Ciasne mieszkania bolączką starego budownictwa

Ciasne mieszkania bolączką starego budownictwa

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że nasze nieruchomości mieszkaniowe są przeludnione, ciasne, w złym stanie technicznym, a na dodatek drogie. Niestety potwierdzają to przeprowadzane analizy i zbierane przez GUS statystki. Czytaj dalej

 

W takim świetle stawia nas też EUROSTAT, który w licznych publikacjach umieszcza nas na szarym końcu zestawień krajów europejskich pod względem mieszkalnictwa. Warto jednak wspomnieć, że sytuacja wciąż się poprawia. Nowe budownictwo prezentuje wyższe standardy, a problem tak naprawdę sprowadza się do starych nieruchomości, w które inwestorzy boją się zainwestować środki lub uważają to za nieopłacalne.

W artykule prześledzimy jak wygląda struktura ogłoszeń mieszkań w zależności od rodzaju budownictwa i gdzie mamy do czynienia z dużym udziałem niewielkich mieszkań. W każdej z kategorii dominują lokale znajdujące w blokach mieszkalnych, jednak różnią się one wielkością udziałów. Największe udziały osiągają przy metrażach najbardziej popularnych z punktu widzenia poszukujących, jednak najciekawsze zjawiska dostrzega się w skrajnych wielkościach powierzchni. Na poniższym wykresie widać, że w kamienicach duży odsetek ogłoszeń z ofertami to najmniejsze powierzchnie. Ich udział spada przy popularnych metrażach, by następnie znów zwiększyć się powyżej 70 mkw. Jeśli chodzi o apartamentowce, tu sprawa dostępnej powierzchni wygląda najkorzystniej – udział tego rodzaju ofert jest niewielki dopóki powierzchnie są małe. Ewidentny wzrost widać dopiero przy dużych metrażach.

 

 

 

Czytaj również: W co najchętniej lokują swój kapitał krajowi inwestorzy?

 

Serwis otoDom.pl zawiera dużo różnorodnych ogłoszeń, w tym także te zawierające oferty sprzedaży mieszkań o małym metrażu. Stan niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia, jednak bardzo niska cena może częściowo zrekompensować konieczność poniesienia związanych z tym nakładów. Niektóre z oferowanych mieszkań prezentują z kolei naprawdę wysoki standard i w takim też znajdują się budownictwie. Komu więc można polecić takie nieruchomości? Agata Polińska z serwisu otoDom.pl odpowiada, że małe mieszkania mogą być przejściowym rozwiązaniem np. dla kogoś kto w przyszłości planuje powiększenie rodziny, budowę domu czy po prostu przeprowadzkę w inne miejsce. Mała powierzchnia generuje mniejsze opłaty eksploatacyjne, co może pomóc też osobom, którym zależy na ograniczeniu wydatków.

 

Czytaj również: Roczny wolumen transakcji inwestycyjnych w 2015 roku w Polsce

 

 

 

Warto zauważyć, że mieszkania o wskazanych powyżej metrażach zlokalizowane w kamienicach w centrum miast mogą okazać się dobrym rozwiązaniem także dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

2016-01-14
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 550

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >