Co na ogrzewanie podłogowe? Parkiet dwuwarstwowy!
Jesteście w trakcie budowy domu? A może właśnie zdecydowaliście się na gruntowny remont z wymianą instalacji grzewczej w roli głównej? Nowoczesne domy coraz częściej wyposażane są w ogrzewanie podłogowe.
Czytaj dalej
To rozwiązanie pozwala na całkowite wyeliminowanie z wnętrz widocznych elementów instalacji (od rur do kaloryferów), ułatwia utrzymanie pomieszczeń w czystości (brak kaloryferów oznacza... brak kurzu na nich!) oraz zdecydowanie podnosi komfort mieszkańców.
Podłogówka jest również efektywniejsza od tradycyjnych instalacji grzewczych i sprawia, że ciepło równomiernie rozkłada się w pomieszczeniach. Wybór ogrzewania podłogowego wymaga jednak od inwestorów wybrania odpowiedniego sposobu wykończenia podłogi, takiego, które będzie dobrze współpracować. Wśród kilku dopuszczalnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje parkiet dwuwarstwowy.
Ogrzewanie podłogowe a współczynnik przewodzenia ciepła
Współczynnik przewodzenia ciepła to jedna z właściwości fizycznych każdego materiału. Jest ona niezwykle ważna w kontekście materiałów izolacyjnych, których zadaniem jest zatrzymywanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynków mieszkalnych - im niższy jest współczynnik, tym dany materiał efektywniej będzie zatrzymywał ciepło. Przepływ ciepła przez różne materiały jest również istotnym parametrem produktów, za pomocą których planujemy wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku szukamy materiałów, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Najwyższe parametry osiągają podłogi kamienne i ceramiczne, a także beton (stosowany bez dodatkowych wykończeń we wnętrzach industrialnych czy loftowych). Kiepskim przewodzeniem ciepła charakteryzuje się zdecydowana większość paneli laminowanych, ale również lite drewno. Choć tutaj należy podkreślić, że istnieją dość spore różnice między gatunkami drzew - gorzej wypada świerk i sosna, a nawet dwukrotnie lepiej od nich dąb. Czy to oznacza, że chcąc zainwestować w ogrzewanie podłogowe musimy pożegnać się z marzeniem o pięknej, drewnianej podłodze? Absolutnie nie! Parkiet dwuwarstwowy jest cieńszy od klasycznych podłóg drewnianych i może być z powodzeniem stosowany na podłogówkę, gwarantując równomierny przepływ ciepła do powietrza w pomieszczeniu.
Czytaj również: Naturalny i bezpieczny skład nowoczesnych biopodłóg
Parkiet dwuwarstwowy Kaczkan
ProParkiet to innowacyjna propozycja od firmy Kaczkan, łącząca w sobie wszystkie zalety drewna z łatwością i szybkością montażu paneli. Dzięki specjalnej konstrukcji oraz odpowiedniej grubości każdej klepki - proParkiet jest świetnym sposobem na wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Pojedyncza klepka parkietu składa się z dwóch warstw: górnej (wykonanej z szlachetnego drewna dębowego) oraz dolnej (wykonanej z podkładu liściastego lub iglastego). Obie warstwy połączone są specjalnym, elastycznym klejem, a grubość gotowej klepki nie przekracza najczęściej 15 mm - parkiet dwuwarstwowy jest nawet dwukrotnie cieńszy niż klasyczna podłoga drewniana (jej grubość mieści się zazwyczaj w granicach 1 - 1,5 cm).
W kontekście stosowania proParkietu na ogrzewanie podłogowe bardzo ważny jest również fakt, że klepki są całkowicie wykończone już na etapie produkcji. Klepki są kilkukrotnie lakierowane lub olejowane (w zależności od kolekcji) oraz utwardzane UV. Zastosowanie najwyższej jakości lakierów i olejów pozwala podnieść trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne parkietu oraz zminimalizować ryzyko wysychania czy pękania podłogi podczas użytkowania.
Parkiet dwuwarstwowy może być użytkowany bezpośrednio po montażu i nie wymaga już żadnych dodatkowych prac wykończeniowych. Oznacza to, że w tej zwartej i niezwykle eleganckiej podłodze znajdują się naturalne, niewielkie szczeliny (pomiędzy klepkami), które pozytywnie przekładają się na efektywność podłogówki, gwarantując odpowiedni przepływ ciepła do pomieszczenia.
Parkiet dwuwarstwowy firmy Kaczkan dostępny jest w kilkunastu pięknych wybarwieniach oraz trzech obróbkach/wykończeniach (fazowanie, szczotkowanie, efekt piły). Na ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdza się zarówno podłoga olejowana, jak i podłoga lakierowana.
Czytaj również: Jakie podłogi będą najchętniej wybierane przez architektów wnętrz w 2019 r.?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?