Charakterystyka techniczna i zastosowanie folii izolacyjnych z tworzyw sztucznych

Charakterystyka techniczna i zastosowanie folii izolacyjnych z tworzyw sztucznych

Folie są stosowane w budownictwie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości hydroizolacyjne. Ich różne rodzaje, szerokości czy grubości oraz pozostałe parametry przystosowane są do konkretnych zadań. Czytaj dalej

 

Paroprzepuszczalnośc i paroizolacyjność folii

Jedną z podstawowych cech folii budowlanych jest zdolność do przepuszczania i izolowania pary wodnej. Odmiana paroizolacyjna stosowana jest wszędzie tam, gdzie istotne jest odseparowanie pary lub wilgoci od elementów budynku.
Folię paroprzepuszczalną spotkamy najczęściej na izolowanych poddaszach. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie pary wodnej i wilgoci z danej powierzchni.

folia paroizolacyjna,uszczelnianie dachu

 

Czytaj również: Charakterystyka i zastosowanie wyrobów z PCW w budownictwie


Folia polietylenowa

Ten rodzaj możemy układać na podłożach dowolnego rodzaju. Chroni ona przed zawilgoceniem między innymi podłoża drewniane lub drewnopochodne w trakcie prowadzenia prac pokryciowych zapewniając dodatkowo nieskomplikowany i szybki montaż. Dodatkowo zapewnia ona wentylacje między podłożem a pokryciem dzięki zastosowaniu walcowatych, lekko ściętych wypustek.

Folie polietylenowe stosowane są także jako zabezpieczenie izolacji termicznej. Jej grubość to minimum 0,2 mm, a podstawowe zadanie to zatrzymanie wilgoci. Dopuszczalne jest także jej klejenie, a materiałem spajającym powinna być w tym przypadku uszczelniająca taśma obustronnie klejąca.

Folie bitumo- i olejoodporne

Taki rodzaj folii wykorzystywany jest podczas prac związanych z jednowarstwowymi izolacjami przeciwwilgociowymi. Grubość takiego produktu nie powinna być mniejsza niż 1mm. Można ją kleić do podłoża za pomocą lepiku asfaltowego bez wypełniaczy podgrzanego do temperatury 160-180 stopni Celsjusza, a momencie zetknięcia z folią jego temperatura nie może być niższa niż 140 stopni. Nie można go natomiast używać w miejscu połączeń folii. Oczywiście folia podczas klejenia nie może być zanieczyszczona, a warstwa lepiku powinna wynosić około półtora milimetra. Szerokość zakładu podczas łączenia powinna wynosić od 3 do 5 cm, a połączenie powinno być zgrzewane.

Wady folii

Folia oprócz przedstawionych powyżej niewątpliwych zalet, posada również kilka wad, dlatego należy zapewnić jej konkretne warunki. Po pierwsze przed jej rozciągnięciem należy pozbyć się nierówności i ostrych krawędzi podłoża, które mogą uszkodzić produkt. W przypadku rozprowadzania jej na powierzchniach betonowych musimy usunąć wystające resztki zapraw, gruz, zalegającą ziemię itp. Po tych zabiegach musimy wyrównać powierzchnie jeśli została w jakimś stopniu uszkodzona, a dopiero po wykonaniu tych czynności rozciągamy folię.

Parametry folii

Grubość - jest to jeden z podstawowych parametrów wpływających na wytrzymałość - im grubsza folia tym najczęściej mocniejsza.
Masa powierzchniowa - na wytrzymałość folii bezpośredni wpływ ma również jej gramatura, która określana jest w gramach na metr kwadratowy. Wartość ta w przypadku  membran dachowych mieści się zazwyczaj w granicy 100-200 gram na metr kwadratowy.
Przesiąkliwość - ten parametr określa odporność folii na absorpcję wody pod wpływem jej stałego nacisku.
Rozprzestrzenianie ognia - oczywiście najlepiej jest jeśli zastosowany materiał nie rozprzestrzenia ognia, W przypadku folii ten parametr zależny jest czy materiał z którym folia ma bezpośredni kontakt jest palny czy nie.

folia, izolacja dachu

 

Czytaj również: Charakterystyka wyrobów kamiennych i ich zastosowanie w budownictwie


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >