Budowa i remont – lista artykułów

Jaka jest przewaga styropianu nad innymi materiałami stosowanymi do termoizolacji?

Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych. To materiał trwały, lekki i łatwy w montażu. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę domu bez styropianu i to nie tylko z powodu wymagań, jakie wynikają z przepisów budowlanych.

Kontrola dostępu - nowoczesne rozwiązania do budynków

Budynki z dobrze dobranym i niezawodnym systemem kontroli dostępu to budynki bezpieczne – zarówno ze względu na ochronę ludzi i zgromadzonych danych, jak i z uwagi na skuteczną ewakuację. Jednak nie tylko. Odpowiedni system kontroli dostępu zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort osób przebywających w obiekcie, np. wspierając energooszczędne rozwiązania w budynku. O wszystkich tych aspektach opowiada Piotr Kosmowski – ekspert firmy G-U Polska, w której portfolio znajduje się marka BKS i wiele innych rozwiązań obiektowych.

Czy ocieplanie budynków w okresie zimowym ma sens?

Czy można ocieplać zewnętrzne ściany budynku jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy termometry wskazują niskie temperatury, a wilgotność powietrza jest wysoka? To zależy. Od czego? Kiedy jest to możliwe, a kiedy lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.

W jakich sytuacjach zaciskarka jest niezbędnym narzędziem?

Każdy fachowiec dobrze zna problemy związane z wykonywaniem połączeń w wąskich szachtach instalacyjnych, przy samej podłodze lub ponad głową. Nowe zaciskarki bardzo ułatwiają prace montażowe w takich sytuacjach, dzięki wyjątkowo smukłej obudowie, niskiej wadze i obracanym nawet o 270° mocowaniu szczęk zaciskowych.

Efekt wizualny okna stanowi odpowiednie połączenie ramy i szyby

Bezpowrotnie, na szczęście, minęły czasy kiedy okna były traktowane jako jeden z wielu, a przez to mało istotny element budowlany. Dzisiaj przywiązuje się do nich wagę tak wielką, jak duży stał się ich rozmiar w nowoczesnych budynkach – i nieistotne czy są to obiekty użyteczności publicznej, domy czy mieszkania. Okna doświetlają i dogrzewają pomieszczenia, równocześnie chroniąc je przed ucieczką ciepła na zewnątrz i dostaniem się złodziei do środka. Izolując od hałasu otoczenia są strażnikiem spokojnego wypoczynku, ale także i portfela właściciela dzięki redukcji kosztów energii potrzebnej do codziennej eksploatacji budynku.

Obowiązkowa odzież robocza

Przepisy w Polsce ściśle określają, jakie elementy odzieży roboczej powinien mieć pracownik budowlany. Te elementy zapewniają ochronę życia i zdrowia pracownika budowlanego.

Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?

Gniazda elektryczne bez wątpienia należą do grupy podstawowego wyposażenia każdego budynku mieszkalnego oraz przemysłowego. Ich obecność nie robi już rzecz jasna na nikim większego wrażenia. To elementy codziennego użytku, bez których nie udałoby się nam podłączyć do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych i sprzętów domowych.

Sprawdzamy, z jakich dofinansowań można skorzystać w 2023 roku na budowę lub remont domu

Końcówka roku to dobry moment na zaplanowanie kolejnych działań. Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?

Jak najprościej przeprowadzić renowację dachu płaskiego?

Dach płaski kojarzy nam się z przemysłowymi i mieszkalnymi budynkami wznoszonymi w drugiej połowie ubiegłego wieku. Później zaczęto go zastępować bardziej nachylonymi formami, by z początkiem XXI wieku powrócił ze zdwojoną mocą! Ze względu na swą praktyczność, łatwość budowy i utrzymania, dachami płaskimi pokrywa się obecnie większość budynków wielorodzinnych, publicznych i przemysłowych. Wykorzystuje się do tego najnowsze rozwiązania technologiczne i budowlane. Co jednak z dachami płaskimi wznoszonymi dziesiątki lat temu? Jak przeprowadzić ich renowację? Tu z pomocą przychodzą rozwiązania techniczne: montażowe i izolacyjne. Jednym z nich jest technologia Szybki Syntan SBS od BMI Icopal – system, który umożliwia szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie niezbędnych napraw na dachach płaskich.

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne i czy są sposoby na jej wydłużenie?

O rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych najlepiej świadczą liczby. Na koniec października br. moc zainstalowana w PV wyniosła prawie 11,5 GW. To aż o 71,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r[1]. Część osób, które planują zainwestować w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność paneli. Producenci gwarantują, że ich sprawność z biegiem lat nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Jest to jednak warunkowane kilkoma czynnikami. Podpowiadamy, ile faktycznie mogą służyć panele fotowoltaiczne i jak dbać o nie, aby maksymalnie ten czas przedłużyć.


Stron: 1210 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  77 78 79 80 81  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19464 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >