Budownictwo w starym stylu - trend architektoniczny

Budownictwo w starym stylu - trend architektoniczny

Nowoczesne bryły, zimne kolory oraz wykończenia elewacji łączące metal i szkło. W komercyjnych inwestycjach i budynkach użyteczności publicznej to wciąż obowiązujący trend. Czytaj dalej

 

Z kolei budynki mieszkalne coraz częściej nawiązują do otaczającej je, zabytkowej architektury. Odrestaurowane kamienice i nowo powstałe obiekty wpisują się swym charakterem w miejską przestrzeń, dzięki czemu nabierają nietuzinkowego wyglądu – architektury z duchem minionych lat.

Centrum miasta, stary rynek, ratusz, secesyjne kamienice i kamieniczki to wszystko tworzy unikalny klimat w każdej aglomeracji w Polsce. W wielu miastach ten niepowtarzalny nastrój Starówki przenoszony jest na inne dzielnice. W Poznaniu do takich miejsc możemy zaliczyć dzielnicę Sołacz, Grunwald czy nadbrzeże Warty. Architekci dbają aby nowe inwestycje były spójne z otaczającą je zabytkową architekturą. Kamienice i wille są rewitalizowane, a te nowo powstające nawiązują, głównie elewacją, do czasów minionych. Z całą pewnością można stwierdzić, że dziś to swoista moda, moda dla osób wymagających, mających dobry i wyszukany gust, jednym słowem dla prawdziwych koneserów.

Szlachetnie z zewnątrz

Nowoczesne wnętrza połączone z zabytkową i stylową elewacją to doskonałe połączenie. Aby uzyskać taki efekt deweloperzy często decydują się na rewitalizację kamienic i willi już istniejących. Poznańska firma Buckingham Investment odrestaurowała kamienicę przy ulicy Wyspiańskiego. Zabytkowa elewacja nabrała świeżości i lekkości, tym samym doskonale współgra z architekturą dzielnicy Grunwald. Deweloper jest również realizatorem inwestycji Willa Miejska. Apartamentom powstałym na Sołaczu przypisany jest duży ogród, którego roślinność nawiązuje do klimatu Parku Sołackiego sprzed lat. Kolejną inwestycją o ciekawej architekturze jest Villa Eden realizowana przez Forbud Deweloper Development, która mieści się przy ulicy Libelta w Poznaniu. Secesyjne budynki o charakterze willi miejskich doskonale wpisują się w estetykę dzielnicy. Zdaniem dewelopera o niestandardowym charakterze tej inwestycji świadczy m.in. jedność elementów statycznych i dynamicznych, równowaga i harmonia formy oraz stylowa ornamentyka.
       

Czytaj również: Hotel The Bridge Wrocław - połączenie nowoczesnego, pasywnego budownictwa z historyczną oprawą

 

Deweloperzy jednak nie tylko rewitalizują istniejące już kamienice, ale też realizują nowe projekty, które swym charakterem nawiązują do zabytkowej architektury. W samym sercu Poznania, u zbiegu ulicy Garbary i Szyperskiej powstał luksusowy apartamentowiec. Elite Garbary Residence zwraca uwagę niecodzienną bryłą oraz elegancką elewacją. Pomimo, że budynek sprawia wrażenie nowoczesnego doskonale wpisuje się w zabytkową architekturę tej części miasta. Dzięki dbałości o najmniejsze detale nawiązuje on do secesyjnego budownictwa minionego stulecia.  
       
Kompleks apartamentowców powstał również przy Drodze Dębińskiej. Willa Warta – inwestycja firmy UWI Inwestycje S.A. nabrała luksusowego charakteru m.in. dzięki zastosowaniu szlachetnych elementów wykończenia - piaskowca o jasnej i ciepłej barwie oraz detali wykonanych z drewna egzotycznego. Deweloper realizując kompleks czterech kameralnych budynków, nawiązał do rezydencji miejskich z lat 20-tych ubiegłego wieku. Dodatkowo spadziste dachy i oryginalne profile okien nawiązują do modernistycznych prądów I połowy XX wieku – Zależało nam aby Willa Warta była inwestycją oryginalną, ale również funkcjonalną. Myślę, że udało nam się osiągnąć ten cel. Dzięki pracy doświadczonych architektów, fasada budynków nawiązuje swym stylem do czasów minionych, nie tracąc kontaktu ze współczesnością – mówi Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje S.A.



Luksusowo wewnątrz

Elewacja i charakter budynku często podpowiada nam czego możemy spodziewać się w jego wnętrzu. W przypadku Willi Warta na pewno się nie rozczarujemy. – Szukając mieszkania brałam pod uwagę wiele czynników. Oprócz oczywistych, takich jak cena, dogodna lokalizacja czy jakość materiałów użytych wewnątrz lokalu, zależało mi na mieszkaniu nietuzinkowym, z charakterem – mówi Ewa Napieralska, mieszkanka Willi Warta. Lokatorzy apartamentów przy Drodze Dębińskiej mogą liczyć na wiele niestandardowych rozwiązań. Klimatyzacja, parapety wykonane z marmuru, elementy zrobione z drewna egzotycznego to tylko część z nich. Niektóre z oferowanych apartamentów posiadają dodatkowo bardzo wysokie sufity (3,2 metra) dzięki czemu nabrały unikalnego charakteru, rodem z minionego stulecia.
       

Czytaj również: Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

 

Architektura miasta powinna być nowoczesna, ale i spójna. W Poznaniu wciąż brakuje pomysłu na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. W obrębie jednej dzielnicy często powstają budynki, których sąsiedztwo wręcz razi. Cieszy więc fakt, że architekci i urbaniści próbują stawić czoła temu wyzwaniu. Dowodem są chociażby opisane powyżej inwestycje. Z jednej strony nawiązują do klimatu miasta i jego zabytkowej architektury, z drugiej są nowoczesne, świeże i lekkie.

Źródło: ARW IMAGE PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 852

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >