Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

Oczko wodne jest przepiękną ozdobą, jednak podziwiając tę dekorację ogrodową, rzadko zastanawiamy się nad tym, ile potrzeba pracy i jakie inwestycje muszą zostać poczynione, by taki akwen mógł cieszyć nasze oczy. Dobra wiadomość jest taka, że urządzenia, które umożliwiają funkcjonowanie oczka wodnego musimy zakupić tylko raz, a ich działanie zapewni nam pożądane rezultaty przez lata. Jeśli zatem planujemy budowę takiej dekoracji ogrodowej, oto kilka urządzeń, które powinny się znaleźć na naszej liście zakupowej. Czytaj dalej

Filtr wodny

Wydajny filtr to podstawa podstaw w każdym sztucznym akwenie wodnym. Im mniejsze oczko, tym bardziej filtr wodny będzie koniecznym zakupem. Niestety małe akweny nie posiadają możliwości wydajnego filtrowania wody sposobami naturalnymi, jak ma to miejsce w przypadku jezior czy dzikich stawów. Żeby nasze oczko szybko nie zamieniło się w bagno potrzebny jest zakup filtra.

 

Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

 

Czytaj również: Czy warto zainwestować w ogrodową piwniczkę - poznajmy fakty i mity na ten temat

 

Filtr musi być dostosowany do litrażu naszego akwenu, dobrze zatem znać tę wartość, zanim zakupimy dane urządzenie. Jaki filtr będzie tym wydajnym? Są różne szacunki, ale można ogólnie założyć, że w mniejszych oczkach filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę raz na 1 lub 2 godziny. Jeśli zamierzamy mieć obsadę rybną ta wartość może być nawet większa. Z kolei w dużych akwenach filtr powinien przefiltrować wodę raz na 10 do 12 godzin.

 

Pamiętajmy też, że filtr oraz inne urządzenia do oczek wodnych potrzebują dostępu do źródła zasilania. Nasze oczko powinno zatem powstać w wygodnej odległości od takiego źródła.

 

Pompa

Funkcjonowanie naszego akwenu usprawni znacznie dobra pompa. Głównym zadaniem pompy jest zapewnienie stałego ruchu wody w oczku. To utlenia wodę, zapobiega wykluwaniu się komarów i usprawnia działanie filtra. Możemy zakupić filtr oraz pompę w zestawie, choć oczywiście nie jest to konieczne i urządzenia te zakupimy również osobno.

 

W sklepach znajdziemy również różnego rodzaju pompy fontannowe. Tego typu pompy zasilają kaskady, fontanny i strumienie, więc stanowią głównie dekorację, choć oczywiście działają także pozytywnie na jakość wody, dotleniając ją.

 

Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

 

Odkurzacz do oczka wodnego

Odkurzacz do oczka wodnego to zakup, który może nam oszczędzić niejednego bólu głowy. Zadaniem odkurzacza jest czyszczenie dna zbiornika z nadmiaru mułu, glonów i innych zanieczyszczeń. Takie regularne czyszczenie (raz w sezonie lub częściej, w zależności od potrzeb), znacznie poprawia działanie samego filtra wodnego oraz sprawia, że oczko prezentuje się pięknie, a na dnie nie gromadzi się gruba warstwa brudu.

 

Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

 

 

Czytaj również: Jak zaprojektować ogród, który przykuwa uwagę sąsiadów?


Odkurzacz do oczka wodnego, stawu, basenu i innych zbiorników wodnych

 

Lampa UV

Lampa UV może okazać się przydatna, jednak wcale nie musi. Jej głównym zadaniem jest likwidacja glonów czy bakterii z wody. Taka lampa znacząco podnosi wydajność filtra i może być konieczna w zbiornikach, gdzie nie możemy poradzić sobie z problemem glonów. Będzie zatem dobrym zakupem, jeśli już taki problem występuje, a my chcemy jak najszybciej się go pozbyć.

 

Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >