Budowa wiaty ogrodowej
Wiata ogrodowa to zazwyczaj lekka konstrukcja o wybranym zastosowaniu. Może pełnić funkcję garażu lub miejsca odpoczynku. Można ją dostać gotową lub zbudować samodzielnie. Jest ona potrzebnym elementem w naszym ogrodzie. Nasz artykuł pomoże ci w wyborze odpowiedniej wiaty.
Czytaj dalej
Czym jest wiata?
Wiaty ogrodowe i altany to proste, lekkie konstrukcje, które są bardzo funkcjonalne. Najczęściej są one miejscami wypoczynku. Ich wygląd jest dość prosty to zadaszenie z słupami, które podtrzymują dach pomiędzy słupami są ścianki lub przestrzenne wolę. Wszystko to zależy od zastosowania.
Różnorodność wiat
Najczęstszymi wiatami są: magazynowe, przystankowe, garażowe i rowerowe,
altany i wiaty ogrodowe, wiaty wypoczynkowe, gospodarcze, handlowe oraz zadaszenia na drewno.
Ogrodowe atany wypoczynkowe – robione z drewna, z elementami wypoczynkowymi, donicami i kratami na pnącza. Pożądane w każdym ogrodzie. Idealne do relaksu w upalne dni.
Gospodarcze – są to wiaty wykorzystywane do magazynowania np. maszyn i urządzeń ogrodniczych. Często są przy domach, w ogrodach.
Samochodowe i rowerowe – można je spotkać przy szkołach i innych miejscach pracy. Chronią pojazdy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Są całkowicie otwarte.
Przystankowe – wiaty w miejscach publicznych takie jak np. autobusowe, tramwajowe, kolejowe.
Magazynowe – to takie stojące przy sklepach, gdzie przechowywane są produkty.
Handlowe – przenośne, zrobione ze ścian drelichowych i z innych lekkich materiałów. Służące w celach sprzedażowych.
Drewutnie – ze stelaży drewnianych, służą do przechowywania drewna.
Są też przyścienne, połączone z budynkiem przynajmniej jedną ścianą lub wolnostojące.
Czytaj również: Jak zagospodarować teren przed ogrodzeniem domu?
Co warto wiedzieć o altanach ?
Każdy rozmyślał nad zakupem altany. Taka odpowiednio zbudowana altana ma mnóstwo zalet. Możesz schronić się przed upałem, możesz urządzić spotkanie rodzinne i masz mnóstwo prywatności. Wiaty i altany muszą mieć pozwolenie na budowę. Altany i wiaty o powierzchni nieprzekraczającej 25m2 nie muszą mieć pozwolenia na budową a jedynie zgłoszenia faktu jej budowy w starostwie powiatowym. Nie można dać szkicu tylko pełny projekt. Jeśli budowla przekracza 25 m2 powierzchni musi mieć pozwolenie na pracę.
Ważna jest lokalizacja altany. Jeśli altana ma powierzchnię do 25 m2 i buduje się ją w mieście, do 35 m2 na wsi i ich wysokość nie przekracza 5 m przy dachach stromych oraz 4 m przy płaskich, takie budowle nie wymagają nawet koniecznego zgłoszenia.
W zgłoszeniu budowy większych wiat należy uwzględnić:
- Rodzaj planowanej budowy obiektu wraz z jego przeznaczeniem,
- Wymiary: długość, szerokość, wysokość,
- Dane konstrukcyjne,
- Warunki robót budowlanych,
- Przewidywany czas trwania robót budowlanych,
- Planowany i przybliżony okres użytkowania budowanego obiektu
Na większość pytań odpowiadają normy budowlane:
- PN- EN 1990 Podstawy projektowania konstrukcji.
- PN- EN 1991- 1- 3 Oddziaływania ogólne - Obciążenie śniegiem.
- PN- EN 1991- 1- 4 Oddziaływania ogólne. Oddziaływania wiatru.
- PN- B- 02010: 1980/Az1: 2006 - Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenia śniegiem.
- PN- B- 02011: 1977/Az1: 2009 - Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenie wiatrem.
Najlepsze altany i wiaty mają:
• Fundamenty
• Cokół
• Podłogę
• Ściany
• Dach
Jeśli jest odpowiednio skonstruowana to przedłuży jej żywot. Powinny być zbudowane z odpowiednich materiałów. Najlepsza będzie, gdy zbudujemy ją z drewna odpowiednio zaimpregnowanego, najlepiej ciśnieniowo, powleczone lakierobejcą i wzmocnione konstrukcyjnie przy fundamentach stalą i betonem. Najlepsze dachówki są z cementu lub ceramiki.
Co potrzebujemy do wykonania wiaty? :
-
Na konstrukcję: żwir, cementu, krawędziaki 10×10 cm lub 12×12 cm, które będą słupami płatwą, belki 5×12 cm lub 7×15 cm, które będą krokwiami i poprzeczkami, deski o grubości 2,5 cm, na wiatrownice i dach, również łaty o przekroju 4×5 cm i kotwy fundamentowe, łączniki stalowe oraz gwoździ.
-
Na dach: materiał pokryciowy
Budowanie wiaty
Można podzielić to na kilka etapów.
-
Przygotowanie podłoża
Najlepiej jak jest lekko wzniesiony z płyt ażurowych na piaskowej podsypce. Można postawić je również na trawie, drewnie czy kamiennych płytach. Jeśli decydujemy się na solidnie wykonane podłoże i nie ograniczamy się do jego utwardzenia musimy użyć stop fundamentowych i płyt fundamentowych.
- Betonowe stopy fundamentowe stosujemy przy altanach lekkich i drewnianych.
- Betonowe płyty fundamentowe, o grubości ok 20 cm stosujemy przy altanach ciężkich np. ze słupami z cegieł.
-
Przygotowanie fundamentu
-
Mocowanie kotew
-
Mocowanie słupków
-
Mocowanie płatwi
-
Mocowanie krokwi
-
Deskowanie
-
Dodatkowe prace
A możegotowa altana?
Zakup gotowej altany jest najprostszym rozwiązaniem. Nie ma sklepu, w którym nie byłoby kilka rodzajów wiat. Dzięki temu możemy wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą. Jeśli kupimy gotową altanę to będziemy musieli ją złożyć, lecz nie jest to problemem. Jak dobrze trafimy to, niektóre sklepy oferują montaż.
Jeśli kupimy taką altanę warto zaopatrzyć się dodatkowo w zestaw wypoczynkowy, który będzie pasował do otoczenia.
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. wiaty ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/wiaty- garazowe
Czytaj również: Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę zanim wybierzemy rośliny do ogrodu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Dokładnie. Vidaron moim zdaniem też jest okej. Można sobie wybrać jakiś impregnat powłokotwórczy o fajnym kolorze i zastosować. Mi się osobiście podobają takie ciemniejsze kolory, bo mniej na nich zabrudzenia widać i do tego też idealnie się komponują z zielenią.
Użytkownik owner napisał: Bardzo fajny artykulik, sporo można się dowiedzieć. Powiedzcie mi, czym właśnie zabezpieczacie takie drewniane
konstrukcje?
Zdecydowanie Vidaron. Jest sporo produktów, które można wykorzystać. Są bardzo dobre powłokotwórcze impregnaty. Grunt, aby wybrać coś porządnego, inaczej efekt nie będzie takiego efektu, jak być powinien.
Bardzo fajny artykulik, sporo można się dowiedzieć. Powiedzcie mi, czym właśnie zabezpieczacie takie drewniane konstrukcje?