Budowa i remont – lista artykułów
Folia grzewcza na podczerwień — do czego służy?
Folia grzewcza na podczerwień to wydajny i ekonomiczny sposób na ogrzanie domu lub firmy. Oferuje szeroki zakres korzyści, w tym niższe koszty energii, lepszą jakość powietrza i większe bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych folia grzewcza na podczerwień nie wykorzystuje paliw kopalnych do generowania ciepła. Zamiast tego wykorzystuje promienie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania ludzi i przedmiotów w pomieszczeniu, tworząc komfortowe środowisko bez marnowania energii.
Dlaczego do konstrukcji dachu drewno suszone komorowo (KD) jest dużo lepszym wyborem niż mokra tarcica (AD)?
Więźba dachowa często stanowi aż 60% całej konstrukcji budynku. Warto więc wiedzieć, z jakiego konkretnie materiału powstaje. A jedyny, słuszny wybór na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe? Drewno suszone komorowo! Dlaczego ten materiał jest polecany do wykonywania tego typu prac? Co różni go na tle mokrej tarcicy (AD)? Na te pytania odpowiada Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.
Koszty ogrzewania domu - jak skutecznie obniżyć zużycie energii?
Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna zima i dyskusje na temat rosnących kosztów ogrzewania to obecnie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. Galopujące ceny węgla, jego braki w punktach sprzedaży i wiążąca się z tym reglamentacja tego surowca powodują obawy związane ze skutecznością systemu ogrzewania. I o ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą liczyć na dobre decyzje administracji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych powinni sami zadbać o skuteczne i energooszczędne rozwiązania. Jak w czasie kryzysu energetycznego zapewnić efektywne i oszczędne ogrzewanie?
Jak w nowoczesnych inwestycjach wykorzystuje się deszczówkę i szarą wodę?
O korzyściach płynących wprost z oszczędzania wody w mieszkaniu czy domu wiedzą dobrze ich użytkownicy. Wykorzystanie wody użytej wcześniej do mycia, tzw. szarej wody, w dalszej kolejności do spłukiwania toalety, to oszczędność, w zależności od liczby osób w lokalu, od 20 do nawet 80% samej wody. Aspekt środowiskowy i oszczędność wody to jedna korzyść, druga to niższe rachunki za jej zużycie.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem czy dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem - jak dokonać właściwego wyboru?
Kotły gazowe wykorzystuje się zwykle nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przy wyborze urządzenia często pojawia się pytanie, jaki kocioł wybrać – z wbudowanym zasobnikiem czy też z zasobnikiem, który jest osobno poza urządzeniem. Jaka jest pomiędzy nimi różnica i jak wpływa na nasz komfort? W tym artykule podpowiadamy, który sprzęt wybrać w zależności od naszych potrzeb.
Jak urządzić komfortowy warsztat do majsterkowania w przydomowym garażu?
To właśnie tutaj zaczynały się kariery wielu znanych dziś zespołów muzycznych i początki wielkich biznesów. Garaż, bo o nim mowa, to niepozorne pomieszczenie, które daje duże możliwości. Między częściami do samochodu i skrzynkami na narzędzia można stworzyć przestrzeń do rozwoju własnych zainteresowań. Jak zaaranżować w garażu funkcjonalny przydomowy warsztat?
Czy warto zainwestować w klimatyzację?
Jeszcze kilka lat temu posiadanie klimatyzacji w domu było pewnego rodzaju luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie klimatyzacja nie wiąże się z tak dużymi wydatkami, dlatego coraz więcej osób decyduje na zainwestowanie w odpowiedni klimatyzator do domu czy mieszkania.
Czy dachówka cementowa jest równie estetyczna i trwała, jak ceramiczna?
Dachówki cementowe to ceniony i popularny rodzaj pokrycia. Cechuje się wysoką trwałością, atrakcyjną estetyką oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Jest odporny na działanie wielu niekorzystnych czynników – mrozu, wiatru, promieniowania UV czy opadów atmosferycznych. Dachówki cementowe z oferty CREATON – KAPSTADT, HEIDELBERG i GÖTEBORG – zabezpieczone są jedną z innowacyjnych powierzchni – DURATOP PRO lub PLANAR. Produkty cementowe pozostają rozwiązaniem tańszym niż konkurencyjne dachówki ceramiczne. Ich wybór pozwala więc na zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj pokrycia?
Jak przebiega proces budowy domu modułowego
Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już zamieszkamy we własnym M, ale też towarzyszący samej jego realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla klientów, którzy chcieliby nabyć prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Na tę potrzebę odpowiedzieli cenieni polscy architekci, Karol Nieradka i Gaweł Biedunkiewicz. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu w branży architektoniczno-budowlanej opracowali oni profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych, który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o komforcie konsumentów. Jak wyglądają kulisy takiej realizacji?
Nowoczesne rozwiązanie do łapania deszczówki z rynien. Przydomowy system gromadzenia opadów
Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych. Praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym zarządzanie deszczówką, jest łapacz deszczu – bezobsługowa nakładka na rynny, która pozwala efektywnie gromadzić wodę. Podstawowym elementem przydomowej retencji są także: odpowiednio wydajne rynny oraz zbiorniki retencjonujące i rozsączające wodę na terenie zielonym.