Co należy do obowiązków właściciela domu?
Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń. Na co zatem powinien zwracać szczególną uwagę właściciel domu jednorodzinnego?
Czytaj dalej
Właściciel domu jednorodzinnego jest zobowiązany samodzielnie dbać o stan swojego domu wraz z systematycznym przeprowadzaniem jego przeglądów. Powinien pilnować, aby dom był w dobrym stanie technicznym, instalacje działały bez zarzutu, a wszelkie usterki były usuwane jak najwcześniej. Taka jest rola dobrego gospodarza, który dba o swoją własność oraz jej otoczenie.
Czytaj również: Jak wykończyć poddasze?
Przeglądy – to podstawa
Podstawowym obowiązkiem dobrego gospodarza jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Prawo budowlane (art.62) określa obowiązki właścicieli budynków jednorodzinnych w zakresie przeprowadzania, co najmniej raz w roku, kontroli stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych), a przynajmniej raz na pięć lat generalnego przeglądu stanu technicznego budynku i związanych z nim instalacji. Jednakże dobrą praktyka jest przynajmniej dwa razy w roku – jesienią (przed zimą) i wiosną (po zimie) sprawdzenie stanu trwałych, zewnętrznych elementów domu, takich jak: ściany i elewacja, rynny, pokrycie dachu, komin oraz wszelkich połączeń między nimi.
Ściany i elewacja
Elewacja domu to jego swoista wizytówka, ale przede wszystkim ochrona murów przed wpływem czynników atmosferycznych. Tynk zewnętrzny narażony jest nie tylko na zmienne warunki pogodowe, ale również na uszkodzenia mechaniczne czy działanie drobnoustrojów. Już na etapie budowy domu należy dokładnie przestrzegać zasad tynkowania, a następnie konserwacji aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów z trwałością elewacji.
- Ściany z betonu komórkowego Ytong umożliwiają zastosowanie tynków różnego rodzaju - od tynków cementowych, cementowo-wapiennych, aż po tynki cienkowarstwowe silikatowe, czy mineralne o dobrej paroprzepuszczalności. Innym rozwiązaniem może być też pokrycie ściany okładziną drewnianą, drewnopodobną, ceramiczną lub kamienną. Niezależnie jednak od tego z jakiego rozwiązania skorzystamy, trzeba dbać o stan elewacji, pamiętając o jej konserwacji i systematycznym czyszczeniu – mówi Dominik Karwas, doradca serwisowy Ytong Silka.
Mycie elewacji nie jest zadaniem trudnym. Sposób czyszczenia należy dopasować do rodzaju elewacji i stopnia jej zabrudzenia. Zwykle wystarczy woda pod ciśnieniem i szczotka. Gdy zabrudzenia są trudniejsze do usunięcia można użyć odpowiedniego detergentu. Innym sposobem na przedłużenie żywotności elewacji jest jej systematyczne malowanie, pamiętając o właściwym doborze farby do danego rodzaju tynku.
Czytaj również: Montowanie okien i drzwi jesienią oraz zimą
Rynny
Dbałość o prawidłowy stan instalacji odprowadzających wodę, takich jak rynny czy rury spustowe jest również bardzo istotna.
- Nieoczyszczone jesienią rynny nie będą dobrze odprowadzały z dachu wody deszczowej, a ona może spowodować zamakanie elewacji, a dalej uszkodzenie murów – mówi Dominik Karwas, doradca serwisowy Ytong Silka.
Źle oczyszczone lub nieoczyszczone rynny to także częsty powód trwałych uszkodzeń elementów orynnowania, a nawet naruszenia konstrukcji dachowej w okapie.
Czytaj również: Kilka rad dla indywidualnych inwestorów budujących dom
Pokrycie dachu
Przeglądów wymaga także pokrycie dachu, nawet jeśli wykonane jest solidnie i dokładnie. Warto sprawdzić, czy obróbki kominowe nie są poluzowane i nie wykruszył się uszczelniający je silikon. Powstałe usterki należy natychmiast wyeliminować, aby nie doszło do rozszczelnienia pokrycia oraz dalej zawilgocenia poddasza bądź zniszczenia elewacji budynku. Należy też przyjrzeć się newralgicznym punktom dachu, czyli wszelkim połączeniom z kominami, lukarnami, koszami i zlewniami dachowymi. O dachu nie możemy zapominać również zimą. Obowiązkiem każdego właściciela jest usuwanie śniegu, sopli oraz nawisów śnieżnych z dachu. Art. 61 pkt 2 ustawy prawo budowlane nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości. Zgodnie z nim, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia (m.in.) intensywnych opadów atmosferycznych. Ustawodawca zapisał obowiązek dbania o należyty stan techniczny każdego obiektu budowlanego, czyli także budynków prywatnych.
Czytaj również: Jak bardzo szybko sprawdzić stan ocieplenia?
