwować np. w województwie opolskim. Choć przyszli właściciele domów marzą o dachu i elewacji bez widocznych rynien i rur spustowych, mają wątpliwości przed montażem takiego systemu. Poznajmy mity, które utrudniają im podjęcie decyzji.
Dobrze wykonana termomodernizacja domu gwarantuje oszczędności
Co zrobić by mieszkać komfortowo i nie wydać majątku na ogrzewanie oraz klimatyzację domu? Odpowiedź jest prosta - wystarczy dobrze ocieplić ściany budynku sprawdzonym izolatorem. Jaki wybrać? Na polskim rynku liczy się wyłącznie styropian i wełna. Obydwa izolatory mają grono zwolenników, jednak to styropian jest najczęściej stosowanym i najbardziej ekonomicznym izolatorem w budownictwie.