Co można wyczarować z kostki brukowej w naszym ogrodzie?

Co można wyczarować z kostki brukowej w naszym ogrodzie?

Ogród to miejsce, które powinno być nie tylko piękne, ale również praktyczne. Jednym z ważniejszych elementów, które warunkują jego funkcjonalność są ścieżki. To one wyznaczają ważne punkty komunikacyjne oraz dzielą nasz ogród na poszczególne strefy. Za ich pomocą możemy nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowy styl i charakter, co zależy głównie od nawierzchni, którą wybierzemy. Poniżej podpowiadamy co możemy uzyskać i jak rozplanować ścieżki ogrodowe tworząc ich nawierzchnie z kostki brukowej. Czytaj dalej

 

Dlaczego kostka brukowa w ogrodzie?

Największą zaletą zastosowania kostki brukowej do budowy ścieżek ogrodowych jest jej trwałość, łatwość użytkowania oraz duże możliwości aranżacyjne. - Szeroki wybór nieregularnych kształtów i różnorodnych formatów pozwala nam tworzyć linie proste, obłe i mocno łukowate. Dzięki temu alejki mogą przebiegać dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy na etapie projektu. Utwardzona nawierzchnia z kostki brukowej nada naszemu ogrodowi bardziej formalny charakter i będzie łatwiejsza w użytkowaniu – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.


co można wyczarować z kostki brukowej w ogrodzie

 Kostka brukowa a styl ogrodu

Styl, jaki chcemy nadać naszemu ogrodowi, silnie determinuje rodzaj oraz wielkość materiału, który wykorzystamy. Drobne kostki świetnie sprawdzą się na ścieżkach w ogrodach o stylu romantycznym i rustykalnym, gdzie panuje asymetryczna swoboda połączona z różnorodną roślinnością. Duże formaty z kolei, idealnie pasują do aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Będą idealnie komponować się z symetrycznie posadzonymi iglakami. Zwolennicy tego typu rozwiązań mogą wybrać kostkę w kolorze szarym, czarnym lub białym w wersji płukanej. Kostki płukane tworzą efekt nowoczesnych przestrzeni, wzbogacony o delikatnie połyskującą w słońcu powierzchnię.

 

Czytaj również: Płukana kostka brukowa - inspirowana architekturą organiczną


ścieżki ogrodowe z kostki brukowej aranżacja

  Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w ogrodzie

Przygotowanie projektu rozmieszczenia alejek z kostki brukowej w ogrodzie, ma na celu przede wszystkim ułatwienie komunikacji pomiędzy najczęściej odwiedzanymi miejscami takimi jak altanka, grill, garaż, punkt widokowy czy plac zabaw dla dzieci. Aby wyznaczyć najbardziej praktyczne i funkcjonalne ścieżki, warto zaczekać z układaniem nawierzchni, aż do momentu, gdy zostaną wytyczone w naturalny sposób przez użytkowników ogrodu. Posłuży nam to jako pierwowzór przyszłych alejek z kostki brukowej. Po określeniu przebiegu ciągów komunikacyjnych, przystępujemy do wykonania korytowania, czyli usuwania gruntu rodzimego w wytyczonym miejscu.

 

 Podbudowa

Jeżeli wiemy, z czego chcemy wykonać naszą nawierzchnię i którędy ma ona przebiegać, to już połowa sukcesu. Kolejnym ważnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej podbudowy. Najlepiej jeśli będzie ona miała 3 warstwy:


  • warstwa drenująca (tłuczeń lub gruz; grubość zależy od gruntu rodzimego, minimum 15 cm)

  • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)

  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

 

Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasza kostka ulegnie przemieszczeniu np. w czasie mrozów. Powierzchnia ścieżki powinna nieco przewyższać poziom trawnika. W sytuacji zastosowania obrzeży musimy pamiętać, by były one osadzone niżej, niż powierzchnia ścieżki o około 2-3 cm. W innym przypadku będą blokować spływ wody opadowej. Wierzchnia warstwa bruku powinna zostać zafugowana kruszywem o drobnej frakcji, czyli np. piaskiem rzecznym lub piaskiem kwarcowym.

 

Czytaj również: Brukowanie dużych powierzchni


Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 332

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >