Cała prawda o współczynniku Uw
Coraz niższe temperatury na dworze sprawiają, że właściwości izolacyjne okien nabierają większego znaczenia. To ich współczynnik Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez stolarkę, a w konsekwencji decyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Czytaj dalej
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zastanawiamy się jak ograniczyć straty ciepła w naszych domach. Według szacunków ekspertów przez nieszczelne okna tracimy aż 30-45% energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Można temu zapobiec dobierając odpowiednią stolarkę okienną o niskim współczynniku przenikalności cieplnej oznaczonym symbolem Uw.
Czytaj również: Zmiany dotyczące przenikania ciepła okien
Miarą czego jest współczynnik?
Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. - Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Duże znaczenie ma także poprawny montaż – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.
O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe i Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym. Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230x1480. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z dwóch modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy więc porównać ich współczynniki Uw. W praktyce jednak warto bardziej dokładnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.
FOT. MS więcej niż OKNA
Nie daj się oszukać
Producenci zdają sobie sprawę, że właściwości izolacyjne okien są bardzo ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw niejednokrotnie przeważa o zakupie. Stąd zdarzają się przypadki, że informacje podawane są w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, aby sztucznie obniżyć współczynnik. Przykładów negatywnych praktyk można wymienić wiele. Często współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 1500mm x 1500mm. W tym przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze, w stosunku do powierzchni profili. Niektórzy sprzedawcy natomiast fałszują dane podając współczynnik dla okna z roletą.
Czytaj również: Jakie okna wybrać do swojego domu? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę
Musimy także mieć świadomość, że dobre właściwości izolacyjne nie mogą być poniesione kosztem wytrzymałości i komfortu użytkowania stolarki. Dla okna jednoskrzydłowego bez trudu możliwe jest uzyskanie parametrów Uw poniżej 0.8 W/(m2K), przykładowo stosując szerokie systemy profilowe bez wzmocnień, wypełniane pianą PU czy z szybami wypełnionymi kryptonem. Są to jednak wersje, których nie da się produkować seryjnie lub tylko w kolorze białym. Profile kolorowe wypełnione pianą czy z wklejonymi na taśmę szybami będą się bowiem odkształcać pod wpływem działania promieni słonecznych.
FOT. MS więcej niż OKNA
Zaoszczędzę, ale ile?
Jeśli kupujemy okno o innych wymiarach niż referencyjne, jego parametry będą się różnić od tych podanych w katalogu. Jak sprawdzić jaki jest rzeczywisty współczynnik Uw dla okna, które wybraliśmy? W tym celu pomocne mogą być kalkulatory energetyczne dostępne w sieci. I tak na przykład korzystając ze strony internetowej www.uvalue.ms.pl można obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką czy ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje dla nas wartość Uw i Ug. Dodatkowo podając informacje takie jak powierzchnia pokoju czy temperatura w budynku, kalkulator na podstawie obecnych kosztów ogrzewania obliczy nam, ile możemy zaoszczędzić w ciągu 20 lat.
Źródło: inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...