Kominy
Systematycznej kontroli i czyszczeniu wymaga również kominy. Prawo budowlane nakłada obowiązek przeglądu przewodów kominowych przynajmniej raz w roku. Najlepszym momentem, aby dokładnie sprawdzić i wyczyścić przewody jest okres przed sezonem grzewczym. Kontrolę przeprowadza kominiarz albo inna osoba z właściwymi uprawnieniami, która sporządza odpowiedni protokół. Natomiast po każdym oczyszczeniu przewodów kominowych powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie tych prac. W przypadku pożaru mamy dowód np. dla firmy ubezpieczeniowej, że dołożyliśmy wszelkich starań i należycie dbamy o przewody kominowe.
Czytaj również: Jak budować tanio?
Kocioł centralnego ogrzewania
Regularna kontrola kotłów centralnego ogrzewania jest niezbędna do ich sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania. Wpływa również na niższe koszty eksploatacji bieżącej, gdyż wyczyszczona i sprawna instalacja osiąga wyższą sprawność energetyczną, zużywa mniej paliwa. Koszt przeglądu będzie również zdecydowanie niższy niż pokrycie kosztów ewentualnych usterek czy awarii.
– Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinniśmy systematycznie dokonywać przeglądów technicznych kotłów grzewczych w naszych domach. Oprócz tego zadbajmy także o jego konserwację, czyszczenie czy wymianę niezbędnych podzespołów, np. filtra olejowego czy wodnego. Pamiętajmy, że w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania musimy zapewnić dopływ powietrza z zewnątrz do pomieszczenia z kotłem, a kubatura pomieszczenia, przy instalacji kotła gazowego, nie może być mniejsza niż 8m3 - mówi arch. Joanna Kosewska z warszawskiej firmy Projekt i Dom, ekspertka budowy Ytong Silka.
Sprawnie działający kocioł oznacza też zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu zawartych w spalinach. Kontroli kotła c.o. powinna dokonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
Otoczenie domu
Właściciele nieruchomości nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mają obowiązek dbać także o stan otoczenia domu i porządek na posesji, a także wokół niej. Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (śniegu, lodu i sopli także z własnego dachu i innych elementów znajdujących się na posesji). Za brak porządku przed posesją grożą sankcje o charakterze administracyjnym i karnym. Znacznie poważniejsza jest jednak odpowiedzialność cywilnoprawna właściciela posesji. Odpowiada on bowiem za szkody poniesione przez osoby trzecie wskutek zdarzeń spowodowanych nieuprzątnięciem terenu wokół jego nieruchomości.
Czytaj również: Świadczenie usług budowlanych
Ważna jest dokumentacja
Właściciel domu powinien do końca użytkowania domu przechowywać niezbędną dokumentację domu, czyli: pozwolenie na budowę, projekt budowalny oraz wszystkie protokoły odbioru częściowych i końcowych, dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w trakcie robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi, pozwolenie na użytkowanie oraz dokumenty z przeglądów. Kompletna dokumentacja jest niezwykle istotna, gdyż będzie wymagana na wypadek kontroli nadzoru budowlanego, a także gdy chcemy na posesji wprowadzać zmiany bądź podczas sprzedaży domu.
Nasz nowy dom, od pierwszego dnia zamieszkania, potrzebuje zainteresowania. Właśnie wtedy zaczyna się czas próby dla domu. By wypadła ona jak najlepiej, a on sam służył długo i bezawaryjnie, od samego początku zadbajmy o komfort budowy, a następnie mieszkania. Już w trakcie budowy należy pomyśleć o użyciu jak najlepszych materiałów budowlanych oraz prawidłowym wykonawstwie. Wznosić poszczególne elementy zgodnie ze sztuką, a także nie bać się korzystać z rad, pomocy i szkoleń doradców budowlanych. Pomocna jest rozbudowana sieć doradców i ekspertów oraz liczne szkolenia (również na placu budowy).
Źródło: Omega Communication / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ekologiczne i bezpieczne profile z recyklingu Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... ASMA Poland specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu poliuretanów i technologii dla przemysłu. W ich ofercie znajdziesz produkty, które wyróżni...
- Winda z panelem dotykowym czy klasycznymi przycisk... Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Firma Windy Raczkowski https://www.windy-raczkowski.pl/ oferuje kompleksowe usługi w zakresie montażu, konserwacji i modernizacji urządzeń dźwigowych. Dzięki ic...
- Czas na remont Liczba postów: 136 Grupa: Budowa i re... Czy kontener na gruz od Zamów-Kontener ze Szczecina https://zamow-kontener.pl/zachodniopomor skie/wywoz-gruzu-szczecin-2/ jest dostosowany do usuwania odpadów po...
- Podatki Liczba postów: 61 Grupa: Moja budowa Jeżeli potrzebujecie doradztwa z zakresu prawa lub podatków, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę kancelarii Ziobrowski Tax&Law - rejestrac...
- Narzędzia ręczne: Wkrętaki Felo Ergonic z serii 40... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Kompletując narzędzia ręczne, jak i elektronarzędzia do realizacji prac budowlanych i wykończeniowych to warto sprawdzić ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-m...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
do obowiązków właściciela domu należy dbanie o porządek w domu i w ogrodzie polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy klei farb pap pianek gipsów betonów silikonów klei silikonowych dodatków do aranżacji wnętrz czajników młotków i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl