Co robić, gdy w koparce awarii ulegnie siłownik hydrauliczny?
O tym, że koparka to niezawodna maszyna do robót ziemnych, wiedzą nawet mali chłopcy, którzy już w piaskownicy kopią nią dziury w ziemi. Rzeczywiście, zapotrzebowanie na usługi koparek, minikoparek, czy koparek gąsienicowych nieustannie wzrasta. W czasach intensywnego rozwoju infrastruktury, sprzęt, którego głównym celem jest oddzielenie urobku od gruntu a także przewóz materiałów sypkich, jest niezastąpiony. Firmy coraz częściej poszerzają swoje oferty o usługi związane z pracą koparek, a młodzi ludzie chętniej wykonują kursy na koparko- ładowarki. Niestety, nawet niezastąpione maszyny budowlane ulegają awarii. Chociaż koparki są źródłem pokaźnych dochodów, musimy być świadomi, że wymiana zepsutej części to niemały wydatek.
Czytaj dalej
Dlaczego zdarzają się awarie maszyn budowlanych?
To, czy maszyna ulegnie awarii, a raczej jak długo będzie pracować bez żadnych przeszkód, zależy przede wszystkim od posiadacza sprzętu. Ale nie zawsze. Zdarza się, że błędy związane z montażem maszyn dostrzegalne są już na etapie produkcyjnym. Niewłaściwy materiał lub złe wykonanie podzespołów – to przyczyny późniejszych komplikacji. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca przechowywania koparek, minikoparek i koparek gąsienicowych oraz innych maszyn budowlanych. Często producenci zalecają przestrzeń klimatyzowaną, pozbawioną nadmiaru pyłów.
Czytaj również: Poszukujesz części samochodowych? Witamy w AUTODOC!
Kiedy sprzęt nie jest przechowywany we właściwym miejscu (np. magazyn) awarii ulegają układy elektryczne. Wielu operatorów uważa, że koparka od koparki niczym się nie różni. Mając takie przeświadczenie, zapominamy o podstawie – zapoznaniu z instrukcją obsługi. Może to wydawać się śmieszne, ale w konsekwencji jest jedną z przyczyn awarii, bo w efekcie nie obsługujemy sprzętu poprawnie albo maszyna nie jest dostosowana do warunków, w jakich chcemy nią pracować.
Nieodpowiednia eksploatacja jako najczęstsza przyczyna awarii koparki
Można winę zrzucić na warunki atmosferyczne, błędy produkcyjne, jednak każdy mechanik wie, że najczęstszym powodem awarii koparek jest nieodpowiednie użytkowanie. Błędów popełniamy wiele. Błędów, za które później możemy słono zapłacić. Bardzo często maszyna jest na przykład przepracowana. To normalne, że na budowie pracy jest dużo, lecz każdy sprzęt zasługuje na odpoczynek. Naprężając napęd i przegrzewając układy, prędzej czy później (w tym przypadku raczej prędzej) spowodujemy awarię.
Odpowiednie konserwowanie to nie tylko powód do dumy, ale również jedna z metod na bezawaryjny sprzęt. Smarując w prawidłowy sposób miejsca styku poszczególnych części koparki mamy pewność, że zapewnimy jej maksymalną trwałość i niezawodność. Warto również pamiętać, że decydując się na wymianę części, zaleca się zakup produktów oryginalnych lub certyfikowanych. Kupując i użytkując maszynę budowlaną nie można zapomnieć o regularnej diagnostyce. Specjalne urządzenia za pomocą promieni RTG i ultradźwięków potrafią wykryć konieczność remontu, zanim będzie za późno.
Awaria siłownika hydraulicznego – co robić?
Siłownik hydrauliczny, inaczej znany jako silnik hydrostatyczny, należy do układu hydraulicznego koparki. Jest to niezbędny element maszyny budowlanej, a zarazem jeden z elementów najczęściej ulegających awarii. Cały układ hydrauliczny ma podobne rozwiązania w każdej maszynie zastosowanej w branży budowlanej. Jednak producenci, chcąc ulepszyć swój sprzęt, proponują różnorodne usprawniania, które często powodują problemy mechanikom.
Pocieszający jest fakt, że nawet siłownik hydrauliczny daje wcześniejsze znaki, że dzieje się coś niedobrego. Zatrzymanie pracy maszyny, nadmierny hałas wydobywający się z pomp, nietypowe skoki ciśnienia, wycieki płynów, wibracje, grzechoty, stukanie silnika – to najczęstsze objawy, które jak najszybciej trzeba skonsultować z fachowcem. Jeśli chcemy uniknąć największych kosztów związanych z zakupem nowego silnika, musimy działać przez chwilę zapominając o korzyściach materialnych związanych z ciągłą pracą naszej koparki i zdecydować się na przegląd.
Zakup czy regeneracja siłownika?
Wcześniejsze wykrycie objawów, zaprzestanie prac maszyną i pomoc mechaników to sposób na uniknięcie najwyższych wydatków. W skrajnym przypadku trzeba bowiem kupić nowy siłownik hydrauliczny, co wiąże się z dużymi kosztami. Można jednak tego uniknąć, oddając w porę ten komponent do regeneracji. W Polsce istnieją firmy specjalizujące się w naprawach, a przede wszystkim regeneracji siłowników hydraulicznych.
Hydrotop z Sierpc to nie tylko producent oferujący elementy hydrauliki siłowej, ale przede wszystkim firma proponująca usługi (remonty i regeneracje) na najwyższym poziomie. Jednego możemy być pewni: zakup nowego siłownika to ostateczna propozycja, którą w razie potrzeby zaoferuje pracownicy firmy Hydrotop. Natomiast jeśli jest to tylko możliwe, z pewnością poleci regenerację eksploatowanej części, co pozwoli uniknąć nadmiernych kosztów. Koparka musi być dokładnie zdiagnozowana, aby jednoznacznie określić przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania siłownika hydraulicznego. Pomiar ciśnienia, przecieków, przepływu to podstawowe obserwacje podczas kontroli w serwisie. Czasami wystarczy, że mechanik zmieni pompę, a koparka ponownie może rozpocząć swoje prace. Dlatego ufajmy tylko sprawdzonym, wyspecjalizowanym warsztatom.
Czytaj również: Sprzęt i maszyny budowlane dobrze zabezpieczone w sezonie zimowym
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własna firma Liczba postów: 286 Grupa: Firmy budow... Jeżeli są tutaj osoby, które mają problemy związane ze swoją firmą, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie firmę DEBERG - zadłużona spółka co grozi....
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...