Budujemy dom - co trzeba wiedzieć o konstrukcji dachu?

Budujemy dom - co trzeba wiedzieć o konstrukcji dachu?

Dach stanowi wizytówkę domu. Jednak dach to nie tylko kwestia estetyki budynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i wydajności energetycznej. Na które z jego elementów należy zwrócić szczególną uwagę? Czytaj dalej

 

Budowa dachu, w zależności od wielkości, stopnia skomplikowania oraz użytych materiałów to wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zatem przed rozpoczęciem budowy zastanowić się jak to robić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, związane na przykład z remontem dopiero co zakończonej inwestycji. Co do ogólnej zasady, na pewno warto na dach spojrzeć jak na pewną całość, sprawnie działający mechanizm, którego poszczególne części decydują o poprawnym funkcjonowaniu całości. Pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować uzyskamy decydując się na dach z jednej ręki – a więc od jednego producenta.


dachówka opal braas

fot. Monier Braas

Odpowiednia jakość produktów

Dach, z racji swojej wielkości i funkcji, jaką pełni, stanowi jeden z newralgicznych części budynku. Tutaj łatwo mści się oszczędność na jakości użytych materiałów, czy nieprawidłowy ich montaż. Przez dach „ucieka” do 25% ciepła. Oznacza to duże straty energii, które przekładają się na koszty związane z ogrzewaniem. Straty te powodowane są często mostkami termicznymi powstającymi w punktach, w których brakuje odpowiedniego zabezpieczenia. W efekcie ciepło przedostaje się przez przegrodę dachową, nasze poddasze się wyziębia, a rachunki rosną. Odpowiedni materiał izolacyjny może skutecznie ograniczyć utratę ciepła. Wyprodukowana z pianki poliuretanowej PIR izolacja DivoDamm BRAAS pozwala na efektywną walkę z mostkami termicznymi.

 

Zwróć uwagę na przejścia

Każde przejście w połaci dachu stanowi zagrożenie rozszczelnienia całego systemu, dlatego jednym z największych wyzwań stojących przed dekarzem są obróbki. Dekarze do obróbki komina, lukarn czy okien dachowych wykorzystują głównie blachę lub taśmy uszczelniające, takie jak Wakaflex 2 BRAAS. Przewagą taśmy jest jej wyjątkowa elastyczność, trwałość i łatwość montażu. Dekarz nie musi mieć specjalistycznych narzędzi do cięcia i wyginania blachy. Duża rozciągliwość w dwóch kierunkach taśmy Wakaflex 2 sprawia, że dekarz może sprawnie, szybko i skutecznie wykonać odpowiednie prace. Trwałość i odporność na rozerwania zapewnia zatopiona w poliizobutylenie siatka aluminiowa. Taśma jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Doskonale komponuje się z dachówkami płaskimi oraz profilowanymi i jest objęta 20-letnią gwarancją.

 

Ważne, aby jakość tak materiału pokryciowego, jak i stosowanych akcesoriów była jak najwyższa. Tylko oryginalne produkty z gwarancją producenta dają inwestorom pewność, że produkt będzie funkcjonował prawidłowo przez lata i nie będą przyczyną kosztownych remontów dopiero co wybudowanego domu.

 

Czytaj również: Jak przeprowadzić renowację dachu z metalu?


Źródło: pegasusgroup / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >