Co położyć na podłogę? Deska, płytki czy panele?

Co położyć na podłogę? Deska, płytki czy panele?

Podczas projektowania wystroju wnętrza należy zwrócić szczególną uwagę na podłogę. Nie tylko stanowi ona tło dla mebli i innych sprzętów. W dużym stopniu definiuje charakter całego pomieszczenia, określając wstępnie jego kolorystykę oraz styl. Jednocześnie należy do najbardziej stałych elementów wyposażenia, które przez wiele lat pozostają niezmienne, nawet mimo remontów i działań mających odświeżyć wygląd mieszkania. Dlatego tak ważną kwestią jest to, co na podłogę zostanie położone — klasyczne drewno, płytki, czy nowoczesne panele. Czytaj dalej

 

Naturalne drewno na podłogę – za i przeciw

Drewniana podłoga w postaci desek lub parkietu to klasyczne, a jednocześnie najbardziej ponadczasowe rozwiązanie dla rozmaitych pomieszczeń. Najczęściej bywa wybierane na podłogę w salonie lub sypialni, czyli tam, gdzie istotna jest powierzchnia „ciepła w dotyku”, zapewniająca przyjemny mikroklimat.


Zaletą drewna jest jego trwałość. Podłogi zeń wykonane mogą być łatwo poddawane renowacji za pomocą takich zabiegów jak cyklinowanie czy lakierowanie. Pojedyncze deski lub klepki parkietu mogą być też łatwo wymienione w przypadku uszkodzenia. Dzięki temu nawet bardzo zaniedbanej drewnianej podłodze można przywrócić pierwotny blask i świeży wygląd.


Co położyć na podłogę? Deska, płytki czy panele?Fot. komfort.pl

Czytaj również: Biopodłogi i panele winylowe - estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości podłogi


Decydując się na podłogę z drewna, należy pamiętać, że z biegiem czasu może ono delikatnie zmieniać swój odcień. Dotyczy to zarówno jego tradycyjnych rodzajów, takich jak dąb czy buk, jak i gatunków egzotycznych. Najczęściej staje się ono nieco ciemniejsze na skutek oddziaływania światła słonecznego.


Drewno wytrzymuje większe obciążenia niż panele podłogowe. Stanowi doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Z drugiej strony, wymaga regularnej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich preparatów, które pozwolą mu zachować elegancki wygląd.


Panele podłogowe — klasyczne i winylowe

Imitujące drewno lub inne materiały panele podłogowe od lat stanowią jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Dostępne są w niezwykle szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu z łatwością można znaleźć produkt pasujący do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Jednocześnie jest to bardzo zróżnicowana grupa produktów, różniących się między sobą m.in. sposobem wykończenia oraz materiałem, z którego zostały wykonane. To z kolei oznacza, że można kłaść je nie tylko w pokojach, ale i na podłogę w kuchni, łazience lub przedpokoju. W tego typu pomieszczeniach szczególnie dobrze sprawdzą się nowoczesne panele winylowe. Są one bowiem odporne na wilgoć oraz rozmaite czynniki mechaniczne. 


To, jakie panele podłogowe wybrać, zależy od konkretnych warunków panujących w danym wnętrzu. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z takimi parametrami jak grubość, klasa ścieralności oraz materiał. Grubsze modele o wyższej klasie ścieralności to najtrwalsze panele, które sprawdzą się np. w salonie czy pokoju dziecięcym. Z kolei panele winylowe do kuchni czy łazienki zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie uległy uszkodzeniu na skutek kontaktu z wodą. Tego rodzaju kwestie techniczne należy wziąć pod uwagę również, dobierając panele na ogrzewanie podłogowe, które nie ulegną wypaczeniu na skutek wyższej temperatury. 


Płytki podłogowe – kiedy po nie sięgnąć?

Panele winylowe na podłodze w kuchni lub łazience są stosunkowo nową koncepcją. Największą popularnością w tych pomieszczeniach nadal cieszą się klasyczne płytki. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości oraz nie wymagające specjalistycznej konserwacji. Oprócz tego dostępne są w wielu wariantach, różniących się zarówno kolorystyką i wzorami, jak i rodzajem wykończenia i materiałem.


Podobnie jak w przypadku paneli, podczas wybierania płytek należy zwrócić szczególną uwagę na grubość, klasę ścieralności oraz twardość, a także dobranie ich do miejsca, w których mają się docelowo znaleźć. To, co idealne na podłogę do łazienki, niekoniecznie bowiem sprawdzi się w salonie lub przedpokoju.


Wadą płytek jest wrażenie „chłodnej posadzki”. Może być ono jednak wyeliminowane dzięki ogrzewaniu podłogowemu. Z kolei w upalne, letnie dni powierzchnia, której temperatura jest o kilka stopni niższa w porównaniu do otoczenia, może przynosić prawdziwą ulgę.

 

Czytaj również: Farma fotowoltaiczna — dlaczego warto?


Współcześnie płytki stosowane są nie tylko w łazienkach i kuchniach. Również salon jest miejscem, w którym często można spotkać eleganckie gresy lub kafle imitujące naturalny kamień bądź drewno. Te ostatnie bywają wybierane jako alternatywa dla paneli lub desek podłogowych.


Co najlepiej położyć na podłogę? Zależy to przede wszystkim od pomieszczenia i panujących w nim warunków, ale i oczekiwań oraz potrzeb domowników. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą w salonie podłóg lub sklepie budowlanym. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać idealne rozwiązanie dla każdego wnętrza.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • aranżacja sypialni Liczba postów: 535 Grupa: Najnowsze t... Jeśli zależy Wam na udanym poranku w sypialni, to warto zacząć go od przygotowania kawy w dobrze urządzonej kuchni :) https://meblemibu.pl/kuchnie-na-wymia r-gda...
  • Ściany w nasyconej palecie barw jesieni Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
  • Oświetlenie do domu Liczba postów: 73 Grupa: Ciekawe pom... Preferuję naturalne oświetlenie, dlatego oprócz konwencjonalnych źródeł światła używam naturalnych świec. Dodają romantyzmu i komfortu każdemu pomieszczeniu. Sz...
  • kamień dekoracyjny na ścianie Liczba postów: 34 Grupa: Porady i op... W ramach poszerzania świadomości ekologicznej firma wprowadziła do oferty dekoracyjne elementy do wnętrz, które są wytwarzane z recyklingowanych materiałów. Każ...
  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 449 Grupa: Porady i op... Ja uważam, że warto korzystać z usług projektantów wnętrz. Od rozplanowania umeblowania itd. zależy nasz późniejszy komfort korzystania z domu/mieszkania, więc....

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 288

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >