Co sprawdzić przed odbiorem mieszkania?
Nareszcie nadchodzi dzień, na który czekałeś od dawna - odbiór wymarzonego mieszkania. Odbieraj je z uśmiechem na ustach, ale nie zapomnij miarki i poziomicy, bo każda usterka może kosztować cię później sporo czasu i pieniędzy.
Czytaj dalej
7 rzeczy, które warto sprawdzić przed odbiorem mieszkania od dewelopera
Na przyjęcie mieszkania umawiaj się w ciągu dnia, w dziennym świetle znacznie więcej widać. Nie spiesz się, zarezerwuj sobie przynajmniej dwie godziny. Jeżeli czujesz, że możesz nie podołać zadaniu - wynajmij inspektora, który sprawdzi dla ciebie wszystkie ważne kwestie, a przynajmniej zapewnij sobie wsparcie osoby konkretnej i pewnej siebie. Przygotuj się - znaj dobrze umowę, wynotuj normy budowlane i warunki techniczne, które gwarantują ci jej zapisy. Weź ze sobą miarkę (dla zaawansowanych - dalmierz laserowy), kątownik (lub zwykłą ekierkę), poziomicę, ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu), kulkę lub małą piłkę (sprawdzisz nią podłogi). Prześledź nowe przepisy nakładające na dewelopera dodatkowe obowiązki, na przykład od niedawna obowiązujące rozporządzenie dotyczące instalacji telekomunikacyjnych (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289).
1 Powierzchnia mieszkania, która jest jednostką rozliczenia z deweloperem może być obliczana w różny sposób, zależy to od normy, jaką przyjął deweloper. Mówiąc najprościej może to być powierzchnia z tynkiem lub bez – musisz o tym pamiętać mierząc pomieszczenia w swoim nowym lokum. Często umowa zawiera zapis o możliwym marginesie błędu (zazwyczaj 2%), jednak wszelkie odstępstwo od umowy, w tym metraż, daje ci prawo do odstąpienia od umowy zakupu.
2 Ściany powinny być równe, to wiemy wszyscy, tylko co to oznacza w praktyce? Należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste (po to nam kątownik lub ekierka) oraz mieć równo rozłożony tynk (bez zgrubień i wybrzuszeń). Ściany i sufity muszą być suche. Szczególnie uważnie przyjrzyj się sufitowi jeżeli mieszkasz na ostatnim piętrze, pod dachem – wszelkie plamy i przebarwienia mogą oznaczać wilgoć, a to z kolei może zwiastować najgorsze – źle zrobiony dach.
Czytaj również: Na jakie mieszkania nas stać?
3 Podłogi również sprawdź poziomicą i najprostszym urządzeniem – piłeczką oraz sprawdź kąty. Jeżeli kupujesz mieszkanie na parterze warto sprawdzić grubość wylewki. Niestety trzeba wywiercić w tym celu dziurę, ale ponieważ wylewka ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną (powinna mieć około 5 cm grubości), to jeżeli będzie cienka – zapłacisz za tę niedoróbkę w rachunkach za ogrzewanie.
Z kolei podłoga na balkonie i parapety powinny być tak zrobione, aby bez problemu odpływała z nich woda, sprawdź więc za pomocą piłeczki, czy na pewno mają spadek.
4 Okna i drzwi powinny być czyste, aby można zobaczyć więc i zaprotokołować rysy i nierówności. Musimy sprawdzić czy otwierają i zamykają się prawidłowo oraz czy szeroko otwarte nie przymykają się samoczynnie. Możesz bardzo prosto sprawdzić czy okna i drzwi są szczelne - zamknąć je wkładając kartkę między ramę i futrynę - nie powinno być możliwości swobodnego wyjęcia kartki po zamknięciu skrzydła. Do wszystkich drzwi, również tych w częściach wspólnych musimy dostać klucze w momencie odbioru mieszkania, także do skrzynek z licznikami i bezpiecznikami, skrzynki pocztowej i komórki, czy garażu.
Czytaj również: Ceny mieszkań deweloperskich po I kw. 2015 r.
5 Instalacje teletechniczne są elementem, który nie tylko ułatwi ci życie, ale pozwoli również zaoszczędzić pieniądze, gdyż będziesz mógł wybrać dowolnego dostawcę usług telewizji i internetu. Ponieważ regulują je stosunkowo nowe przepisy, nie każdy o nich wie. Wszystkie mieszkania w budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej i co jest nowością w budownictwie wielorodzinnym – radia i telewizji satelitarnej.
„To bardzo wygodna zmiana dla kupujących mieszkania, która pozwoli wybierać usługi dostawców telewizji czy internetu ze względu na ich jakość, ofertę programową czy cenę, niezależnie od zastosowanej w budynku technologii” tłumaczy Jakub Brzeczkowski z Eutelsatu. Jeszcze prościej ujmując temat – wprowadzasz się i wybierasz dowolną ofertę np. telewizji satelitarnej bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania, czy montażu talerza, nie wspominając o naruszeniu elewacji budynku. Na etapie odbioru mieszkania trudno jest zweryfikować poprawność takiej instalacji, ale warto zapytać dewelopera, czy została ona wykonana zgodnie z nowym rozporządzeniem. Jeśli mamy wątpliwości, możemy poprosić eksperta o jej sprawdzenie. Formularz zgłoszenia mieszkania do sprawdzenia takiej instalacji oraz kontakt do ekspertów można znaleźć na www.certyfikat-satelitarny.pl.
6 Instalacja elektryczna nie jest prosta do sprawdzenia, ale warto poświęcić na nią trochę czasu i wysiłku, aby oszczędzić sobie później kłopotu. Przygotuj tyle oprawek z żarówkami ile jest podłączeń w sufitach i ścianach – i tak muszą one być zamontowane na czas wykańczania mieszkania. Prąd w kontaktach sprawdź za pomocą tzw. próbnika lub chociażby ładowarki do telefonu. Od wykonawcy powinniśmy otrzymać protokół pomiaru izolacji elektrycznej.
7 Wentylacja jest bardzo ważnym, a często nie sprawdzanym elementem. Po pierwsze sprawdź czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami, potem zbadaj działanie wentylacji. Najlepiej zapal przy zamkniętych oknach kadzidełko i obserwuj jak szybko i w jakich kierunkach będzie uciekał dym. Źle działająca wentylacja sprzyja wilgoci i utrzymywaniu się zapachów.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 174 Grupa: Inwestycje Ja zdecydowałem się na nieruchomość za granicą i to była dobra opcja. Sporo w tym temacie pomogła mi firma https://mmt-schneider.com/ gdyby nie współpraca z nim...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 251 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.
- Czy warto kupić dom od dewelopera? Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Bezkonkurencyjna pożyczka hipoteczna Liczba postów: 175 Grupa: Inwestycje Kredyty to najgorszy pomysł. Można się nieźle wpakować w tarapaty na parę ładnych lat, dlatego wybieram bezpieczne pożyczki. Ja wzięłam akurat pożyczkę na mój n...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
kurcze, czytm ten artykuł i tylko sie stresuję. Człowiek kupuje nowe mieszkanie, żeby wiedziec, że nie będzie mial problemów z instalacjami itd przez kilka lat przynajmniej,a tu w sumie mogą mu wszystko źle zrović :/ Czy ktoś ma moze opinie na temat grupy geo http://www.geogrupa.pl/katowice.html ? Szczególnie chcialabym wiedzieć o ich inwestycjach w Katowicach, czy to poządny deweloper i nie robi niedoróbek?