Co robić kiedy farba odchodzi od ściany?
Łuszcząca się, odchodząca od powierzchni ściany farba to duży minus w estetyce wnętrza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wilgoć lub nieprawidłowe przygotowanie podłoża przed malowaniem.
Czytaj dalej
Im szybciej zauważymy problemy tym lepiej. Jeśli już na etapie malowania zaobserwujemy nietypowe właściwości farby należy zastanowić się co może być tego przyczyną. Najczęściej winę ponosi źle przygotowane podłoże.
Rozwiązanie tymczasowe
Jeśli zauważyliśmy, że farba zaczyna odchodzić od ściany warto wyciąć ten fragment nożykiem tapetowym i usunąć ze ściany aż do miejsca prawidłowego styku farby ze ścianą. Po wycięciu uszkodzonego fragmentu pozostaną nierówności, które należy wypełnić. Do tego celu możemy użyć gotowej masy szpachlowej. Zazwyczaj potrzeba jej niewiele i nawet opakowanie 1,5kg z powodzeniem wystarczy. Bezpośrednio po usunięciu warstwy farby powierzchnię należy oczyścić i zagruntować stosując preparat zalecany przez producenta farby, którą była pomalowana ściana. Zanim rozpoczniemy dalsze działania z powierzchni musimy pozbyć się kurzu i nieczystości. Jeśli mamy już "czystą" ścianę należy ja zagruntować tzn. nałożyć na jej powierzchnie odpowiednią substancję - grunt, najlepiej za pomocą pędzla - w takim sam sposób jak w przypadku malowania. Po oczyszczeniu i zagruntowaniu należy rozprowadzić szpachelką niewielką ilość gładzi w nierównościach. Czekamy do momentu wyschnięcia masy szpachlowej i szlifujemy ją gęstym papierem ściernym lub siatką uprzednio okrywając lub usuwając najbliższe meble. Jeśli już uzyskamy gładką powierzchnię ponownie należy ją oczyścić i zagruntować. Po zagruntowaniu przychodzi czas na pomalowanie naprawionej powierzchni. Po zakończeniu malowania odcień farby będzie się w pewnym stopniu różnił od pozostałej części ściany, jednak po kilku dniach różnica będzie już znikoma lub nawet niezauważalna.
Rozwiązanie na dłużej
Tak naprawdę jedynym solidnym rozwiązaniem w przypadku odchodzącej od ściany farby jest jej całkowite usunięcie. Każde inne rozwiązanie będzie tylko tymczasowe, ponadto jeśli farba odchodzi w jednym miejscu to najpewniej w niedługim czasie powtórzy się to również w innych, co może przysporzyć nam więcej pracy niż pomalowanie od razu całego mieszkania.
Najgorszym scenariuszem jest duża ilość wilgoci na ścianie. Bez jej usunięcia nie ma sensu rozpoczynać malowania. W takiej sytuacji należy użyć pochłaniaczy wilgoci i wysuszyć ściany. W bardziej optymistycznej wersji przyczyną odchodzenia farby z powierzchni ścian jest źle przygotowane podłoże. Usuwamy możliwie jak największą warstwę starych farb po czym czyścimy ich powierzchnię - warto użyć do tego celu odkurzacza oraz wilgotnej gąbki, którą często należy płukać minimalizując w ten sposób ewentualne rozprowadzanie brudu. Należy także przetestować przyczepność podłoża. Można do zrobić naklejając kawałki taśmy malarskiej w losowych miejscach po czym oderwać je energicznym ruchem. Jeśli na klejącej stronie taśmy nie ma fragmentów starej farby możemy przejść do dalszego etapu. Zdarza się, że po zeskrobaniu farby powierzchnia ściany jest bardzo nierówna i należy to poprawić. Do tego celu możemy zastosować gotowe masy szpachlowe, a w przypadku dużych odprysków czy wykruszenia sporej warstwy tynku do ich wypełnienia należy użyć gipsu. Po wyschnięciu zapraw należy zagruntować powierzchnię ściany odpowiednim preparatem zalecanym przez producenta farby. Dzięki temu powierzchnia ściany będzie charakteryzowała się lepszą przyczepnością dla farby. Gruntowanie ścian ma jeszcze jedną zaletę - zmniejsza chłonność podłoża, a co za tym idzie zużycie farby. Po wyschnięciu gruntu możemy już zacząć malowanie.
Czytaj również: Zanim chwycisz za pędzel… przygotuj się do malowania
Wskazówki
W trakcie malowania najlepiej unikać przeciągów. Powodują one zbyt szybkie schniecie farby i możemy nie zdążyć równomiernie jej rozprowadzić.
Temperatura w pomieszczeniu również ma znaczenie. Malowanie powinno odbywać się w warunkach zalecanych przez producenta. Nie są to warunki trudne do spełnienia i zazwyczaj tolerancja temperatury pracy mieści się w zakresie od +5 do +30 stopni.
Wskazane jest wietrzenie pomieszczenia, dzięki czemu łatwiej odprowadzimy wilgoć wydzielaną w trakcie nakładania farby.
Warto używać farb dobrej jakości, ponieważ w przypadku produktów niepewnych może zadziałać zasada "im taniej tym drożej".
W trakcie malowania nie robimy dłuższych przerw ponieważ miejsce połączenia powłok nakładanych w różnym czasie będzie widoczne.
Należy zapewnić sobie odpowiednio silne oświetlenie, aby kontrolować dokładność rozprowadzania farby, jednocześnie oświetlenie nie powinno wytwarzać zbyt dużej ilości ciepła ponieważ spowoduje to nierówne schnięcie malowanej powierzchni.
Nakładanie drugiej warstwy farby rozpoczynamy po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W innym przypadku nakładanie kolejnej warstwy spowoduje rozmazanie powierzchni. Czas schnięcia powłoki to około 2 godziny.
W przypadku dłuższych przerw w malowaniu należy zabezpieczyć farbę i narzędzia przed zaschnięciem. Wiadro należy zamknąć, a narzędzia umyć.
Taśmy malarskie odklejamy od razu po zakończeniu malowania. Usuniecie ich w późniejszym czasie będzie o wiele bardziej kłopotliwe.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 192 Grupa: Najnowsze t... Meble na wymiar doskonale sprawdzają się w niestandardowych przestrzeniach, takich jak małe mieszkania i poddasza ze skosami. Jeżeli szukacie sprawdzonego produ...
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...