Budownictwo szkieletowe – lista artykułów
Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – rodzaje
Aby panele fotowoltaiczne pełniły swoją funkcję w odpowiedni sposób, konieczne jest ich właściwe zamontowanie. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji wykorzystywanych na farmach tego typu. Które z nich są najpopularniejsze? Jak wybrać odpowiednią do parametrów paneli fotowoltaicznych?
Czym się charakteryzuje dom w stylu skandynawskim?
Minimalistyczne meble, stonowana kolorystyka oraz czerpanie z naturalnych materiałów to główne cechy estetyki płynącej z północnej Europy. Warta uwagi jest również architektura – oszczędna w formie, stawiająca na naturalne światło i inspirowana otaczającą rzeczywistością. O charakterystycznym budownictwie oraz wystroju wnętrz zaczerpniętym z dawnych krain Wikingów opowiada Darina Lazarova i Sławomir Perliński, eksperci firmy JAF Polska.
Rodzaje suwnic w halach przemysłowych i ich wpływ na konstrukcję budynku
Projektowanie hali przemysłowej to specjalistyczny i złożony proces, który wymaga dużego zaangażowania inwestora i jego ścisłej współpracy z biurem architektonicznym. Wspólny wysiłek jednak bardzo się opłaca – dobrze przygotowany projekt, uwzględniający kluczowe wymagania dotyczące konstrukcji oraz wyposażenia budynku, ma podwójną korzyść. Po pierwsze, ułatwia generalnemu wykonawcy prowadzenie prac budowlanych, a po drugie – może na tym etapie znacząco ograniczyć udział inwestora w trakcie budowy, oszczędzając tym samym jego czas. Ważnym aspektem wpływającym na projekt oraz budowę magazynu lub hali produkcyjnej jest określenie rodzaju planowanego transportu bliskiego. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w budynku mają być wykorzystywane suwnice. Dlaczego?
Domki mobilne - czy warto inwestować?
Coraz większą popularność zyskują całoroczne domki mobilne. Stają się alternatywą dla normalnych domów, a także sposobem na spędzenie wakacji.
Komu zlecić budowę w technologii modułowej?
Współczesna branża budowlana coraz częściej stawia na technologię modułową, w której budynki wznosi się z gotowych, prefabrykowanych elementów. Konstrukcję wznosi się poprzez łączenie ze sobą kolejnych modułów. Zaletą tej technologii jest krótki czas budowy, wysoka energooszczędność, a także trwałość i żywotność wybudowanego obiektu. Z pomocą firmy Bud Invest Modular inwestorzy mogą zrealizować nowoczesne projekty w technologii modułowej.
Ile kosztują garaże blaszane?
Garaże blaszane cieszą się dużą popularnością zarówno wśród właścicieli samochodów, jak i wśród osób, które wykorzystują ich przestrzeń do przechowywania narzędzi, mebli ogrodowych, kosiarek, rowerów bądź motorów. Takie blaszane konstrukcje mają wiele zastosowań, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zbudowaniem lub kupieniem gotowego garażu wykonanego z blachy. W tym wypadku pojawia się jednak kilka znaczących kwestii, które determinują podjęcie ostatecznej decyzji. Jedną z nich jest koszt takiego garażu.
Jak przebiega proces budowy domu modułowego
Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już zamieszkamy we własnym M, ale też towarzyszący samej jego realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla klientów, którzy chcieliby nabyć prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Na tę potrzebę odpowiedzieli cenieni polscy architekci, Karol Nieradka i Gaweł Biedunkiewicz. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu w branży architektoniczno-budowlanej opracowali oni profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych, który został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o komforcie konsumentów. Jak wyglądają kulisy takiej realizacji?
Co jest zawarte w projekcie hali
Projekt budowlany hali można podzielić na dwie zasadnicze części: formalno-prawną; dokumentację projektową. Obie części w zależności od skali inwestycji, warunków przestrzennych, przeznaczenia, rodzaju technologii; mogą być różne dla poszczególnych budynków. W zakresie dokumentacji formalno-prawnej najczęściej występującymi dokumentami są: uzgodnienia przyłączy, uzgodnienia zjazdu, wyłączenie z produkcji rolniczej. Fakultatywnie może wystąpić konieczność uzyskiwania: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, decyzji pozwolenia wodno-prawnego, decyzji o warunkach zabudowy, uzgodnienia z Konserwatorem Zabytków i inne.
Zabezpieczanie budynków i konstrukcji stalowych przy pomocy powłoki ochronnej
W dzisiejszych czasach stalowe konstrukcje są bardzo często spotykane, ponieważ dają one duże możliwości projektowe, a do tego są wytrzymałe i lekkie.
Jak zbudować i zabezpieczyć przed przeciekaniem przydomową wiatę?
Przydomowa wiata to wygodne rozwiązanie, które może być dobrą i tańszą alternatywą dla tradycyjnego garażu lub też stanowić jego uzupełnienie. Pod wiatą, oprócz samochodu, wygodnie przechowamy również rowery, sprzęt ogrodowy czy drewno opałowe. Jak wykonać i skutecznie uszczelnić taką konstrukcję i jakie formalności spełnić przed jej budową?