![Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/AP Białystok_Peran STB_Flowcrete_6.jpg)
Ciągle brakuje magazynów. Podsumowanie rynku magazynowego w Polsce
W 2019 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła poziom 18 mln mkw. Według najnowszych danych w ubiegłym roku zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce było rekordowe i osiągnęło poziom 4,25 mln mkw. Wysoki udział w całości popytu stanowiły nowe umowy, które stanowiły aż 55% transakcji.
Czytaj dalej
Pomimo licznych inwestycji zrealizowanych w 2019 roku, o łącznej powierzchni 2,79 mln mkw., podaż w dalszym ciągu nie nadąża za popytem. Wśród największych inwestycji oddanych w ostatnich kwartałach należy wskazać nowe centrum logistyczne Zalando w Olsztynku (120,5 tys. mkw.) oraz trzy nowe obiekty Amazon (łącznie ponad 315 tys. mkw.). W budowie nadal pozostaje zaś blisko 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Czytaj również: Branża handlowa w Polsce - jakie trendy będą dominowały w tym biznesie w 2020 r.
Według prognoz ekspertów Colliers International największym rynkiem magazynowym w 2020 roku pozostanie Warszawa z 4,25 mln mkw., natomiast pod względem nowo dostarczonej powierzchni w czołówce znajdą się rynek Polski Centralnej (605,3 tys. mkw.) oraz Górny Śląsk (556 tys. mkw.).
Średni poziom pustostanów w Polsce wynosi obecnie 7%. Najniższe wskaźniki odnotowały region wschodniej Polski (1,61%) oraz Szczecin (2,9%). Wzrostem zainteresowania najemców cieszą się przede wszystkim lokalizacje we wschodniej Polsce (1,61%), natomiast w zachodniej części kraju już od 2 lat obserwujemy całkowity brak wolnej powierzchni do wynajęcia. Miesięczne efektywne stawki czynszu utrzymywać się będą na poziomie 2,7-3,5 EUR/mkw.
— Na rynku magazynowym wciąż obserwujemy problem braku rąk do pracy, co skutkuje coraz większą automatyzacją procesów produkcyjnych i logistycznych. Silnym trendem, który z pewnością będzie się umacniał w 2020 roku jest ekologia – najemcy coraz bardziej doceniają budynki z zielonymi certyfikatami. Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio także obiekty typu „last mile”, czyli projekty miejskie, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta — mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.
Czytaj również: Digitalizacja branży budowlanej w Polsce niezbędna w obniżaniu kosztów
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- praca i co dalej Liczba postów: 157 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcesz zostać copywriterem to swoje portfolio możesz bez problemu stworzyć tutaj https://internetoweportfolio.pl/ Musisz się liczyć z tym, ze bez portfoli...
- Zakład pogrzebowy Liczba postów: 113 Grupa: Trudne tema... kwiaty sztuczne na cmentarz jest to bardzo dobrym rozwiązaniem
- Lustra łazienkowe Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... fnaf is a game that redefines horror with its innovative gameplay and spine-tingling atmosphere. The game's creepy animatronics and unsettling setting create an...
- Jakie biurko będzie odpowiednie? Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Ergonomia pracy to klucz do efektywności i dobrego samopoczucia. Biurka z elektryczną regulacją wysokości, dostępne na Di Volio https://tiny.pl/h7wwrgjs umożliw...
- czy call center do doba metoda na zdobycie klienta... Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Wg mnie ta metoda jest kiepska, wiele osób po prostu się rozłącza. Telefoniczne zdobywanie klientów nie jest już tak efektywne jak kiedyś.