Ciepły montaż okien
Budujesz dom, remontujesz mieszkanie? Zwróć uwagę na tzw. ciepły montaż okien. To najlepszy sposób na to by srogie zimy były niestraszne. No i oczywiście zachowanie dodatkowego grosza w twoim portfelu.
Czytaj dalej
Adam i Magda Nowiccy budują swój wymarzony dom. Choć niewielki, to jednak własny. Mimo trudnej sytuacji na rynku i tego, że przez 30 lat będą spłacać kredyt, młode małżeństwo jest zadowolone – wreszcie skończy się pomieszkiwanie u rodziców Adama. Po ostatnich dwóch latach, jeszcze lepiej rozumieją powiedzenie „ciasne, ale własne”. Za kilka tygodni dotrą do ważnego etapu budowy: stan surowy otwarty to najwyższy czas, by podjąć kilka istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór metody montażu okien. Nowiccy wiedzą już czego nie robić.
Czytaj również: Dekoracja okien przed nowym rokiem
Powszechnie stosowane w Polsce rozwiązanie, czyli osadzenie okien bez listwy podokiennej i zaizolowanie połączenia okna z murem jedynie przy pomocy piany poliuretanowej jest zwyczajnie złe. Powoduje ciągłe przeciągi (przewiewy) i sprawia, że gdy nad Wisłą mamy mroźny syberyjski wyż, to w wielu domach z powodu niskiej temperatury trzeba chodzić w co najmniej dwóch swetrach. Czasem nawet i w trzech. A i tak jest zimno. Bardzo ważne w montażu okien jest też rozmieszczenie punktów podparcia i kotwienia, co polscy „fachowcy” często robią nieprawidłowo.
Ciepły montaż – zabezpieczasz termoizolację
Szukając sposobu na profesjonalny montaż okien Nowiccy zetknęli się z pojęciem „ciepły montaż”. Najprościej można powiedzieć, że jest to zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed czynnikami atmosferycznymi z zewnątrz i wilgotnością z wewnątrz pomieszczenia. Wszystko po to, by zachowała swoje właściwości i nie ulegała degradacji, czyli by działała równie dobrze po latach dwóch, jak i dwunastu. Jednocześnie to metoda zwiększa szczelność całego połączenia, chroniąc budynek przed przemarzaniem, przedmuchami i mostkami termicznymi.
Dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne? Gdy do tej części ściany swobodny dostęp będzie miało wilgotne powietrze z wewnątrz pomieszczenia, a od zewnątrz przeniknie zimne powietrze, w środku skropli się wilgoć. Osuszenie tego trwa zazwyczaj tak długo, że warstwa izolacji (pianka PU) ulega zniszczeniu i traci swoje właściwości termiczne. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że gdy już raz się zacznie, proces ten będzie się nasilał, ponieważ penetracja zimna i wilgoci będzie rosła w miarę psucia się izolacji.
Czytaj również: Okno na wymiar bez reklamacji
By chronić przed wilgocią
Najważniejszą zasadą metody ciepły montaż jest „szczelniej od wewnątrz”. Ponieważ, tak jak wspomniano wyżej, to właśnie powietrze z pomieszczenia zawiera dużo więcej wody, warstwa ta musi być paroszczelna. Z kolei od zewnątrz stosuje się materiały przepuszczające parę. Takie rozwiązanie umożliwia kontrolowane wietrzenie całej spoiny, nie pozwalając jednocześnie na przenikanie czynników atmosferycznych i wdmuchiwanie zimnego powietrza do warstwy termoizolacyjnej.
- Budując dom, pierwszą sprawą o jaką warto zadbać już na etapie wznoszenia ścian, jest powierzchnia otworu okiennego, na której będzie stało okno. Ostatnia warstwa była wykonana z pełnego materiału (bez widocznych komór), tak aby można było stabilnie zakotwić dolną część okna, i przede wszystkim po to, by uzyskać gładką powierzchnię – tłumaczy Wojciech Kumpicki, Kierownik Działu Wdrażania Projektów Fabryki Okien Empol.
- O ile doklejenie folii do okna nie jest problemem, to przyklejaniu jej do muru powinniśmy poświęcić więcej uwagi. Aby system działał sprawnie, musi być szczelny. Szczególnie warstwa paroszczelna. Jeśli w dolnej części otworu okiennego powierzchnia nie tylko nie będzie gładka, ale będą w niej otwory, narażamy się na przewiewy i utratę ciepła, gdyż ciężko będzie tak przykleić folię, aby całkowicie zabezpieczyć naszą warstwę izolacji – dodaje ekspert od ciepłego montażu z Empolu.
Inwestując w ciepły montaż, oszczędzasz pieniądze
Przy planowaniu domu każda złotówka jest zazwyczaj oglądana dwa razy. Podobnie robią Nowiccy. Ciepły montaż w zależności od wielkości domu i liczby okien, to koszt od dwóch tysięcy (tysiąca) złotych w górę. Dom Adama i Magdy jest nieduży, tak więc będzie to ok. 2,5 (1,5) tys. zł. Mimo to decydują się na markowe materiały i doświadczoną ekipę, która metodę „ciepły montaż” stosuje od lat. Jednak są to pieniądze, które w perspektywie czasu się na pewno zwrócą. Choć na bilans cieplny wpływ ma bardzo wiele czynników, to wiadomo że szczelne okna to mniej utraconego ciepła i duże oszczędności na kosztach ogrzewania szczególnie podczas mroźnych zim.
Źródło: Empol / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Przy takiej instalacji korzystaliśmy z pomocy fachowców z firmy http://windowdesign.pl gdzie jednak mają odpowiednie narzędzia i większe umiejętności w tym zakresie więc robota sprawnie poszła.
Z tym doszczelnianiem to istotna sprawa bo wydaje się że można samemu wstawić okna, ale łatwo spartolić robotę. U mnie robotą zajęli się panowie z firmy http://famix.pl którzy odpowiednio zabezpieczyli całość instalacji.
Jeśli komuś pomoże moja rada, to polecam ciepły montaż. To naprawdę dużo daje i można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo ciepło tak nie ucieka. Dużo informacji znalazłem tutaj http://www.oknasolo.pl/poradnik/blog/cieply-montaz-okien-czy-warto.html bardzo fajnie opisali sam przebieg takiego montażu i jego zalety.
Wszystko jest ok. i taki montaż faktycznie potrafi pomóc, ale: trzeba użyć dobrych taśm, np. intra.biz.pl/_cieply_montaz.html, druga sprawa: nawet najlepsza taśma, jak będzie montowana przez osobę, która nie ma o tym pojęcia – nie da efektu. Trzeba mieć zaufanego budowlańca od takich spraw.