Co to jest inteligentny dom? Jak działa?
Inteligentny dom to dom, który jest w stanie "myśleć" i reagować na potrzeby swoich mieszkańców, a także zapewnić im wygodę oraz bezpieczeństwo. W artykule omówimy, jak działa inteligentny dom i jakie urządzenia wykorzystuje. Wyjaśnimy również, dlaczego warto w niego zainwestować.
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom, czyli inaczej Smartdom lub Smart Home, to zwykły dom, ale wyposażony w inteligentne urządzenia, które mogą się ze sobą komunikować. W takim domu cała elektronika sterowana jest za pomocą jednego urządzenia – jednostki centralnej, która wymaga podłączenia do sieci Internet. Następnie za pomocą aplikacji można sterować tymi urządzeniami nawet z dużej odległości.
Inteligentny czujnik ruchu PIR Nous E2 ZigBe
(źródło: https://inlago.pl/produkt/inteligentny-czujnik-ruchu-pir-nous-e2-zigbee,73947)
Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?
Korzyści płynące z budowy inteligentnego domu są ogromne. Co prawda wiele zależy od tego, jakie rozwiązania i systemy wybierzemy oraz tego, jakie urządzenia posiadamy w swoim domu. Nie można jednak zaprzeczyć, że inteligentne domy oferują wiele atrakcyjnych zalet właściwie dla każdego.
- Wygoda – system inteligentnego domu znacznie poprawia komfort życia. Dzięki nim możemy włączyć światło, zasłonić rolety albo zwiększyć temperaturę w pokoju, bez wstawania z kanapy.
- Oszczędność czasu – dzięki temu, że system przejmuje część naszych obowiązków, możemy zaoszczędzić sporo czasu.
- Ekologia – inteligentne urządzenia pozwalają w bardziej zrównoważony sposób korzystać z różnych sprzętów domowych. Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a także stworzenie domu energooszczędnego.
- Redukcja kosztów – inteligentne czujniki i urządzenia pozwalają dopasować odpowiednią wilgotność i temperaturę w domu. Wykrywają odkręcone kaloryfery, niezgaszone światła lub niedomknięte okna. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
- Bezpieczeństwo domu – mając system inteligentnego domu, w każdej chwili można sprawdzić, co się w nim dzieje. Za pomocą kamer możemy sprawdzić, czy odłączyliśmy żelazko z prądu, a także, czy ktoś obcy nie kręci się wokół naszej posesji.
Czytaj również: Co się dzieje z automatyką domową, kiedy nie ma prądu?
Inteligentna kamera Nous W2 WiFi PTZ
(źródło: https://inlago.pl/produkt/inteligentna-kamera-nous-w2-wifi-ptz,71114)
Jak działa inteligentny dom?
Skoro już wiemy, co to jest inteligentny dom, dowiedzmy się, w jaki sposób działa. Smart house pełen jest urządzeń, które łączą się ze sobą lub z centralką przy pomocy jednej z bezprzewodowych technologii. Mogą też być połączone przewodowo za pomocą kabli internetowych oraz stacji NAS, jednak nie jest to zbyt często stosowane rozwiązanie. Najważniejszym urządzeniem jest jednostka centralna, ponieważ to ona staje się sercem całego systemu. Jest to po prostu komputer, do którego podłączone są inne urządzenia za pomocą odpowiednich systemów. System działa na zasadzie Plug&Play, co oznacza, że nie jest konieczna instalacja czujników i urządzeń. Są one gotowe do działania zaraz po wyjęciu z opakowania.
Inteligentny dom – systemy
Protokoły łączności są różne. W niektórych przypadkach do pojedynczych komponentów wykorzystywana jest technologia Bluetooth. Jednak większość systemów inteligentnego domu wykorzystuje łączność radiową na niestandardowym pasie albo korzysta z popularnych standardów komunikacyjnych. Warto wiedzieć, że każdy z elementów inteligentnego domu musi komunikować się przy użyciu tego samego standardu. Podczas przeglądania urządzeń i czujników smart, najczęściej pojawiają się standardy Wi-Fi, ZigBee i Z-Wave.
