Ciepła woda w domu dzięki kolektorom słonecznym.

Ciepła woda w domu dzięki kolektorom słonecznym.

Wykorzystanie energii słonecznej jest najbardziej opłacalną technologią produkcji ciepłej wody użytkowej. Panele solarne pozwalają także znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. To wszystko sprawia, że instalacje solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czytaj dalej

 

Przed decyzją związaną z instalacją lub modernizacją systemu odpowiedzialnego za podgrzanie ciepłej wody użytkowej warto dokładnie poznać możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej. Firma De Dietrich podpowiada, na co zwrócić uwagę.


Jak działają kolektory słoneczne?

Właściciele domów najczęściej decydują się na montaż kolektorów płaskich. Promieniowanie słoneczne jest w nich przetwarzane przez moduł absorbera składającego się z sieci rurek miedzianych bądź aluminiowych przytwierdzonych do cienkiej blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej wysoko selektywną powłoką. Kolektory są zabezpieczone specjalną szybą solarną o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego i obudową, zwykle wykonaną z profili aluminiowych. Absorber pochłania ciepło pochodzące ze słońca i przekazuje je cieczy, która płynie w kolektorze (najczęściej jest to glikol). Nieodłącznym elementem systemu solarnego służącego do podgrzania ciepłej wody jest podgrzewacz solarny. Ciepło z kolektora jest przekazywane do wymiennika w podgrzewaczu, który magazynuje podgrzaną w ten sposób wodę. 


aranżacja kolektorów słonecznych na dachu skośnym

Czytaj również: Sposób na tanią i ekologiczną energię - ogrzewanie słoneczne czy w naszym klimacie się sprawdza?

 

Przydatną funkcją kolektorów płaskich jest tzw. schładzanie rewersyjne, czyli możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę, np. w przypadku dłuższej nieobecności domowników, gdy zakumulowane w wodzie ciepło nie jest wykorzystywane.  

W ofercie producentów są również dostępne kolektory próżniowo-rurowe. Zbudowane są z ustawionych względem siebie równolegle szklanych rur o średnicy 5-10 cm, połączonych z absorberem. W rurach zostaje wytworzona próżnia, dzięki której straty ciepła z takich kolektorów są mniejsze niż w przypadku kolektorów płaskich. Rozwiązania próżniowo-rurowe są jednak znacznie droższe. Zwykle wybiera się je wtedy, gdy nie ma możliwości, aby zainstalować kolektor płaski w odpowiednim położeniu.


Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody dla 4-5 osobowej rodziny to około 3000 kWh. Kluczowy parametr, który będzie decydował o wydajności kolektora, to apertura, czyli powierzchnia czynna. Kolektory o łącznej powierzchni czynnej 4-4,5 m2 pozwolą na ekonomiczne podgrzanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 l. Takie rozwiązanie w 50-60% zaspokoi roczne potrzeby na c.w.u. przeciętnej rodziny, z uwzględnieniem okresu zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa, a produkcja c.w.u. może być wspierana np. kotłem kondensacyjnym.

 

Nowe kolektory słoneczne od De Dietrich

Firma De Dietrich wprowadziła właśnie do swojej oferty nową linię kolektorów płaskich Slim Line. Seria składa się z dwóch kolektorów różniących się wymiarami – Inisol DH200 SL oraz Inisol CH250 SL. Oba są wyjątkowo cienkie, mają tylko 46 mm grubości, co gwarantuje ich lekkość (27 lub 31 kg bez czynnika roboczego) i łatwość montażu. 


Kolektory Slim Line to obecnie jedna z ciekawszych propozycji rynkowych z uwagi na zminimalizowaną głębokość i ciężar

Czytaj również: Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku.


Powierzchnia czynna kolektora Inisol DH200 SL to 1,92 m2, a kolektora Inisol CH250 SL 2,4 m2. Zespół dwóch kolektorów w pełni zaspokoi potrzeby przeciętnej rodziny na ciepłą wodę.

Kolektory Slim Line to obecnie jedna z ciekawszych propozycji rynkowych z uwagi na zminimalizowaną głębokość i ciężar. Sprawność kolektora Slim Line jest co prawda poniżej 80%, ale biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, jakim jest produkcja c.w.u, ta „strata” jest do przyjęcia w kontekście wielu innych zalet, w tym ceny – mówi Waldemar Matuszyński, Producy Manager z firmy De Dietrich Technika Grzewcza.


Kolektor jest dostarczany z aluminiowym absorberem powierzchniowym z powłoką selektywną, z wymiennikiem miedzianym typu „harfa”. Ma przezroczystą szybę z bezpiecznego szkła o grubości 3,2 mm i przezroczystości powyżej 91%. Obudowa kolektora jest wykonana z profilu aluminiowego, z rowkiem mocującym na obwodzie i aluminiową tylną pokrywą zamykającą.


Kolektory będą dostępne w sprzedaży w pakietach solarnych z podgrzewaczami lub bez nich, a także z regulatorami komunikującymi się z automatyką kotłową Diematic, dzięki czemu można zoptymalizować proces wytwarzania c.w.u poprzez ograniczenie wsparcia wytwarzania ciepłej wody przez kocioł.


Źródło: letPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Remont mieszkania Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Swoją drogą, przeglądałem ostatnio klej polimerowy i wygląda to sensownie – ktoś testował/próbował/używał? Zastanawiam się, jak się sprawdza na różnych powierzc...
  • Własna firma Liczba postów: 310 Grupa: Firmy budow... Kancelaria specjalizuje się w sprzedaży, skup zadłużonych spółek i likwidacji spółek, zapewniając pełną obsługę prawną oraz doradztwo biznesowe. Oferują równi...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 200 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
  • Instalacje SANITARNE I GRZEWCZE. Liczba postów: 48 Grupa: Firmy budow... Przy ostatniej realizacji przebudowy zaplecza sanitarnego w szkole szukaliśmy kabin, które będą trwałe, estetyczne i łatwe w utrzymaniu. Finalnie postawiliśmy n...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 357 Grupa: Firmy budow... A czy przykładowo wiecie już gdzie pozyskacie dobry beton? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym gdzie dokonac dla siebie na budowę taki...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19668 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >