Budowa i remont – lista artykułów
Jak samodzielnie uszczelnić zadaszenie z poliwęglanu za pomocą taśm samoprzylepnych?
Płyty poliwęglanowe są szeroko stosowane do zadaszenia tarasów, wejść do budynków, wiat garażowych i przystankowych oraz tworzenia świetlików dachowych. To rozwiązanie lekkie, a jednocześnie trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Żeby w pełni wykorzystać zalety tego materiału, potrzebny jest odpowiedni montaż konstrukcji i jej skuteczne uszczelnienie.
Top 10 błędów w projektowaniu instalacji elektrycznych – jak ich unikać?
Projektowanie instalacji elektrycznych to zadanie wymagające precyzji, doświadczenia i odpowiedzialności. Nawet najmniejsze uchybienie na etapie projektowania może prowadzić do poważnych konsekwencji – od kosztownych poprawek po zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników. Oto przegląd najczęstszych błędów, które popełniają projektanci, oraz wskazówki, jak ich unikać
Co jest lepszym wyborem dla budynków wielorodzinnych - jedno urządzenie o dużej mocy czy kaskada mniejszych pomp ciepła?
Wkrótce właściciele i zarządcy setek tysięcy budynków w Polsce mogą stanąć przed wyzwaniem zmiany sposobu ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ta sytuacja związana jest ze zbliżającym się terminem uruchomienia systemu ETS2, który obejmie mniejsze ciepłownie. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które z myślą o uniknięciu rosnących kosztów zdecydują się wdrożyć ogrzewanie oparte o pompy ciepła, mogą stanąć przed dylematem: wybrać jedno urządzenie o dużej mocy czy kaskadę mniejszych pomp ciepła. Eksperci wyjaśniają dlaczego postawili na drugie rozwiązanie, wskazując na aspekty techniczne i ekonomiczne, które przemawiają za tym wyborem.
Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny się znajdować w garażach dla aut elektrycznych?
Nowe wytyczne przeciwpożarowe dla garaży z miejscami do ładowania aut elektrycznych kładą szczególny nacisk na skuteczne wykrycie pożaru i zapobieganie jego rozprzestrzenianiu. Zostały one opracowane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP), Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). E.ON Polska zakończył wdrożenie pionierskiego systemu przeciwpożarowego zgodnego z zaleceniami w budynku Spark C w Warszawie.
Jakie czynniki brane są pod uwagę przy wyborze bram przemysłowych?
Przy wyborze bram przemysłowych należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które zapewnią bezpieczeństwo, funkcjonalność i trwałość rozwiązania. Wybór odpowiedniej bramy jest istotny dla sprawnego funkcjonowania obiektu przemysłowego
Zastosowanie plastikowych zbiorników na wodę w budownictwie: innowacyjne podejście do gospodarki wodnej
W dzisiejszych czasach, gdy zrównoważona gospodarka zasobami jest jednym z kluczowych priorytetów, zastosowanie plastikowych zbiorników i beczek na wodę w budownictwie zdobywa coraz większą popularność. Te praktyczne i wszechstronne produkty stają się niezastąpione nie tylko na placach budowy, ale także w projektach infrastrukturalnych i mieszkaniowych.
Energooszczędność ważnym czynnikiem podczas wyboru drzwi tarasowych i wejściowych
Wybierając drzwi do domu i na taras, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich design, trwałość i właściwości izolacyjne. Ta ostatnia cecha nabiera szczególnej wagi w okresie jesienno-zimowym, ale w rzeczywistości jest istotna przez cały rok. Izolacyjność ma bowiem bezpośredni związek z oszczędnością energii, a tym samym z rachunkami za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych. Na co zatem zwracać uwagę, przygotowując się do zakupu energooszczędnych drzwi tarasowych i wejściowych?
Nowy rok może przynieść wiele zmian i zaskoczeń podczas budowy domu
W nowym roku liczba oddanych mieszkań wzrośnie do 207,7 tys., wynika z analiz PMR Market Experts.[1] Sprawi to, że specjaliści związani z branżą architektoniczną i budowlaną oraz osoby budujące własny dom będą w jeszcze większym stopniu zaangażowane w wybór produktów do budowy i wykończenia. Najwięcej o trendach w nowym roku wiedzą sami producenci. Sprawdziliśmy, jakie zmiany według liderów w swoich branżach będą najważniejsze w budowie dachu, wyborze podłóg, okien czy narzędzi.
Jak działa i jakie ma zastosowanie giętarka trzpieniowa?
Giętarki trzpieniowe to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w przemyśle metalowym, które umożliwiają precyzyjne gięcie rur i profili. Dzięki swojej konstrukcji i technologii działania są niezastąpione w procesach produkcyjnych, gdzie wymagana jest wysoka jakość, powtarzalność i skomplikowane kształty giętych elementów. Jak działa giętarka trzpieniowa i jakie znajduje zastosowania?
Jak styropian sprawdza się w termomodernizacji domu?
Jak sprawić, żeby dom był ciepły, tańszy w użytkowaniu, a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zadbać o jego ocieplenie. Ocieplenie to jednorazowy wydatek, a zarazem długoterminowa inwestycja, która przynosi pozytywne efekty dla domowego budżetu i środowiska przez dziesięciolecia. Przyjrzymy się bliżej, jakie korzyści może zyskać inwestor, który decyduje się na termoizolację przegród budynku z wykorzystaniem styropianu.