- Wi-Fi – to dobrze znany system łączności bezprzewodowej. Korzystając z tego standardu, nie musimy mieć dodatkowej centralki, ponieważ w zupełności wystarczy nam router albo punkt dostępowy do sieci LAN.
- ZigBee – to protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. Komunikacja w ZigBee jest dwustronna, dzięki czemu każde z urządzeń w systemie może odbierać lub wysyłać sygnał.
- Z-Wave – to nowszy standard bezprzewodowy niż ZigBee. Działa w oparciu o sieć typu mesh, dzięki czemu każde urządzenie może pełnić funkcję routera przesyłającego dane między sobą a hubem.
Dzięki protokołom łączności różne urządzenia i czujniki mogą połączyć się w system inteligentnego domu. Z kolei do sieci internetowej podłączona jest sama centralka. Sprawia to, że można łatwo sterować urządzeniami za pomocą aplikacji mobilnej lub oprogramowania komputerowego.
Jak zrobić inteligentny dom?
Znamy odpowiedź na pytanie: co to jest inteligentny dom? Sprawdźmy teraz, co się na niego składa. Okazuje się, że jest to wiele różnych urządzeń, dzięki którym nasze mieszkanie stanie się bardziej inteligentne. Jedne będą odpowiadać za bezpieczeństwo domu, inne poprawią komfort życia, a jeszcze inne pozwolą zmniejszyć zużycie prądu.
Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:
- Inteligentne oświetlenie – samo się włącza i wyłącza o określonych porach. Może również zmieniać intensywność oświetlenia, a także barwę światła. W tej kategorii znajdzie się m.in.: inteligentna żarówka, inteligentne lampy różnych rodzajów czy też oświetlenie dekoracyjne.
- Inteligentne czujniki – np. czujnik dymu, czujnik gazu, czujnik temperatury, czujnik zalania.
- Inteligentne gniazdka – są to tzw. Smart Plug, czyli gniazdka, które pozwalają na włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych. Poza tym dzięki nim można ustalać harmonogram działania urządzeń i monitorować zużycie energii.
- Inteligentne ogrzewanie – umożliwia kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Jest to np. inteligentna głowica termostatyczna lub termostat.
- Kamery monitoringu – rejestrują wideo oraz nagrywają dźwięk.
- Systemy alarmowe – to np. czujnik ruchu, czujnik otwarcia okien i drzwi oraz syreny alarmowe.
Pozostałe urządzenia inteligentnego domu:
- Inteligentne systemy audio – najlepszym przykładem jest multiroom, czyli sieć połączonych ze sobą głośników. Mogę one odtwarzać muzykę przesłaną bezprzewodowo ze smartfona.
- Inteligentny asystent domowy – jest to urządzenie, które łączy się z innymi elementami smart domu i pozwala nimi sterować, np. kontrolować oświetlenie, włączać muzykę czy zwijać rolety. Do popularnych inteligentnych asystentów należą m.in.: Amazon Echo, Google Home czy LG Hub Robot.
Inteligentna taśma LED RGB+IC Nous F5 WiFi 10m
(źródło: https://inlago.pl/produkt/inteligentna-tasma-led-rgbic-wifi-10m-nous-f5,73942)
Ile kosztuje inteligentny dom?
Trudno jest udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie inteligentne urządzenia kupimy do swojego domu. Cena budowy inteligentnego domu u specjalistów wynosi ok. 20000 zł. W pakiecie otrzymujemy różne urządzenia, np. zestaw kamer, alarmów czy sterowników inteligentnego domu, a także montaż całego systemu. Zakup dodatkowych urządzeń, np. do sterowania oświetleniem czy roletami, może kosztować od 2000 do nawet 7000 zł.
Jeśli jednak zależy nam tylko na niektórych elementach inteligentnego domu, np. systemem do zarządzania światłem czy ogrzewaniem, wydamy na nie kilkaset złotych w zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy. Do popularnych producentów inteligentnych czujników i urządzeń należą m.in.: Tesla, Aqara, Blebox, Nous, Philips czy Ferguson.
Czytaj również: Wybór fotokomórki do automatycznej bramy wjazdowej
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...