Cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie

Cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie

Cegły klinkierowe służą do murowania elewacji budynków a także słupów, ogrodzeń, czy kominów ponad połacią dachu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz stąd wykonane z niej elementy architektoniczne służą przez wiele lat bez specjalnych śladów zniszczenia. Czytaj dalej

 

Aktualna Polska Norma mówi że cegła na elewację musi mieć klasę wytrzymałości na ściskanie co najmniej 10 MPa, musi być mrozoodporna oraz jej nasiąkliwość nie może przekraczać 16%. W przypadku cegły klinkierowej posiada ona  parametry dużo lepsze niż powyższe założenia. Klasa wytrzymałości na ściskanie powinna wynosić w jej przypadku 25 MPa a nasiąkliwość mniejszej niż 6%.

 

cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie

Etna - klinkier LHL

Najczęściej spotykane wymiary cegieł klinkierowych w Polsce to 250×120×65 mm, a także 240×115×71 mm. Cegły klinkierowe można spotkać w różnych kolorach od typowych ceglastych po żółte a nawet białe. Kolor uzyskuje się poprzez barwienie masy a także wypalanie z różnym dawkowaniem tlenu uzyskując jaśniejsze bądź ciemniejsze barwy.

 

Innym sposobem barwienia cegieł licowych, obecnie często stosowanym jest angobowanie. Polega ono na nakładaniu na wysuszoną cegłe specjalnej masy ze szlachetnej gliny.

 

cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie

Etna - klinkier LHL

 

W świecie ceramiki czerwień wydaje się być kolorem oczywistym. Jednak nawet w obrębie tej barwy istnieją odcienie niecodzienne, a cegła Etna jest tego najlepszym przykładem. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu mieszanki surowca oraz techniki wypalania, materiał uzyskuje charakterystyczną kolorystykę, przypominającą zastygającą lawę. Ciemna czerwień przechodząca na krańcach wozówki niemal w brąz to z jednej strony zestaw bardzo elegancki, z drugiej zaś – wręcz pulsujący wewnętrznym żarem. Dzięki temu Etna zawsze prezentuje się, jakby dopiero opuściła cegielnię, dodając każdemu projektowi ciepła, szyku i oryginalnego uroku. 

 

Wulkaniczne skojarzenia dotyczą nie tylko wyglądu „płomiennej” cegły, ale również procesu jej produkcji. Temperatura wypalania Etny wynosi bowiem około 1100 °C, co jest wartością porównywalną ze średnią temperaturą płynnej lawy. Powstający w tak ekstremalnych warunkach spiek ceramiczny może się poszczycić niezwykle wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz 35. klasą wytrzymałości na ściskanie. Jeśli dodamy do tego niską podatność na zabrudzenia wynikającą z wynoszącej zaledwie 6% nasiąkliwości, Etna okaże się być budulcem o trwałości i ponadczasowości porównywalnej ze swoją wulkaniczną imienniczką.  


cegły klinkierowe i ich wykorzystanie w budownictwie

Etna - klinkier LHL


Atutem opisywanej cegły z pewnością jest także duża ilość dostępnych wymiarów i perforacji. Inwestorzy mogą wybierać spośród trzech rodzajów cegieł – pełnych, perforowanych i szczelinowych – a także połówek i różnorodnych kształtek. Do wykończenia zarówno elewacji, jak i wnętrz doskonale nadają się także płytki klinkierowe, dopełniające szeroką paletę linii Etna – jedynego w swoim rodzaju, płomiennego klinkieru.


Źródło: budnet.pl
Autor: ŁT

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >