Budzenie ogrodu do życia po zimie

Budzenie ogrodu do życia po zimie

Chociaż zima nas nie opuszcza warto zacząć planować wiosenne porządki w ogrodzie. Już za kilka tygodni nadejdzie pracowity okres dla wszystkich ogrodników, którzy muszą przygotować się na oczyszczenie trawników, przycięcie krzewów i drzewek oraz odświeżenie rabatek. Czytaj dalej

Tniemy, przycinamy!

Wiosenne porządki w ogrodzie to również przycinanie drzew, drzewek i krzewów.  Cięcie należy rozpocząć przed okresem wegetacyjnym, a więc zanim soki życiowe zaczynają krążyć w roślinach. Jeśli się spóźnimy i podczas przycinania gałązki jednak puszczą soki, rany należy zabezpieczyć łagodzącymi maściami przeciwgrzybicznymi lub preparatem nazywanym sztuczną korą. Ewentualnie można poczekać, aż na drzewkach i krzewach pojawią się liście, ponieważ na tym etapie rośliny łagodniej odczują skutki cięć.  Pierwszy krok to cięcia sanitarne, które polegają na usunięciu suchych, przemarzniętych, połamanych, chorujących czy krzyżujących się pędów. Dzięki temu roślina zostaje oczyszczona z chorych i zniszczonych gałązek, a w rezultacie staje się silniejsza. Drugi rodzaj cięcia, który przypada na okres wiosennych porządków, to przycinanie formujące, zwane również korygującym.

 

Czytaj również: Pielęgnacja trawnika

 

Jego celem jest nie tylko nadanie kształtu roślinie, ale również zadbanie o to, by odpowiednia ilość światła docierała w głąb korony drzewa czy krzewu.   Polega ono na skróceniu pędów z zeszłego roku o około 1/3, a następnie uformowaniu ich na kształt kuli czy stożka. Takiemu cięciu należy poddawać krzewy i drzewa, których kwitnienie przypada na okres letni oraz bukszpany, berberysy, jaśminowiec, powojniki, pięciornik krzewiasty, ligustry czy złotolin japoński. Istnieje również rodzaj cięć, który ma na celu pobudzanie kwitnienia krzewów ozdobnych, jak na przykład wrzosy, wrzośce, hortensje bukietowe, tawuły japońskie czy budleje.

 

 

 Metoda ta sprowadza się do skracania pędów o około 10 cm  - oczywiście zanim nastąpi okres wegetacji.  Jeśli chcemy zagęścić krzew lub drzewko powinniśmy usunąć słabe lub krzyżujące się pędy, a te zdrowe skrócić na wysokość od 3 do 5 oczek, mierząc od nasady.  Ważna wskazówka dla ogrodników posiadających wierzby szczepione na wysokim pniu – te drzewka należy przycinać dopiero, gdy skończą kwitnąć „baziami” czy też „kotkami”, a zaczną wypuszczać liście. W przypadku hortensji drzewiastych  i bukietowych kwitnących na tegorocznych pędach, należy robić cięcia powyżej 3 lub 4 pąka, a osłabione pędy w okolicach podłoża - usunąć całkowicie.

 

Czym najlepiej posłużyć się do przycinania drzewek i krzewów?  Ręczne nożyce do żywopłotu sprawdzą się u osób, które nie mają dużo do przycinania, a przy okazji cenią sobie ciszę. Znacznie wydajniejsze i bardziej komfortowe są jednak nożyce z silnikiem elektrycznym lub akumulatorowym. Jeśli chcemy urządzenie zarówno do przycinania trawy, jak i  krzewów, dobrym wyborem będzie lekki model  nożyc akumulatorowych, jak na przykład AL-KO GS 3,7 Li Multi Cutter. Przed zakupem warto również sprawdzić na jak długą pracę pozwala akumulator, tak byśmy nie musieli ładować go zbyt często w trakcie pracy .  

 

Czytaj również: Podkaszarka do trudnych zadań

 

Oczekiwanie na nadejście upragnionej wiosny jest idealnym momentem na przygotowanie niezbędnych narzędzi ogrodnika.  Nim prace rozpoczną się na dobre warto sprawdzić czy wszystko  nadaje się do użytku i uzupełnić ewentualne braki. Rzeczy, które powinny znaleźć się w podstawowym zestawie narzędzi to przede wszystkim: łopata lub  szpadel, grabie, wertykulator, sekatory lub nożyce do cięcia, kosiarka, taczka, piła oraz konewka bądź wąż ogrodowy lub pompa.  Gdy wszystko jest na swoim miejscu i mamy plan działania pozostaje tylko zabrać się za pracę w ogrodzie. Do dzieła!

 

 

1 2

Źródło: Clear Sense / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 504

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >