Budujemy schody

Budujemy schody

Zbyt męczące podejście, nierówne stopnie, schody za blisko stropu bądź niepasujące do wnętrza. To najczęściej popełniane błędy. Wiemy, jak ich uniknąć. Czytaj dalej

 

Przy projektowaniu schodów trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim ich wysokość, szerokość, odpowiednie materiały i oświetlenie. Najważniejsze jednak, by były po prostu bezpieczne, a wchodzenie i schodzenie – komfortowe. Warto więc schody prawidłowo zaplanować i czuwać nad ich wykonaniem. Jest kilka rodzajów do wyboru. Schody mogą być: jednobiegowe, dwubiegowe ze spocznikiem, zabiegowe, trójbiegowe bądź kręcone (spiralne). Te ostatnie zajmują najmniej miejsca i są proste w montażu, ale wygoda pozostawia tu wiele do życzenia. Jednobiegowe są natomiast tanie i dosyć łatwe w wykonaniu. Jednym z wygodniejszych rozwiązań są natomiast schody dwubiegowe ze spocznikiem.

 

budujemy schody

 

Stopnie dobrze skrojone

Popularne są dwa rodzaje materiałów: drewno lub żelbeton. Schody drewniane nie wymają dodatkowych podpór, można je zamontować w dowolnym momencie, a ich konstrukcja jest samonośna. Żelbetowe zaś muszą być wykonane na odpowiednim etapie budowy, trzeba je bowiem połączyć z konstrukcją domu za pomocą zbrojenia. Poza tym są bardziej masywne, więc często konieczne jest zaplanowanie na nie większej przestrzeni, a także bezpieczniejsze. Poza tym nie generują takiego hałasu jak te drewniane.

 

Cenne wskazówki

Co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu schodów? Po pierwsze, dokładnie trzeba określić wysokość stopni. Zdarza się, że przed rozpoczęciem budowy wyliczone parametry mogą wprowadzać w błąd, nie uwzględniają wysokości warstw wykończeniowych podłogi na wyższej kondygnacji). Warto też wybrać taką konstrukcję, która nie stanie się najbardziej rzucającym się elementem we wnętrzu i nie przytłoczy całej reszty, może za to stać się głównym elementem dekoracyjnym tej dziennej części domu. Istotna jest także przemyślane usytuowanie oświetlenia. Istnieje tutaj kilka możliwości. Do najbardziej dekoracyjnych zalicza się usytuowanie lampy wiszącej w punkcje centralnym nad przestrzenią schodów. Można również zastosować kinkiety na ścianach klatki schodowej lub pojedyncze punkty oświetleniowe tuż nad stopnicami. Stosuje się też tzw. łączniki schodowe, umożliwiające użytkownikom sterowanie oświetleniem zarówno z niższej, jak i wyższej kondygnacji.

 

W klatce

Ściany w klatce schodowej najlepiej pokryć odporną na zadrapania i zmywalną farbą bądź trwałą tapetą. Wnoszenie mebli, zakupów, dzieciaki dotykające ściany przy schodzeniu i wchodzeniu… z dobrze zabezpieczoną ścianą to nie będzie problem. Jeśli klatka jest stosunkowo mała, dobrze postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Kolor i wzory sprawdzą się w klatkach otwartych na część dzienną domu. A dla tych, którzy nie lubią pustych ścian, świetnym pomysłem będzie umieszczenie tu zdjęć, plakatów czy grafik.

 

Więcej porad budowlanych na blogu Słoneczne Domy.

 

Czytaj również: Schody tradycyjne z balustradą czy nowoczesne bez - które rozwiązanie wybrać?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 868

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >