Ciekawy, przeszklony dziedziniec powsaje w Centrum Kreatywności Targowa.
Na warszawskiej Pradze powstaje Centrum Kreatywności Targowa 56, które będzie się mieściło w przebudowywanym budynku z 1867 roku wpisanym obecnie w rejestr zabytków. W ramach projektu rewitalizacyjnego obiekt ten będzie zwieńczony wyjątkowym świetlikiem, którego powierzchnia wyniesie ponad 350 metrów kwadratowych. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań szklanych Vetrotech będzie pełnił szereg funkcji użytkowych włącznie z ognioochronnością.
Czytaj dalej
Warszawska Praga staje się coraz modniejszym miejscem w którym chętnie swoje pracownie i biura lokują różne środowiska artystyczna. Ta wyjątkowa dzielnica stolicy sukcesywnie zmienia swoje oblicze i przeżywa drugą młodość, czemu sprzyjają plany rewitalizacyjne. W ich ramach tworzone są nowe inwestycje a szereg starych budynków jest odnawianych.
„Jednym z ciekawszych takich działań jest przeznaczenie zabytkowego obiektu przy ul. Targowej 56, na Centrum Kreatywności. Wiąże się to z przebudową i rozbudową obiektu, który zostanie przystosowany do różnorodnych działań pro-przedsiębiorczych i wpierających rozwój sektora kreatywnego stając się kolejnym elementem ekosystemu start-up’owego w Warszawie” - mówi Monika Dąbrowska z Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie M. St. Warszawy.
Docelowo budynek Centrum ma oferować przestrzeń składającą się różnorodnych pracowni twórczych, projektowych, fotograficznych, rzeźbiarskich czy też malarskich. Znajdą się tam również biura, sale konferencyjne i wystawiennicze. Będą one wypełniać pomieszczenia zaprojektowane
w XIX-to wiecznych wnętrzach kamienicy i oficyny północnej oraz w nowoprojektowanym skrzydle południowym.
Czytaj również: Kładka dla pieszych na placu budowy galerii Wroclavia
Z uwagi na usytuowanie obiektu oraz uwarunkowania związane z sąsiedztwem innych budynków sprawiły, iż ściana południowa nie mogła posiadać okien, które w naturalny sposób doświetliłyby zarówno nowoprojektowaną oficynę jak i kryty dziedziniec. W związku z tym konieczne było dodatkowe doświetlenie i funkcję tę będzie pełnił wyjątkowy w swych rozmiarach i funkcjonalności dachowy świetlik, do którego szkła dostarczyła firma Vetrotech Saint-Gobain. Wysoka na trzy kondygnacje przeszklona fasada zamykać będzie podwórko od strony wschodniej.
„Z racji tego, że świetlik zastosowany w Centrum Kreatywności pełni istotną rolę, nie tylko estetyczną, ale i użytkową architekci postawili przed nami bardzo konkretne wymagania. W efekcie opracowaliśmy unikatowe rozwiązanie cechujące się przede wszystkim multifunkcjonalnością.
Dla spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa zastosowaliśmy szyby ognioochronne Pyroswiss, które pokryte zostały powłoką selektywną przepuszczającą promienie światła, co zapewni doskonałe doświetlenie dziedzińca” – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.
„Jednocześnie powłoka będzie pełniła także funkcje termoizolacyjne – w upalne letnie dni będzie ograniczała nagrzewanie pomieszczeń a zimą zatrzyma cenne ciepło wewnątrz.
Ponadto są to szyby monolityczne, laminowane, co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo bierne. Oznacza to, że nawet w przypadku jej uszkodzenia nie rozpadnie się na kawałki i nie zrani osób przebywających wewnątrz”.
Zadaszony i przeszklony dziedziniec ma stać się, w zamyśle projektantów, sercem budynku, miejscem spotkań, idealnym na poranną kawę albo na niezobowiązującą dyskusję nad tworzonym projektem. Możliwe będzie również wykorzystywanie podwórka na wyjątkowe wydarzenia: pokazy mody, prezentacje dzieł sztuki, aukcje czy targi. Organizatorzy imprez, wykładów i spotkań mających miejsce w salach konferencyjnych zlokalizowanych na parterze mogą wykorzystywać dziedziniec jako foyer. Dzięki zadaszeniu dziedzińca przeszklonym świetlikiem Centrum Kreatywności Targowa 56 zyska przestrzeń reprezentacyjną i zarazem „codzienną”.
„Świetlik ten jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – otóż jest to jedna z większych tego typu konstrukcji w Polsce i wynosi ponad 350 metrów kwadratowych. Jestem przekonany, że wpisze się on doskonale w charakter tego miejsca, które już niebawem będzie jednym z ciekawszych na praskiej mapie” – dodaje Grzegorz Sołtys.
Projekt koncepcyjny oraz projekt budowlany obiektu opracowany został przez Pracownię AKM. Dotychczasowe prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i zakończą się w połowie 2016 r., a budynek zostanie oddany do użytku w III kw. 2016 r.
Czytaj również: Budowa kompleksu buirowego w Warszawie
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 9 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Szkoła pod domem Liczba postów: 20 Grupa: Inwestycje Jak interesuje was dobra szkoła we wrocławiu, to warto tutaj wspomnieć o Galileo.pl . Według mnie jest to napawdę bardzo dobra szkoła, któ...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 254 Grupa: Inwestycje Ja zastanawiam się nad mieszkaniem deweloperskim. Kolega mówił, że osiedle Augustówka Residence jest blisko stacji metra Wilanowska. Dojazd do centrum to ponoć....
- Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 164 Grupa: Inwestycje Podobno APM Development to dobry deweloper, teraz ma nową inwestycję Augustówka Residence. Znajoma poleca, bo mieszkania są bardzo przestronne, a i lokalizacja....
- Nowoczesny parking- inwestycja która zarabia pieni... Liczba postów: 20 Grupa: Inwestycje Artykuł na https://nowebudowanie.pl/generalny-wykon awca-jakie-ma-znaczenie-w-realizacji-duz ych-inwestycji/ doskonale wyjaśnia, jak istotna jest rola generalnego...